Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Japonizace Evropy značně pokročila

Japonizace Evropy značně pokročila

23.5.2014 18:14

I my jsme si na vlastní kůži mohli kvůli intervencím ČNB a s nimi spojenou výměnou názorů vyzkoušet, co sebou nese hrozba deflace a boj s ní. Včetně toho, že zatímco pro někoho je tato hrozba už hmatatelná, jiný bude tvrdit, že jde o umělý problém. V podstatě to samé, jenže proporcionálně nafouknuté, se děje na úrovni celé eurozóny. Zatímco převážně „vnější“ ekonomové tvrdí, že tento region čelí vážnému riziku deflace, zástupci ECB a „německy“ smýšlející jedinci tvrdí většinou opak. Do celé věci samozřejmě vstupuje řada „detailů“ jako například: Bagatelizuje ECB deflační hrozbu, protože s ní reálně nemůže nic udělat? Nebo proto, že jinak by musela něco dělat, což by zvýšilo její vnitřní pnutí na neúnosnou úroveň? Či proto, že se bojí morálního hazardu? Či věří, že deflace v eurozóně je „jiná“? atd.

Problém „japonizace“ eurozóny tu nerozlouskneme ani my, za pozornost ale i přesto stojí následující tři dvojice obrázků od Credit Suisse (26,39 CHF, 0,57%). První z nich ukazuje postupný pokles inflace v Japonsku (celková modře, jádrová šedě) a porovnává ho s inflací v eurozóně. V Japonsku se tak dlouho báli růstu inflace, až si začali „užívat“ deflace. Najdeme řadu důvodů, proč by tomu v Evropě mohlo být jinak, ale ignorovat v druhém grafu vyznačený trend je přílišný luxus.

graf1

Za výjimečně zajímavý a zároveň málo známý pak považuji příběh popsaný druhou dvojkou obrázků. Jde o vývoj spotřeby soukromého sektoru, vládních výdajů, investic a celého HDP v Japonsku a v eurozóně. Co se dělo před krizí a po ní v zemi vycházejícího slunce? Před krizí tam prudce rostly investice, které dopovaly celý produkt. Krize přinesla prudký pokles investic a ochlazení spotřeby. Vládní výdaje ale ještě řadu let rostou cca stejným tempem, což významně přispívá k tomu, že se produkt (alespoň) nepropadá.

Dlouhodobý pokrizový pohled pak ukazuje, že růst japonského HDP v podstatě kopíruje spotřebu, vládní výdaje pak eliminují slabost investic. Z tohoto pohledu bychom měli vnímat i recyklaci domácích japonských úspor – vláda utrácí to, co firmy utrácet nechtějí. Vtip je v tom, že toto se dá (či dokonce má) dělat jako eliminace recesí. Ale jako dlouhodobý nástroj je to problematické. Jasně zde ale vidíme, co je jádrem problému: Útlum investic. A nezkoušejme na to napasovat pohádky o jejich vytěsnění vládními výdaji – výše sazeb jasně ukazuje, že kauzalita je opačná. Něco jiného jsou ale neprovedené strukturální reformy. A nedobytně se nám do tohoto tématu opět vkrádá dnes tak populární dlouhodobá stagnace.

A nyní už k eurozóně: I zde je vidět znatelná cykličnost investic, jejich prudký růst před krizí a pokrizový permafrost. Do něj ale částečně upadá i soukromá spotřeba a záhy i vládní výdaje. Situace je zde tedy velmi odlišná od Japonska, ale špatným směrem. Jinak řečeno, japonizace eurozóny v tomto ohledu značně pokročila.

