Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká nás letos bublina na amerických akciích?

Čeká nás letos bublina na amerických akciích?

21.01.2014 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Není příliš moudré ohánět se výrazem bublina pokaždé, když ceny aktiv rostou neobvykle rychle. Měli bychom se pokusit o hlubší analýzu. Investoři by zejména rádi rozlišovali mezi bublinami, ke kterým nedochází zase tak často, a býčím trhem. Naše nová studie zaměřující se právě na bubliny ukazuje, že pravděpodobnost toho, že se vytvořily na indexu S&P 500, je nyní pouze 20 – 33 %. Pokud ale budou ceny růst i nadále dosavadním tempem, mohlo by se to v letošním roce rychle změnit. A už vůbec to neznamená, že se nemůže dostavit korekce či dokonce medvědí trh.

Eugene Fama tvrdí, že výraz „bublina“ nemá vlastně smysl, protože neznamená nic jiného než posun v averzi k riziku, nesouhlasí s ním třeba Robert Shiller. Ten říká, že bubliny odrážejí anomálie v chování investorů a někdy je lze dopředu identifikovat. Nesouhlas mezi držiteli Nobelovy ceny ukazuje, že univerzální definice bubliny neexistuje, její smysluplnou verzi nabízí Justin Fox v Harvard Business Review: Bubliny jsou obvykle spojeny s prudkým růstem cen aktiv, po kterém následuje kolaps. Bubliny se objevují ve chvíli, kdy se cena aktiva dostane nad jeho fundamentální hodnotu. K tomu může dojít ve chvíli, kdy se investoři domnívají, že aktivum mohou prodat ještě dráž někomu jinému, a to i přesto, že již nyní se cena pohybuje nad fundamentální hodnotou.

Následující graf ukazuje, jak se podle našeho modelu vyvíjela pravděpodobnost toho, že se index S&P 500 dostal do bublinového teritoria. Model je založen na rozdělení cen na fundamentální část (ta je dána diskontovaným tokem budoucích dividend) a na bublinovou část, která je dána pohybem cen vyvolaným jejich předchozím chováním: 
 
bublina

Zpětně tak vidíme, že tato metoda by za trh s bublinou považovala roky 1928–29, 1986–87, 1995–2001 a počátek roku 2009. Současný trh ale znaky bubliny nevykazuje. Pokud v modelu použijeme cyklicky upravené PE, je nyní její pravděpodobnost 33 %; když použijeme dividendový model, je tato pravděpodobnost 20%. Bublina by vznikla, kdyby ceny akcií v minulých dvou letech vzrostly o 100 %, jejich růst ale dosáhl pouze 40 %. Shillerovo PE by pak muselo vzrůst na hodnotu 33, nyní však dosahuje hodnoty 24.

Bublina by se letos vytvořila například v případě, kdyby růst zisků a dividend dosáhl pouze 10 %, ale ceny by se zvýšily o 30 %. I pokud by k tomu došlo, neznamená to automaticky, že bychom měli akcie hned prodávat. Na trhu není automatické nic a stává se, že i když se trh dostane na hranici bubliny, ještě nějaký čas roste. Jestliže ale vezmeme v úvahu riziko prudkého poklesu cen poté, co se trh do této oblasti dostane, investoři mohou preferovat konzervativní přístup.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data