Aktualizováno Index podnikatelského klimatu sestavovaný institutem Ifo se v lednu zvyšuje na 110,6 bodu z prosincových 109,5. Mírně tak překonává očekávání nastavená na 110,0 bodů. Zlepšení se dočkaly obě hlavní součásti - hodnocení současné situace i očekávání. Současnou situaci hodnotí podnikatelé lépe než v prosinci, když tento index roste na 112,4 bodu. Index očekávání pak stoupá na 108,9 bodu, zatímco v prosinci se nacházel na 107,4 bodu. Aktuální hodnoty bazických indexů odpovídají rostoucí převaze kladných hodnocení situace a narůstajícímu optimismu ohledně výhledu.
Hodně je zlepšování znát ve zpracovatelském průmyslu. Firmy v tomto sektoru značně lépe hodnotí současnou situaci a přidaly také na optimismu ohledně výhledu, částečně díky vyšším očekáváním o exportu. O poznání lépe než v prosinci dopadl průzkum také ve velkoobchodě a rovněž díky hodnocení nynější situace i výhledu. Firmy v maloobchodě naopak současnou situaci hodnotí hůře, i když na optimismu o budoucím vývoji také trochu přidaly. Nálada ve stavebnictví se v lednu trochu zlepšila, stále však kladná hodnocení respondentů převládají jen nepatrně.
Dobré zprávy, které jsme z největší evropské ekonomiky dostali nedávno v podobě indikátorů ZEW a PMI, doplňuje i průzkum mnichovského institutu Ifo. Není překvapením, že i zde hraje zásadní roli průmysl. Firmám loni v druhém pololetí začaly růst objednávky a to se projevilo zrychlováním výroby. Zároveň díky přibývajícím zakázkám ze zahraniční, výhledu pro eurozónu a USA i sílící domácí poptávce roste optimismus pro letošní rok. Index Ifo trendově roste už od závěru roku 2012 a nachází se už slušně nad dlouhodobým průměrem. Euro na německá data zareagovalo posílením, které však vzhledem k malé odchylce od konsensu nebylo výrazné.