Pokud někdo věří, že vše bylo v eurozóně špatně a jediné co jí může zachránit, je kreativní superdestrukce, graf ho potěší. Pokud se někdo (jako já) domnívá, že všeho s mírou a že vedle kreativní destrukce existuje také (ne moc překvapivě) destrukce naprosto destruktivní, graf zase tak velkou radost neudělá. Je totiž horší než ten japonský. Krátce si zde ještě připomeňme, že riziková aktiva v eurozóně nejsou zrovna oceněna na nějaký dlouhodobý útlum. Při pohledu na křivky v druhém grafu ale není zrovna jasné, která z nich by ho měla eliminovat.

graf2

Protože pokrizové roky z nás všech udělaly odborníky na centrální bankovnictví, nic nezkazím přidáním ještě jedné dvojky grafů od Credit Suisse. V nich je vývoj japonských peněžních agregátů M1 a M2 a také M1 a M3 v eurozóně. Zjednodušeně řečeno, centrální banka má pod kontrolou monetární bázi, z ní bankovní systém tvoří širší peníze, z kterých se tvoří ještě širší peníze (šířku ukazuje ono číslo u M). Míra této tvorby ukazuje, jak dobře funguje monetární transmise – jak silnou páku centrální banka na ekonomiku má.

Kolegové z CS grafy komentují tak, že transmise v Japonsku fungovala do roku 1995, v eurozóně postupně kolabuje. Já bych spíše řekl, že v Japonsku byl po roce 1995 na další relativně stabilní růst M2 potřeba stále rychlejší růst M1. V eurozóně se tato potřeba projevuje stále více také. Věc je ale horší v tom, že k tomu potřebnému růstu M1 nedochází. Ač tedy nyní převažuje ohledně dalšího vývoje v eurozóně asi spíše optimismus, uvedené obrázky ukazují, že to zatím bude spíše optimismus japonského typu.

graf3

Filozofujícího, ale konec konců i selsky uvažujícího čtenáře s nadhledem možná s ohledem na výše uvedené napadne otázka: A proč bychom vlastně měli neustále rychle růst (či dokonce vůbec růst)? Nejsme na tom v Evropě přece nijak špatně, navíc je jasné, že růst má i řadu nezamýšlených a nechtěných důsledků. Ale věc není tak jednoduchá, jak se na první pohled zdá. Ale o tom někdy příště.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
14.12.2017
22:01Americké trhy bez výraznějších zpráv mírně ztrácely, Teva si připsala 10%
19:25Zdánlivě nerozbitná investiční teze od Morgan Stanley
18:45Světový trh s ropou bude v prvním pololetí v přebytku, říká IEA
17:59Summary: Prodej větrníků, nákup filmů a internetová neutralita
17:35Pražská burza rostla třetí den za sebou, PX +0,52 %
17:10Disney koupí aktiva Foxu za 66 miliard dolarů. Měl by se Netflix bát?
17:02Technická analýza: Týden bohatý na události rozhoupal trh s ropou
16:30ECB euru další zisky nepřinesla, zatímco dolar využil dobré zprávy z ekonomiky  
15:15ECB výrazně vylepšuje prognózu, ale dál mává holubičími křídly
15:14Česká zbrojovka a.s.: Zápis z řádné valné hromady akciové společnosti
14:41Listopad znovu nastartoval americký maloobchod  
14:38České ekonomice došli lidé, její růst v příštím roce zpomalí
14:09INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem: Oznámení ohledně delistace investičních akcií
13:48ECB zlepšila výhled růstu v eurozóně a Draghi hýbe eurem. Sledovali jsme ŽIVĚ
13:35Konsorcium v čele s EPH kupuje většinu v druhé největší maďarské elektrárně
13:15Sazby v Británii beze změny, další proměny rétoriky tentokrát nepřišly
11:54Ifo: Německá ekonomika poroste příští rok nejrychleji od 2011
11:37Evropa před ECB ztrácí, Vestas Wind Systems +7 %
11:01Eurodolar přestal růst, když vyprchal efekt Fedu. Jsou tu ale data a přijde ECB  
10:44VIG (-0,19 %) spojí dvě české pojišťovny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
15:45USA - PMI v průmyslu (Markit)