Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jediná cesta ke snížení vysokých dluhů: Jednorázový inflační šok

Jediná cesta ke snížení vysokých dluhů: Jednorázový inflační šok

11.6.2014 14:02
Autor: Redakce, Patria Online

Míra zadlužení soukromého i veřejného sektoru v zemích OECD nyní dosahuje úrovní, které po druhé světové válce nebyly dosud zaznamenány. Toto zadlužení představuje neustálou hrozbu pro ekonomickou a finanční stabilitu a oslabuje růst. Jeho konkrétní vývoj ve Spojených státech, Velké Británii, eurozóně a Japonsku shrnuje následující graf. V Japonsku dosahuje poměr celkového dluhu (tedy dluhu veřejného sektoru, domácností a korporátního sektoru) k HDP úrovně 400 %. Na druhém místě v celkovém zadlužení figuruje Velká Británie, kde celkový dluh dosahuje téměř 280 %. Nejnižší je zadlužení ve Spojených státech, kde celkový dluh mírně překračuje 200 % HDP. Ve všech ekonomikách je přitom jasně patrný dlouhodobý růst zadlužení:

text3_graf1

V současné době se zadlužené země snaží o snížení dluhu snížením vládních výdajů, popřípadě snížením výdajů soukromých subjektů. Takový postup bude ale vyžadovat velmi dlouhou dobu na to, aby došlo k viditelnému pokroku, protože růst vyspělých ekonomik je slabý. Další možností je tak zvýšení růstu a inflace. Ten by ale doprovázelo zvýšení nominálních sazeb, takže výsledný efekt na zadlužení by byl nulový. Dokonce by mohlo dojít k tomu, že rostoucí úrokové náklady by u dlužníků vyvolaly krizi.

Jediným řešením je tedy přechodné, ale velmi drastické, zvýšení inflace, na které by sazby nereagovaly. Zatímco dlouhodobý růst inflace by nebyl efektivní kvůli zvýšení nominálních sazeb, jednorázový inflační šok by snížil reálné sazby a tím by podpořil oddlužení. K takové situaci už došlo, bylo tomu tak po druhé světové válce a po prvním ropném šoku v letech 1973–1974. Po druhé světové válce byla inflace výsledkem zničených výrobních kapacit, v roce 1974 byl její příčinou růst cen ropy. Dnes však není jasné, odkud by podobný inflační šok měl přijít. Ceny komodit totiž klesají, globální růst zůstává utlumený. Přesto se zdá, že inflační šok je jediným efektivním způsobem snížení vysokých dluhů.

Situaci, kdy krátkodobý inflační šok nedoprovází růst nominálních sazeb a vyvolává prudký pokles reálných sazeb, popisuje konkrétně následující graf. Fialově jsou vyznačeny výnosy desetiletých vládních dluhopisů, přerušovaně inflace jako meziroční změna indexu spotřebitelských cen. Šedě je vyznačen vývoj reálných výnosů dluhopisů, které v době vyšší inflace klesají hluboko do záporných čísel:

text3_graf2

Zdroj: Natixis


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  11.6.2014 17:06

  v roce 1974 byl její příčinou růst cen ropy toto je právě ta největší lež, co se stále dokola opakuje, růst cen ropy byl právě a pouze důsledek inflace, rozumíte tomu už konečně milá redakce?, kluci z OPECu si už řekli dost, my prostě nebudeme prodávat ropu za dolaru, které ztrácejí svoji kupní sílu, tak trošku utlumili těžbu a ropa zdražila, jak jednoduché, pokud by byl dolar stabilní měna, tak by zdražovat nemuseli
  František Koudelka
 •  
  11.6.2014 16:53

  udelame inflaci jako z praku abychom mohli rust??? a potom opet budeme rust na dluh.....co snizit nerovnost....
  abc
  • abc
   11.6.2014 17:03

   Inflací by pánové nahoře na úkor běžných střadatelů snížil státní dluhy..o)) To by bylo pro zlato..
   Velkamedvědice
   • Re: abc
    11.6.2014 17:09

    jo, to me je jasne, ze by to odskakali zodpovedni....a vydelali na tom dluznici....je to smutne, jako kdyz risk financni mafie nakonec zaplati danovy poplatnik
    abc
    •  
     12.6.2014 13:09

     Jak to že jsem si před 7 lety půjčil na dům a zaplatil za něho tenkrát stavebním firmám nehorázné peníze i vysoké úroky bance, tak jsem jako nezodpovědný nefachčenko? To, že do té doby inflace každých 5 let zdvihla ceny domů o sto procent a od doby kdy jsem postavil (2008) a zadlužil se jdou ceny nemovitostí jen dolů díky téměř nulové inflaci se dluhy neumazávají, zato se ale ty peníze dnes mnohem hůř vydělávají, tak to není tak trochu podraz na ty, kteří se zadlužili na celý život a ted sotva splácí?
     petr.rik
    • No
     12.6.2014 7:09

     a je nějaká jiná možnost než sebrat peníze těm zodpovědným (střádalům) a podpořit tak ty nezodpovědné (dlužníky) ať už se to provede jakýmkoliv i skrytým způsobem? Celkem by mě to zajímalo, jestli je nějaká jiná možnost, protože já jí nevidím.
     pulec
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m