Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Centrální bankéři se bojí inflace, jejich noční můrou je ale něco jiného

Centrální bankéři se bojí inflace, jejich noční můrou je ale něco jiného

16.04.2014 7:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Před deflací nyní varuje i řada těch, kteří jsou obvykle považováni za inflační jestřáby. Co je k tomu vede? Deflace znamená pokles cen, ne pouhé snížení tempa inflace, které je nazýváno dezinflací. Strach z deflace byl hlavním důvodem toho, že Fed začal s prvním programem kvantitativního uvolňování. Tento strach pramení ze tří hlavních oblastí. Zaprvé, když lidé očekávají, že ceny budou v budoucnu nižší, méně utrácejí. Pokud se domníváte, že klesne cena auta, které si chcete koupit, proč byste pár měsíců nepočkali? Klesající ceny tedy přesouvají spotřebu do budoucnosti a následný pokles poptávky má negativní dopad na ekonomiku. Vede k dalšímu poklesu cen, dalšímu omezení současných výdajů a roztáčí se deflační spirála.

Zadruhé, deflace zvyšuje reálné sazby a tím může vyvolat pokles výdajů na zboží dlouhodobé spotřeby, jako jsou automobily, vybavení domácnosti či nemovitosti. Jedná se totiž o zboží, které bývá financováno úvěrem. Rostoucí reálné sazby také zvyšují náklad dluhu firem a mají tlumící dopad na jejich investice. Tím to ale opět nekončí. Pokles poptávky a investic vede znovu k poklesu agregátní poptávky a dalšímu snižování cen. Deflace tedy odrazuje od nových půjček a zhoršuje situaci těch, kteří si půjčili v minulosti. Mohlo by se zdát, že zrcadlově s tím se zlepší situace věřitelů. Tak to ale není. Snížená spotřeba dlužníků totiž nebývá vyvážena zvýšenou spotřebou věřitelů. Mezi ně většinou patří lidé s vyššími příjmy a své dodatečné příjmy spíše spoří, než aby zvýšili své výdaje.

Třetí problém souvisí s malou flexibilitou mezd a cen. To znamená, že se nehýbou tak rychle, aby eliminovaly nesoulad mezi poptávkou a nabídkou. Malou flexibilitu směrem dolů mají zejména mzdy. Pokud tedy dochází k poklesu cen bez toho, aby odpovídajícím způsobem klesaly i mzdy, zvyšuje se reálný náklad práce a to vede k vyšší nezaměstnanosti. Ta opět znamená pokles výdajů domácností a další snižování cen. Opět jsme u deflační spirály.

Nakonec je třeba zdůraznit, že na to, aby propukly uvedené problémy, není třeba dosáhnout přímé deflace. Stačí dezinflace, tedy stav, kdy se inflace drží v kladných číslech, ale klesá. Centrální bankéři mají velkou averzi k inflaci. Zdá se, že ta je předpokladem toho, aby se nějaký ekonom do centrální banky vůbec dostal. Největší noční můrou centrálních bank je ale deflace. Příčinu najdeme v hlubokých recesích či japonské ztracené dekádě. Centrální banky nejsou ochotny znovu riskovat podobný vývoj.

Autorem je ekonom Mark Thoma.

(Zdroj: Moneywatch)


Váš názor
 •  
  28.01.2015 21:45

  Deflace tedy odrazuje od nových půjček a zhoršuje situaci těch, kteří si půjčili v minulosti. ........ to je mne ale apsolutne u prd€l€, jestli si nakej dement pujcil.. at se to nauci bez pujcek nebo at zrusi uroky a nebudou se muset panicky strachovat o deflaci. pujcovani za urok je zlocin proti samotne prirode.
  Azb
 •  
  16.04.2014 10:30

  v realu tyto poucky neplati....blaboly na oblbovani ovcanu....deflace je nebezpecna pro financni mafii, ti by nemohli tolik vydelavat o odrbavat ovcany.....kdo ma jako prvni pristup k natisknutym papirkum?? financni mafie.....a jeji zisk zaplati ovcan ze spodnich vrstev
  abc
 • myslím že ne
  16.04.2014 9:45

  Centrálním bankéřům je úplně u zadku, jestli roste inflace, nebo ne. Oni se víc bojí veřejnosti, aby se neprovalilo, jakým způsobem hrabou miliardy na svá soukromá konta na úkor veřejných rozpočtů. Z toho mají strach největší. Ale je vidět, že se snaží... prostě musí o sobě psát stylem kouřové clony, aby po nich veřejnost nešla.
  Jesse
  • Jesse
   28.01.2015 21:28

