Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
No hay problema!

No hay problema!

23.04.2014 18:00

Minulý článek byl určen pro ty, kteří se snaží nějak vyřešit tenzi mezi relativně nízkými valuacemi rozvíjejících se trhů (EM) a jejich nejasným cyklicko – strukturálním výhledem. Dnes se budeme věnovat tenzi jiné – té mezi dlouhodoběji se lepšícím výhledem vyspělých ekonomik a jejich valuacemi. Ty totiž na rozdíl od EM můžeme považovat za dosti napjaté. Poměrně často se zde v tomto ohledu věnuji americkým akciím, dnes se ale s pomocí JPMorgan podíváme na více trhů.

V druhém číselném sloupci následující tabulky je aktuální (konec března) PE, následuje poměr ceny a účetní hodnoty akcie PBV, poměr ceny a cash flow a dividendový výnos. Další čtyři sloupce ukazují ty samé proměnné, ale jako desetiletý průměr. Pohled na PE ukazuje, že s výjimkou Japonska je vše „drahé“. Pohled na PBV ukazuje, že o něco dražší je Německo a Švýcarsko s USA. P/CF také většinou indikuje určitou drahost, výjimkou je Švýcarsko a zejména Francie (její současné P/CF je ale podezřele nízko). Dividendový výnos také ukazuje, že levné dnes DM trhy nejsou:

hey

Porovnávání jednotlivých zemí je ošemetné, všimneme si ale toho, že zde je valuační rozpětí obecně menší než u EM. Nejvyšší PE nalezneme u Švýcarska a USA, nejnižší naopak u Itálie a Německa. PE je svým způsobem násobkem holuba na střeše, dividendový výnos je naopak vrabcem v hrsti (technicky jde o obrácené PE upravené o výplatní poměr). U něj stojí za povšimnutí to, že španělské akcie jsou z hlediska PE dost vysoko, stále ale nabízejí dividendový výnos ve výši 5,2 % (dlouhodobě to přitom bylo téměř 6 %). Na druhém konci tohoto spektra stojí Japonsko s USA, kde dividendový výnos nedosahuje ani 2 %. A nyní se tím ani moc neliší od dlouhodobějšího standardu. Španělsko je v tomto ohledu výjimečné i proto, že tak vysoký dividendový výnos nenabízejí ani EM. Tedy s výjimkou specifického Ruska. Za ním je až Brazílie s dividendovým výnosem ve výši 3,9 % a Čína s 3,5 %. Pohled na dlouhodobé výnosy u EM trhů pak ukazuje, že nejvýše je Brazílie s 3,4 %.

Do výše uvedených valuačních násobků tou či onou formou promlouvá očekávaný růst zisků, požadovaná návratnost (riziko a nejistota) a poměr cash flow/dividend a zisků (ten určuje rozdíl mezi PE a převráceným dividendovým výnosem). Pokud jsou dnes valuace výše, došlo k tomu, že jsou výše růstová očekávání, či je níže požadovaná návratnost (tedy bezrizikové výnosy a/nebo rizikové prémie). Obecně můžeme říci, že alespoň co se týče PE jsou dnes násobky minimálně na úrovni předkrizových let. Pokud budeme zhruba předpokládat, že to samé platí o růstových očekáváních, musí dnes být na cca stejné úrovni i celková požadovaná návratnost (bezrizikové výnosy plus rizikové prémie). Bezrizikové výnosy se před krizí pohybovaly na hladině cca 1 % vyšší než současné úrovně. To by implikovalo, že rizikové prémie, jsou dnes při stejných násobcích o cca 1 % výše než před krizí.

Pokud tedy uvažujeme o udržitelnosti současných násobků, mohli bychom tedy tvrdit, že tu je prostor pro další pokles rizikových prémií. Pak bychom ale neměli zapomínat, že tu je vztah mezi těmito prémiemi a bezrizikovými výnosy: lepšící se ekonomická situace táhne první dolů, ale druhé nahoru. Takže co se týče celkového nákladu kapitálu, respektive požadované návratnosti, nebude výsledný efekt markantní. Mimochodem je to jinak řečeno to, že centrální banky svou snahou o snížení bezrizikových sazeb alespoň částečně eliminovaly růst rizikových prémií. Což částečně řeší paradox spojený s hodnocením toho, zda QE fungovalo, či ne, ale to už jsem hodně odbočil.

Můžeme se samozřejmě v popsané úvaze různě přesouvat mezi růstem a rizikovými prémiemi, tato úvaha by ale měla dokreslovat základní obrázek: Trhy jsou mentálně nastaveny na předkrizový relativní optimismus. Určitě se třeba nepočítá s většími problémy v Evropě, neřkuli v Číně. Naopak, po růstovém škobrtnutí na počátku tohoto roku by se podle scénáře implikovaného násobky mělo vše vrátit k relativnímu optimismu. Když už opakovaně zmiňujeme to Španělko, tak v podstatě: No hay problema!

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2021
14:13Světové automobilky nadále znepokojuje nedostatek čipů
13:23Rosatom bude vyloučen z tendru na Dukovany. Jaké jsou teď šance na dokončení a co to znamená pro ČEZ?  
12:48Summers: Vývoj inflace, nezaměstnanosti a sazeb
11:23Pomalý začátek obchodování v Evropě a vyčkávání na výsledky  
11:14Pandemické úspory v objemu 6 procent světového HDP by mohly vést k silnému oživení
10:44Co se děje na dluhopisech a dopady na akcie
10:00Kauza Vrbětice: Česko si s Ruskem vypovídá diplomaty a zavírá cestu Rosatomu do Dukovan
9:04Rozbřesk: Česko-ruská diplomatická přestřelka na trhy nedopadá
8:57Rusko vyhostí 20 českých diplomatů, Primoco zahajuje nabídku nových akcií, futures jsou dnes smíšené  
8:48Výrobce nezpilotních letadel Primoco nabízí investorům další akcie. Peníze použije na rozšíření výroby a nové technologie
8:32Příští rok bude ekonomika úroveň Česka na 88 procentech eurozóny
6:01Fidelity: Protiinflační dluhopisy představují zlatou střední cestu
18.04.2021
16:59Jak by se mohl Fed rychleji zazelenat
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztržka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Coca-Cola Co/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
International Business Machines Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
Prologis Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)