Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Pro ukončení intervencí je nutná jistota, že inflace neklesne

ČNB: Pro ukončení intervencí je nutná jistota, že inflace neklesne

16.05.2014 9:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Opuštění intervenčního režimu České národní banky musí být podmíněno jistotou, že inflace bude udržena poblíž inflačního cíle. Vyplývá to z dnes zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ve středu 7. května. Z dokumentu dále vyplývá, že při ukončení intervenčního režimu nemusí souběžně dojít ke zvýšení sazeb.

Ukončení režimu devizových intervencí by mělo být podmíněno splněním určitých podmínek, které jsou důležitější, než je samotné načasování ukončení intervenčního režimu, stojí v záznamu. ČNB spustila intervence loni 7. listopadu s cílem oslabit korunu.

ČNB dnes zveřejnila také schválenou letošní druhou Zprávu o inflaci. Předpokládá v ní stabilitu tržních úrokových sazeb na stávající velmi nízké úrovni a setrvání kurzu koruny poblíž hladiny 27 CZK/EUR až do počátku příštího roku.

Podle prognózy se bude celková inflace v nejbližším období zvyšovat vlivem nárůstu dovozních cen, ve kterých se postupně promítá oslabený kurz koruny. Od poloviny letošního roku se ve vývoji cen začne projevovat oživující domácí ekonomika a zrychlující mzdový růst. Vlivem uvedených faktorů se celková inflace dostane na začátku roku 2015 lehce nad 2% cíl ČNB, měnověpolitická inflace se vrátí k cíli; v jeho blízkosti se pak stabilizují. Průměrná inflace v letošním roce dosáhne 0,8 % a v příštím roce 2,2 %.

Po poklesu HDP v roce 2013 ekonomika v letošním roce vzroste podle prognózy o 2,6 %. Přispěje k tomu zrychlující dynamika zahraniční poptávky, uvolnění měnových podmínek prostřednictvím kurzu koruny, a také mírně expanzivní působení fiskální politiky. V roce 2015 pak ekonomický růst zrychlí na 3,3 % s výrazným přispěním fiskální politiky. Oživení ekonomiky se s obvyklým časovým odstupem projeví na trhu práce obnoveným růstem počtu zaměstnanců přepočteného na plné úvazky, když průměrný pracovní úvazek na zaměstnance vzroste. Míra nezaměstnanosti bude letos ještě stagnovat vlivem trvajícího růstu pracovní síly, sníží se až na počátku příštího roku. Růst mezd v podnikatelské sféře zřetelně zrychlí ze současných nízkých hodnot.

Prognóza předpokládá stabilitu tržních úrokových sazeb do začátku roku 2015 na stávající velmi nízké úrovni, která odráží ponechání 2T repo sazby na technické nule a zachování aktuální výše prémie na peněžním trhu. V roce 2015 prognóza očekává nárůst tržních sazeb v rozsahu cca 0,6 procentního bodu. Prognóza předpokládá návrat kurzu z jeho současných hodnot k hladině kurzového závazku ČNB, tj. k 27 CZK/EUR. Na této úrovni by měl kurz setrvat po dobu potřebného uvolnění měnových podmínek, tj. do počátku roku 2015.

Bankovní rada považuje hladinu kurzového závazku 27 CZK/EUR nadále za vhodně zvolenou a předpokládá udržování kurzu poblíž této hladiny přinejmenším do začátku roku 2015. Rizika nové prognózy vyhodnotila bankovní rada jako mírně protiinflační a na základě diskuse nad novou prognózou konstatovala, že se zvyšuje pravděpodobnost pozdějšího opuštění kurzového závazku. Současně bankovní rada dospěla k závěru, že domácí úrokové sazby nemusí v roce 2015 růst tak rychlým tempem, jak naznačuje prognóza.

2014 2015
HRUBÝ DOMÁCÍ PRODUKT
Hrubý domácí produkt (HDP) %, mzr., reálně, sez. očištěno 2,6 3,3
CENY
Spotřebitelské ceny %, mzr., čtvrté čtvrtletí 1,6 1,9
Měnověpolitická inflace  %, mzr., čtvrté čtvrtletí 1,4 1,8
TRH PRÁCE
Průměrná měsíční mzda %, mzr., nominálně 2,3 4,3
ve sledovaných organizacích
Podíl nezaměstnaných osob (MPSV) %, průměr 7,7 7,2
ÚROKOVÉ SAZBY
3M PRIBOR %, průměr 0,4 0,9
2T repo %, průměr 0,05 0,58


Váš názor
 •  
  19.05.2014 11:08

  Největší jistota pro ukončení tohoto nesmírně drahého experimentu, pokud to nebyl záměr je vyházet Sígrovu bandu.Nejhorší je, že řada ovčanů spolu s těmi, kteří na tomto opatření něco málo krádkodobě vydělali poslušně mečí v davu.
  Homo
 •  
  16.05.2014 10:53

  sasci jedni.....inflace zakladnich zivotnich potreb je jako z praku.....tak zllodeji zlodejsky, tak necilujte rocni inflaci ale například vezmete desetlilete obdobi......co na to pane sigre Singre......v roce 2008 byla inflace cca 8 %....a ted kdyz by chvili mela byt pod 1 % tak z toho delate treti svetovou valku......financni mafie
  abc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.