Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Investování během útlumu a recese (a paradox defenzivních sektorů)

Investování během útlumu a recese (a paradox defenzivních sektorů)

14.05.2014 18:00

Zbytné zboží, materiály, průmysl, technologie a finanční sektor jsou obvykle cílem těch investorů, kterým v počáteční fázi cyklu nestačí už tak pěkná návratnost celého trhu. Ve střední fázi cyklu už je prostor pro nakopnutí návratnosti sektorovou rotací obvykle menší (detaily viz v předchozím „Chování sektorů během cyklu – počátek a střední fáze“). Kam se ale vrtnout během pozdní růstové fáze cyklu a během recese? Odpověď by nám měly vykreslit následující řádky a obrázky.

První z grafů tohoto článku ukazuje, jak si jednotlivá odvětví vedou v pozdní fázi růstové části cyklu. Zbytné zboží se z pozice krále (raná fáze) přesunuje na konec pelotonu. Společnost mu zde dělají telekomunikace a technologie. O hodně vyšší návratnost než celý trh poskytovaly naopak energetika a materiály, u energetiky přitom tato sázka vycházela ve více jak 80 % případů. Za ní jdoucí odvětví už ale takovou jistotu neposkytují, jejich HR se pohybuje pod 70 %.

aaa

Trh jako celek v pozdní fázi růstové části cyklu stále poskytuje poměrně zajímavou návratnost na 9 %. Tuto návratnost může ohrozit zejména to, že zůstaneme „navezeni“ v onom náhle problematickém zbytném zboží. Celý obrázek se pak samozřejmě rychle mění s tím, jak ekonomika padá do recese. Průměrná návratnost trhu zde dosahuje záporných 13,9 %. To lze teoreticky téměř úplně eliminovat orientací na sektor zboží základní spotřeby. To totiž v průměru vynáší o 12 – 13 % více, lépe než celý trh si pak vede ve 100 % případů! Relativně vysoká pravděpodobnost „zásahu“ (opět viz minulý článek) je i u dalších defenzív, tedy u veřejných služeb a telekomunikací (cca 85 %). U posledního defenzivního sektoru, tedy zdravotní péče, je HR na úrovni 70 %. Na druhém konci spektra úspěšnosti během recese jsou průmyslové podniky a technologie, které mohou z už tak velkých ztrát ubrat dalších cca 6 procentních bodů.

bbb

Mezi návratnost zlepšující sektory tak graf jednoznačně a nepřekvapivě řadí tradiční sektory defenzivní. V souvislosti s konkrétními návratnostmi se ale objevuje vtíravý fakt: I když díky defenzívě můžeme ztráty zmenšit, stále budeme s návratností v záporu, či maximálně na červené nule. Některé defenzivní sektory jsou tak z hlediska zlepšení návratnosti zajímavé během pozdní fáze cyklu, některé vůbec. Příkladem toho druhého (nazvěme ho určitým paradoxem defenzivních sektorů) jsou telekomunikace: Během prvních třech fází si vedou hůře než trh, či cca stejně. Během recese si vedou znatelně lépe než trh, ale stále generují ztrátu. Veřejné služby poslouží během třetí fáze, ve čtvrté také pouze zmenšují ztráty. A v podstatě to samé platí o zdravotní péči.

Nyní bychom tedy měli mít jasnou představu o tom, jak obvykle funguje cyklus na trhu z hlediska výkonu jednotlivých odvětví. Za důležité zde považuji dodat ještě to, že výše uvedené nemůže samo o sobě sloužit jako indikátor celkové atraktivity jednotlivých odvětví během celého (!) cyklu. Důvod je následující: Pokud trhy vykazují alespoň nějaké známky efektivity, měla by vyšší návratnost v delším období odrážet vyšší riziko. Pokud bychom tedy přímo porovnávali návratnosti odvětví během celého cyklu, budeme porovnávat hrušky a jablka. Rizikovější odvětví by totiž měla generovat vyšší návratnost (měla na tom být častěji lépe než celý trh), méně riziková odvětví návratnost menší (měla by být méně častěji ziskovější než trh).

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Commerzbank AG (03/25 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
Novavax Inc (03/25 Q1)
Plug Power Inc (03/25 Q1)
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y