Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko je na tom už celkově lépe než Francie, i když trhy stále tvrdí opak

Španělsko je na tom už celkově lépe než Francie, i když trhy stále tvrdí opak

07.04.2014 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Finanční trhy mají jasno: Situace, ve které se nachází Francie, je lepší než pozice Španělska a Itálie. Tyto dvě země jsou na tom podobně a všechny si vedou hůř než Německo. Tento pohled je patrný například z vývoje výnosů desetiletých vládních dluhopisů těchto zemí. Přestože v roce 2013 došlo k prudkému poklesu těchto výnosů v Itálii i Španělsku, výnosy francouzských a hlavně německých obligací leží mnohem níže: 

001
 
Jak ale vypadá porovnání fundamentu jednotlivých zemí? To znamená, jak vypadá jejich konkurenceschopnost, zahraniční obchod, fungování trhu práce, produktivita, ziskovost firem, návratnost investovaného kapitálu, stav veřejných financí, solvence soukromého sektoru a bank? Srovnání shrnuje následující tabulka, kde dvojité plus značí velmi dobrou situaci, jedno plus situaci dobrou, mínus špatnou a dvě mínus velmi špatnou. Ve sloupcích jdou v řadě za sebou konkurenceschopnost a zahraniční obchod, nabídková strana ekonomiky, solvence a veřejné finance. Německo v celkovém hodnocení dostává známku 7+, naopak Francie má plus pouze jedno. Španělsko si vede dobře v prvních dvou oblastech, velmi špatná je u něho situace ve veřejných financích. Itálie je na tom v této oblasti relativně dobře, velmi špatný je ale stav nabídkové strany její ekonomiky, konkurenceschopnosti a solvence. Je tedy sporné, zda je na tom Francie skutečně lépe než Španělsko, jak implikuje situace na finančních trzích. 
 
002

U Španělska je pozoruhodný například prudký růst ziskovosti korporátního sektoru, který nastal v roce 2012. Naopak ve Francii, Itálii a i v Německu zisky (v poměru k HDP) klesají: 

003
 
(Zdroj: Natixis)


Váš názor
 •  
  07.04.2014 9:54

  Závisí na základu, ze kterého se ta procenta růstu ziskovosti počítají, ne? Španělsko na tom bylo 2011 daleko hůř...
  Kalka.
  •  
   07.04.2014 12:48

   Ty procenta se počítají v poměru k HDP každého konkrétního státu. Graf je tam od roku 2002, a růst jde vidět již od roku 2008. S tím základem nemáš tak úplně pravdu. Nevím základ čeho myslíš v roce 2011 a jak to chceš srovnávat s ostatnímy státy.
   qwer
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.