Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investování během útlumu a recese (a paradox defenzivních sektorů)

Investování během útlumu a recese (a paradox defenzivních sektorů)

14.05.2014 18:00

Zbytné zboží, materiály, průmysl, technologie a finanční sektor jsou obvykle cílem těch investorů, kterým v počáteční fázi cyklu nestačí už tak pěkná návratnost celého trhu. Ve střední fázi cyklu už je prostor pro nakopnutí návratnosti sektorovou rotací obvykle menší (detaily viz v předchozím „Chování sektorů během cyklu – počátek a střední fáze“). Kam se ale vrtnout během pozdní růstové fáze cyklu a během recese? Odpověď by nám měly vykreslit následující řádky a obrázky.

První z grafů tohoto článku ukazuje, jak si jednotlivá odvětví vedou v pozdní fázi růstové části cyklu. Zbytné zboží se z pozice krále (raná fáze) přesunuje na konec pelotonu. Společnost mu zde dělají telekomunikace a technologie. O hodně vyšší návratnost než celý trh poskytovaly naopak energetika a materiály, u energetiky přitom tato sázka vycházela ve více jak 80 % případů. Za ní jdoucí odvětví už ale takovou jistotu neposkytují, jejich HR se pohybuje pod 70 %.

aaa

Trh jako celek v pozdní fázi růstové části cyklu stále poskytuje poměrně zajímavou návratnost na 9 %. Tuto návratnost může ohrozit zejména to, že zůstaneme „navezeni“ v onom náhle problematickém zbytném zboží. Celý obrázek se pak samozřejmě rychle mění s tím, jak ekonomika padá do recese. Průměrná návratnost trhu zde dosahuje záporných 13,9 %. To lze teoreticky téměř úplně eliminovat orientací na sektor zboží základní spotřeby. To totiž v průměru vynáší o 12 – 13 % více, lépe než celý trh si pak vede ve 100 % případů! Relativně vysoká pravděpodobnost „zásahu“ (opět viz minulý článek) je i u dalších defenzív, tedy u veřejných služeb a telekomunikací (cca 85 %). U posledního defenzivního sektoru, tedy zdravotní péče, je HR na úrovni 70 %. Na druhém konci spektra úspěšnosti během recese jsou průmyslové podniky a technologie, které mohou z už tak velkých ztrát ubrat dalších cca 6 procentních bodů.

bbb

Mezi návratnost zlepšující sektory tak graf jednoznačně a nepřekvapivě řadí tradiční sektory defenzivní. V souvislosti s konkrétními návratnostmi se ale objevuje vtíravý fakt: I když díky defenzívě můžeme ztráty zmenšit, stále budeme s návratností v záporu, či maximálně na červené nule. Některé defenzivní sektory jsou tak z hlediska zlepšení návratnosti zajímavé během pozdní fáze cyklu, některé vůbec. Příkladem toho druhého (nazvěme ho určitým paradoxem defenzivních sektorů) jsou telekomunikace: Během prvních třech fází si vedou hůře než trh, či cca stejně. Během recese si vedou znatelně lépe než trh, ale stále generují ztrátu. Veřejné služby poslouží během třetí fáze, ve čtvrté také pouze zmenšují ztráty. A v podstatě to samé platí o zdravotní péči.

Nyní bychom tedy měli mít jasnou představu o tom, jak obvykle funguje cyklus na trhu z hlediska výkonu jednotlivých odvětví. Za důležité zde považuji dodat ještě to, že výše uvedené nemůže samo o sobě sloužit jako indikátor celkové atraktivity jednotlivých odvětví během celého (!) cyklu. Důvod je následující: Pokud trhy vykazují alespoň nějaké známky efektivity, měla by vyšší návratnost v delším období odrážet vyšší riziko. Pokud bychom tedy přímo porovnávali návratnosti odvětví během celého cyklu, budeme porovnávat hrušky a jablka. Rizikovější odvětví by totiž měla generovat vyšší návratnost (měla na tom být častěji lépe než celý trh), méně riziková odvětví návratnost menší (měla by být méně častěji ziskovější než trh).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.07.2025
14:03Trhy se blíží mánii. Pro small caps je to zlověstné znamení
11:32Trumpova celní politika na houpačce. EU hledá rovnováhu před srpnovým deadlinem
11:24Zatímco dluhopisy dál ztrácejí, akcie v Evropě se na směru neshodnou  
11:06Když Čína zavře kohoutky. Ceny vzácných zemin letí vzhůru
11:00Nezaměstnanost v červnu beze změny na 4,2 %, ochlazování ale plíživě pokračuje
10:09Červnová nezaměstnanost zůstala v Česku na 4,2 procenta, meziročně stoupla
10:03FX Strategie: Eurodolar i koruna čekají na obchodní dohodu  
10:01FT: Shein podal žádost o vstup na hongkongskou burzu, chce zvýšit tlak na Brity
9:11Rozbřesk: Donald Trump vyhrožuje Japonsku a Koreji, s Evropou ale dál jedná
8:57Trumpova cla už mají dopad: Německý vývoz do USA nejnižší od března 2022
8:45Trump opět mění celní pravidla, ale EU se zatím vyhýbá. Futures jsou smíšené  
6:38Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Co z toho vyplývá pro trhy?  
07.07.2025
21:52V hlavní roli opět D. Trump a jeho celní politika  
17:49Zmatení vedoucí k produktivnímu řešení? Verze s DPH
16:40Nervozita na evropských akciích  
16:36Spotřeba plynu a elektřiny v Česku rostla třetí čtvrtletí v řadě
16:09Bitva o mozky: Technologické firmy lákají AI experty na milionové odměny
14:58Elon Musk plánuje založit novou politickou stranu. Trump a investoři si přejí, ať se drží svého volantu
13:55„Velký krásný“ zákon nebo pohroma? Kdo získal a kdo ztratil přijetím nového zákona Donalda Trumpa
12:46Trhy nemají jasný směr před blížícími se cly  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Nezaměstnanost