Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čeká nás letos bublina na amerických akciích?

Čeká nás letos bublina na amerických akciích?

21.01.2014 18:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Není příliš moudré ohánět se výrazem bublina pokaždé, když ceny aktiv rostou neobvykle rychle. Měli bychom se pokusit o hlubší analýzu. Investoři by zejména rádi rozlišovali mezi bublinami, ke kterým nedochází zase tak často, a býčím trhem. Naše nová studie zaměřující se právě na bubliny ukazuje, že pravděpodobnost toho, že se vytvořily na indexu S&P 500, je nyní pouze 20 – 33 %. Pokud ale budou ceny růst i nadále dosavadním tempem, mohlo by se to v letošním roce rychle změnit. A už vůbec to neznamená, že se nemůže dostavit korekce či dokonce medvědí trh.

Eugene Fama tvrdí, že výraz „bublina“ nemá vlastně smysl, protože neznamená nic jiného než posun v averzi k riziku, nesouhlasí s ním třeba Robert Shiller. Ten říká, že bubliny odrážejí anomálie v chování investorů a někdy je lze dopředu identifikovat. Nesouhlas mezi držiteli Nobelovy ceny ukazuje, že univerzální definice bubliny neexistuje, její smysluplnou verzi nabízí Justin Fox v Harvard Business Review: Bubliny jsou obvykle spojeny s prudkým růstem cen aktiv, po kterém následuje kolaps. Bubliny se objevují ve chvíli, kdy se cena aktiva dostane nad jeho fundamentální hodnotu. K tomu může dojít ve chvíli, kdy se investoři domnívají, že aktivum mohou prodat ještě dráž někomu jinému, a to i přesto, že již nyní se cena pohybuje nad fundamentální hodnotou.

Následující graf ukazuje, jak se podle našeho modelu vyvíjela pravděpodobnost toho, že se index S&P 500 dostal do bublinového teritoria. Model je založen na rozdělení cen na fundamentální část (ta je dána diskontovaným tokem budoucích dividend) a na bublinovou část, která je dána pohybem cen vyvolaným jejich předchozím chováním: 
 
bublina

Zpětně tak vidíme, že tato metoda by za trh s bublinou považovala roky 1928–29, 1986–87, 1995–2001 a počátek roku 2009. Současný trh ale znaky bubliny nevykazuje. Pokud v modelu použijeme cyklicky upravené PE, je nyní její pravděpodobnost 33 %; když použijeme dividendový model, je tato pravděpodobnost 20%. Bublina by vznikla, kdyby ceny akcií v minulých dvou letech vzrostly o 100 %, jejich růst ale dosáhl pouze 40 %. Shillerovo PE by pak muselo vzrůst na hodnotu 33, nyní však dosahuje hodnoty 24.

Bublina by se letos vytvořila například v případě, kdyby růst zisků a dividend dosáhl pouze 10 %, ale ceny by se zvýšily o 30 %. I pokud by k tomu došlo, neznamená to automaticky, že bychom měli akcie hned prodávat. Na trhu není automatické nic a stává se, že i když se trh dostane na hranici bubliny, ještě nějaký čas roste. Jestliže ale vezmeme v úvahu riziko prudkého poklesu cen poté, co se trh do této oblasti dostane, investoři mohou preferovat konzervativní přístup.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií
15:14Investiční tipy: Ohlédnutí za výsledky za 2Q24 významných amerických i evropských firem  
13:50Vanguard nakupuje dolary s tím, že sázky na snížení sazeb Fedu zašly příliš daleko
12:28Podle Siegela by sazby Fedu mohly jít dolů o 50 bazických bodů. Sahm míní, že pravidlo nyní recesi neukazuje
11:33Tak o kolik? Fed rozhoduje o sazbách a velké tržní sázky slibují volatilní reakci  
11:07Google vyhrál u soudu EU spor o pokutu 1,49 miliardy eur za omezování konkurence
9:07Rozbřesk: Dilema před Fedem: věřit propagandě novinářů, anebo solidním datům? Pokud Fed sníží sazby jen o 25 bodů, dolar mohutně posílí
8:22Evropa otevře smíšeně, německý DAX klesá pod tíhou horšícího se sentimentu. Pro další vývoj bude klíčové večerní rozhodnutí Fedu o sazbách  
17.09.2024
22:01Investoři vyčkávají na zítřejší rozhodnutí Fedu  
17:24Je trh drahý? Stačí „jen“ odhadnout pět čísel
16:44Americký maloobchod poslal výnosy nahoru, ale akciím v růstu nepřekáží  
15:09Analytici: Záplavy ve střední Evropě mohou způsobit ztráty až za miliardy eur
14:09Tradiční souboj v americkém Kongresu: Dva týdny, než vláda bude bez peněz
13:19Intel (až +8 %) roste na dohodě s Amazonem i armádní zakázce za miliardy. Evropu rozhořčil odkladem továren

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů