Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomická nálada v eurozóně i celé EU mírně vzrostla

Ekonomická nálada v eurozóně i celé EU mírně vzrostla

28.3.2014 11:10
Autor: ČTK

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu mírně stoupla. Přispělo k tomu převážně zlepšení nálady spotřebitelů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Evropská komise. 

Index ekonomické nálady v měnové unii tento měsíc vzrostl o 1,2 bodu na 102,4 bodu. Za všechny členské státy EU se zvýšil o 0,3 body a dosáhl hodnoty 105,3 bodu. 

Důvěra spotřebitelů v eurozóně zaznamenala nejvyšší růst od dubna 2009. Výrazně se zlepšil pohled spotřebitelů na celkovou budoucí ekonomickou situaci, vývoj na trhu práce i jejich očekávání úspor. 

EK dodala, že nálada ve službách a maloobchodě eurozóny se v březnu mírně zlepšila. V průmyslu a ve stavebnictví zůstala téměř beze změny. Zaměstnanost by se měla zvýšit v maloobchodě a ve stavebnictví. V průmyslu a ve službách zůstaly plány na najímání nových zaměstnanců beze změny. 

EK index sestavuje na základě obchodních zakázek, optimismu mezi výrobci, plánů na změny počtu zaměstnanců a dalších faktorech. Všech pět největších zemí eurozóny zaznamenalo růst důvěry. Nejvíce se zlepšila nálada v Nizozemsku a ve Španělsku. Lepší byla nálada i v dalších velkých zemích, v Itálii, Francii a Německu. 

K pomalejšímu růstu v celé EU ve srovnání s eurozónou přispěl pokles nálady v největší ekonomice mimo eurozónu, v Británii. Ve druhé největší ekonomice, v Polsku, se důvěra zvýšila pouze velmi nepatrně. Na rozdíl od eurozóny se v celé EU propadla důvěra v maloobchodě.


Váš názor
  • bodejť by nevzrostla
    28.3.2014 11:14

    Teď bude k EU přidružená Ukrajina, ekonomický to tygr plný síly. Teď už nás zkrátka čekají jen ty jistoty.
    tlustý hrabě
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data