   Jednou z tebe neco mozna bude. Spravne, Fog of war je dulezita vec ale nech si to pro sebe, ju? Cim min pro ostatni, tim vic pro nas.
   Mezernik
  • bohati bohatnu a chudobni chudobneju
   16.04.2014 10:03

   "Mohlo by se zdát, že zrcadlově s tím se zlepší situace věřitelů. Tak to ale není. Snížená spotřeba dlužníků totiž nebývá vyvážena zvýšenou spotřebou věřitelů. Mezi ně většinou patří lidé s vyššími příjmy a své dodatečné příjmy spíše spoří, než aby zvýšili své výdaje." Nie je chyba v systemu aj v tomto procese, ze sa predpoklada aby stredna pracujuca trieda=najpocetnejsia zila na dlh a bohati veritelia na nej iba profitovali ale nic by nevracali do systemu spat?! Potom dostavame roztvaranie noznic, tj. bohati bohatnu viac a chudobni este su chudobni viac. Aby bol system v rovnovahe, tak by prave preskupovanie penazi malo byt flexibilne a nie, ze kolobeh sa zastavi u bohatych. Potom samozrejme, ze potrebujeme zit na dlh a deflacia je strasiak. Plus k tomu prispieva urcite strnulost poklesu cien a mezd.
   taktak
 • Vyšetření
  16.04.2014 9:16

  No tak jestli pán toto považuje za pravdu: Centrální bankéři mají velkou averzi k inflaci. Zdá se, že ta je předpokladem toho, aby se nějaký ekonom do centrální banky vůbec dostal. Tak by se měl nechat co nejrychleji vyšetřit a dostudovat dějiny. Pokud to má v hlavě v pořádku, tak je to jeden z dalších placených lhářů.
  Tak
 • Ale hlavne
  16.04.2014 8:34

  se zpomali nebo dokonce snizi mantra vsech ekonomu - HDP, coz ma za nasledek nizsi vyber dani. A to je naprosto neprijatelne !! Taky je to jedna z mala situaci, kdy danovy poplatnik a spotrebitel ma konecne neco levnejsi, coz je opet naprosto neprijatelne !! Spotrebitel a predevsim zamestnanec je tu preci proto, aby ho kazdy ojebaval a on platil, kudy chodi, statm pocinaje a nadnarodnimi retezci konce. Takze deflace se NESMI pripustit.
  neekonom
  • Re: Ale hlavne
   16.04.2014 9:39

   se vůbec nepíše v této souvislosti o tom, jestli při snížování cen se taky snižují tržby - nebo zda některým frirmám náhodou nerostou. Když se např. elektronika zlevňuje, může si ji dovolit víc lidí (ostatně proto se většina firem snaží zefektivňovat výrobu, prodej i marketing) a tržby rostou.Takže strašák deflací je spíš jeden z prostředků, jak udržovat obyvatelstvo v mírném stresu a tudíž poslušnosti. Již jsem tu psala dřív, až do devadesátých let minulého století se deflace nezdála být žádným velkým nebezpečím, počítalo se s tím, že v takovém případě se zboží stane dostupnějším i pro méně majetné, kteří množstvím prodaného nahradí výpadek ceny a postupně budou zase rostoucí poptávkou tlačit ceny nahoru, tím i zvyšování výroby, a tudíž postupný růst zaměstnanosti. V roce 1933 nebral Irwinga Fischera s jeho termínem deflace téměř nikdo vážně. 'Deflace' provázela Dlouho depresi v předminulém století jako důsledek průmyslové revoluce. (Dnes procházíme revolucí obdobnou ;-) Ve S.S. měli deflaci prakticky po celé 19.století...
   Kalka.
  • Re: Ale hlavne
   16.04.2014 9:18

   Ovce jsou tu proto, aby byly neustále stříhány. Jen když se to uděje rychlejším tempem, tak si toho všimnou a bečí jako teď naposledy, když central bank naředila měnu.
   Ovčan
   •  
    28.01.2015 21:55

    Ano, to je presnejsi pohled, ale nech si to pro sebe, nac plasit ovce, ktere ti nepatri. Jen nastves pasaky.
    Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m