Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Veřejný dluh okamžité nebezpečí nepředstavuje, medvědí trh na dluhopisech se nekoná

Veřejný dluh okamžité nebezpečí nepředstavuje, medvědí trh na dluhopisech se nekoná

11.4.2014 18:40
Autor: Redakce, Patria Online

OECD minulý týden poukázala na to, že poměr veřejného dluhu k HDP se v letošním roce dostane na historická maxima ve výši 120 %. Při izolovaném pohledu by to mělo vzbuzovat obavy týkající se budoucího vývoje reálných sazeb a možná i inflace. Zároveň se ale objevila analýza od MMF, která se zaměřuje právě na reálné sazby. Ty od 80. let klesly z úrovně 6 % na současnou úroveň blížící se nule. To všechno je samozřejmě dobře známo, stále se ovšem jedná o ostrý protiklad, který vystihují následující grafy. V prvním z nich vidíme vývoj veřejného zadlužení, ve druhém vývoj reálných sazeb v zemích OECD, dále v zemích OECD mimo USA a v zemích G7: 
 
001

Popsaný kontrast se týká ekonomické politiky i investic. Proč prudký růst veřejného dluhu nevede k nárůstu výnosů vládních dluhopisů? Co nám to říká o dalším vývoji bezrizikových sazeb? Tyto sazby jsou základem valuace aktiv a tradiční makroekonomické modely předpokládají, že jsou stanoveny na trhu zápůjčních fondů. Jestliže vzroste poptávka po kapitálu, reálné sazby jdou nahoru. Růst nabídky kapitálu sazby naopak snižuje. Empirické studie tyto vazby většinou potvrzují, vývoj zadlužení a sazeb po roce 1983 je tak do určité míry záhadou. Vysvětlit ji lze tím, že vedle růstu veřejného dluhu dochází k celkovému uvolnění monetární politiky poté, co v letech 1979–82 probíhalo její silné utahování. Po roce 2000 se pak podle MMF přidávají ještě další faktory:

Ve vyspělých ekonomikách dochází k poklesu investiční poptávky, což odpovídá teorii dlouhodobé stagnace, se kterou pracuje Larry Summers a Paul Krugman. Podle ní klesají reálné sazby kvůli nízké míře investic, která odráží recesi roku 2008 a revoluci v IT. Ta snížila ceny investičního zboží a následně i poptávku po kapitálu. Podle MMF tyto faktory jen tak nepominou a míra investic zůstane ještě dlouho pod úrovněmi běžnými před krizí. K uvedenému se pak přidávají nadměrné úspory z rozvíjejících se ekonomik. Podle MMF hrál tento faktor klíčovou roli zejména v letech 2002–2007. V následujících letech by mohlo dojít k určitému obratu, což by mohlo vyvolat tlak na růst sazeb.

Svou roli může hrát i posun investorů od akcií k dluhopisům. Zvýšená volatilita akciového trhu po roce 2000 totiž spolu s poklesem inflačního rizika posílila poptávku po dluhopisech a následně došlo k poklesu reálných sazeb. Řada investorů se domnívá, že tento posun bude v následujících letech eliminován, když dojde k takzvané velké rotaci od dluhopisů. Rizikovost akcií ale zatím neklesá a inflační prémie u dluhopisů nerostou.

Popsané faktory mohou dohromady vysvětlit, proč přes růst výše veřejného dluhu nedochází k odpovídajícímu růstu sazeb. Za povšimnutí stojí fakt, že MMF v podstatě nezmiňuje vliv kvantitativního uvolňování. Investoři jsou často opačného názoru, ale každopádně je pravda, že většina poklesu reálných sazeb proběhla předtím, než QE začalo. MMF ve své zprávě nehovoří o očekávaném vývoji sazeb, v doprovodném videu se ale na chvíli objeví následující graf: 
 
002

Podle tohoto obrázku by se měly sazby zvednout ze současných 0,5 % na 0,5 – 2 % v roce 2018. I kdyby dosáhly horní hodnoty, bude se jejich výše pohybovat znatelně pod reálným růstem globální ekonomiky. Nominální sazby by pak v roce 2018 měly dosáhnout 3,25 %. To znamená, že žádný medvědí trh na dluhopisech nás nečeká. A podle těchto projekcí nepředstavuje vývoj veřejného dluhu okamžité nebezpečí.

(Zdroj: Blog Gavyna Daviese)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
22:02Technologickému sektoru se dnes nedařilo
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data