Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EU pro Čechy představuje svobodu cestování, ale i byrokracii

EU pro Čechy představuje svobodu cestování, ale i byrokracii

17.02.2014 13:31
Autor: ČTK

Evropská unie podle posledního průzkumu Eurobarometr pro téměř polovinu Čechů znamená svobodu cestování, studia a práce. Zhruba třetina v ní ale vidí také plýtvání penězi a byrokracii. V tomto směru byli Češi kritičtější v porovnání s průměrem v celé unii. Vyplývá to z výsledků šetření, které dnes zveřejnilo zastoupení Evropské komise v Praze.

Za občany EU se sice považuje nadpoloviční většina Čechů (55 procent), ale v žebříčku celé evropské osmadvacítky to představovalo až 22. místo. Odpovídá tomu i zjištění, že 48 procent dotázaných se cítilo být pouze občanem ČR, což řadilo Česko na šestou příčku v četnosti těchto odpovědí v rámci EU. Českým občanem a Evropanem se cítilo být 47 procent dotázaných.

O něco vyšší v porovnání s průměrem EU byla podle průzkumu důvěra Čechů v evropské instituce. Evropskému parlamentu důvěřovalo 45 procent dotázaných (39 procent v rámci celé EU), Evropské komisi 42 procent (32 procent v EU) a Evropské centrální bance 49 procent (34 procent v EU).

Pro největší část české populace (43 procent) je největším problémem EU řešení ekonomické situace. Hlavním cílem by pak mělo být zvýšení úrovně všech občanů unie, což si myslí 29 procent dotázaných, a také posílení hospodářského růstu.

Ojedinělí byli Češi v odpovědi na otázku, co vytváří v Evropě pocit sounáležitosti. Nejvíce (29 procent) uvádělo, že sport. Až za ním skončily v četnosti odpovědí kultura, historie a společenské hodnoty. V porovnání s obyvateli ostatních států EU byli Češi také častěji přesvědčeni o tom, že EU nejlépe charakterizuje osobní svoboda. Naopak nejméně byli přesvědčeni o tom, že EU charakterizuje péče o lidská práva.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data