Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Případ kartelu „PISU“: Soudní dvůr EU zamítl žaloby světových výrobců elektrických zařízení

Případ kartelu „PISU“: Soudní dvůr EU zamítl žaloby světových výrobců elektrických zařízení

14.4.2014 5:30
Autor: Martin Vráb, KŠB

Tzv. plynem izolovaná spínacího ústrojí jsou hlavní součástí elektrických rozvoden a jsou používány ke kontrole toku energie v elektrických rozvodných sítích. Komise ve svém rozhodnutí z ledna roku 2007 dospěla k závěru, že dvě desítky společností porušily článek 101 Smlouvy o fungování EU tím, že koordinovaly podle smluvených pravidel přidělování projektů PISU na celosvětové úrovni, aby byly zachovány kvóty, které do značné míry odrážely jejich odhadované historické podíly na trhu. K přidělování projektů PISU docházelo na základě společné „japonské“ kvóty a společné „evropské“ kvóty, které měly být posléze rozděleny mezi japonskými a evropskými výrobci.

Dohoda, podepsaná ve Vídni již v roce 1988, („dohoda GQ“) stanovila pravidla umožňující přidělení projektů PISU buď japonským, nebo evropským výrobcům a přičtení jejich hodnoty k příslušným kvótám sloužícím k udržování stabilní úrovně tržních podílů účastníků dohody. Soutěžitelé, kteří se účastnili kartelové dohody, uzavřeli nepsanou dohodu, na základě níž projekty PISU v Japonsku na straně jedné a v zemích evropských účastníků kartelové dohody na straně druhé, označované společně jako „domovské země“ projektů PISU, byly vyhrazeny japonským a evropským účastníkům kartelu. Projekty PISU v „domovských zemích“ nebyly předmětem výměny informací mezi oběma skupinami a nebyly přičítány k příslušným kvótám.

Dohoda GQ obsahovala rovněž pravidla týkající se výměny nezbytných informací o fungování kartelu mezi oběma skupinami výrobců, manipulace dotyčných výběrových řízení a stanovení cen za projekty PISU, které nemohly být přiděleny. Dohoda GQ se vztahovala na celý svět s výjimkou USA, Kanady, Japonska a 17 zemí západní Evropy. Projekty PISU byly v jiných evropských zemích než v „domovských zemích“ podle obecné dohody rovněž vyhrazeny evropské skupině a japonští výrobci se zavázali, že nebudou v případě projektů PISU v Evropě podávat nabídky.

Rozdělování projektů PISU mezi evropskými výrobci se podle Komise řídilo dohodou podepsanou rovněž ve Vídni též v roce 1988, nazvanou „E-Group Operation Agreement for GQ-Agreement“. Komise uvedla, že přidělování projektů PISU v Evropě probíhalo podle stejných pravidel a postupů, jakými se řídilo přidělování projektů PISU v jiných zemích. Konkrétně měly být projekty PISU v Evropě rovněž oznamovány, zapisovány do seznamu a přidělovány nebo jim byla určena minimální cena.

Česká stopa v případu

Případ je zajímavý tím, že se jím nezávisle na správním řízení vedeným Komisí zabýval i český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) a české správní soudy. Předseda ÚOHS vydal v dubnu 2007 rozhodnutí, kterým účastníky kartelu PISU sankcionoval. Zmíněné rozhodnutí bylo s konečnou platností zrušeno Krajským soudem v Brně v roce 2012. Krajský soud v Brně shledal žaloby nedůvodné v těch částech, kde byla zpochybňována existence kartelu, účast jednotlivých skupin (koncernů) na kartelu, existence kartelu jako jednoho celku a reálný dopad kartelu na české území. Soud ovšem odmítl konstrukci ÚOHS, na základě které byla dovozena odpovědnost jednotlivých žalobců za faktickou účast skupin (koncernů), k nimž patří, na kartelu jako celku. Soud deklaroval, že dovození konkrétní odpovědnosti není opřeno o dostatečný podklad, není náležitě vysvětleno a působí nahodile. ÚOHS podle krajského soudu také neodůvodněně znevýhodnil ty žalobce, kteří náleželi do kartelizujících skupin (koncernů), jež byly vnitřně uspořádány do více subjektů.

Kasační stížnost ÚOHS směřující proti uvedenému rozsudku Krajského soudu v Brně pak Nejvyšší správní soud zamítl v dubnu loňského roku.

   

 

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data