Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Američané propadli obchodování s akciemi. Brokeři hlásí dvouciferný růst aktivity

Američané propadli obchodování s akciemi. Brokeři hlásí dvouciferný růst aktivity

27.2.2014 18:21
Autor: Redakce, Patria Online

Po několika volatilních letech vzestupů a prudkých pádů na Wall Street, které odradily mnoho lidí od akcií, drobní investoři opět objevují kouzlo obchodování na amerických burzách. Brokerské domy si mnou ruce, jelikož díky rekordní obchodní aktivitě inkasují větší objem provizí. Krom objemů ale rostou i obavy z následků toho, že většina nově příchozích nastupuje do pozic v momentě, kdy jsou trhy na svých maximech.

Makléřská firma E*Trade Financial ve čtvrtém kvartálu loňského roku zaznamenala denně v průměru 160 tisíc transakcí, o čtvrtinu víc než před rokem. Klienti konkurenční TD Ameritrade ve stejném kvartále uskutečnili denně 414 tisíc obchodů (+24 % meziročně). Slušný, i když jen jednociferný nárůst ve sledovaném období nárůst zaznamenala i společnost Charles Schwab.

V lednu, kdy akciové trhy zkorigovaly, trend dál posiloval. E*Trade zaznamenal 27% meziroční nárůst obchodní aktivity, TD Ameritrade a Schwab si polepšili o 28 %, resp. 17 %. V TD Ameritrade za první měsíc roku navíc hlásí rekordní počet transakcí, Schwab vykázal pětileté maximum. Stále více obchodů je také realizováno přes chytré mobily a tablety.

Krom obchodní aktivity je na vzestupu i ochota lidí zvýšit sázky s pomocí půjček, v nichž zástavu představuje jejich portfolio. V prosinci se objem takto registrovaného dluhu (margin debt) podle údajů burzy NYSE vyšplhal na absolutní maximum 444,93 mld. USD. V porovnání se stavem z předloňska je to o třetinu víc.

Zájem o akcie v Američanech, hlavně těch mladších, vzbudila loňská bujará rally, během níž index S&P 500 posílil o lákavých 30 %, nejvíc od roku 1997. Další silnou pobídkou byl velký počet úspěšných primárních úpisů. Z rozhovorů, které s několika nadšenými novopečenými investory udělal deník Wall Street Journal, plyne, že jejich investiční horizont zpravidla nepřesahuje několik týdnů a že je nejvíc láká vidina velkých peněz, které na obchodování vydělává někdo z jejich okolí.

Varovné hlasy tvrdí, že investoři naskakují do rychle rozjetého vlaku, o jehož konečné stanici nemají ani ponětí. Index S&P 500 v lednu odepsal 3,6 %, což byl největší měsíční pokles od května 2012, v únoru se připisuje zisky. Do konce loňského roku měl za sebou nevídanou jízdu, v jejímž rámci od minima v březnu 2009 posílil o 171 %.

Schopnost pohlídat si načasování přitom mezi přednosti malých spekulantů zpravidla nepatří. Drobní investoři „v posledních sedmi letech systematicky nakupovali draho a prodávali levně,“ tvrdí David Edwards z newyorského fondu Heron Finacial Group, který zhruba 90 rodinám spravuje aktiva v hodnotě 130 mil. USD. Začátkem krizového roku 2009, kdy se akcie dostaly na dno, šestina Edwardsových klientů prodala celé portfolio a z fondu utekla.

Dnes je situace jiná a investoři hýří největším optimismem za poslední léta. Data z průzkumu Americké asociace individuálních investorů ukazují, že v průměrném týdnu v roce 2013 si 40 % dotazovaných myslelo, že akcie půjdou v následujících šesti měsících nahoru, zatímco v pokles věřilo 29 %. To je největší převaha býků nad medvědy od roku 2005.

(Zdroj: WSJ)


Váš názor
 •  
  28.2.2014 8:38

  přesně podle plánu...
  eda
 • Nejvyšší čas
  28.2.2014 7:58

  teď už to rupne.
  asjav
 •  
  27.2.2014 22:47

  Další dílek do skládačky. Říká se, že když drobní investoři masivně nastupují do pozic, byrzy přijde propad. Už se moc těším...
  qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data