Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: Boji s krizí bránilo sobectví a pokrytectví

Geithner: Boji s krizí bránilo sobectví a pokrytectví

10.06.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

„Když se podíváme na to, jak si vedly vlády během finančních krizí posledního století, je to plejáda chyb a devastujících výsledků, plejáda období panik, po nichž přichází deprese. Během poslední krize jsme byli konečně schopni použít dostupné prostředky, i když to nebylo vždy pěkné. Použili jsme je kreativně a snížili jsme riziko velké deprese. Z tohoto pohledu byly naše výsledky výrazně lepší než standard minulosti. Mohly být ale ještě mnohem lepší, pokud bychom měli od počátku vhodné nástroje a možnost použití fiskální stimulace po delší dobu. Oživení by pak bylo silnější a ekonomika by se uzdravila mnohem rychleji.“ V rozhovoru pro WSJ to uvedl bývalý ministr financí americké vlády a prezident Federal Reserve Bank of New York Timothy Geithner.

Geithner ve své nové knize „Stress Test“ tvrdí, že chování lidí ve Washingtonu bylo „sobecké, exhibicionistické a bezostyšně pokrytecké“. To znemožnilo efektivnější boj s krizí. V době největšího nebezpečí se ale také objevila „dosti pozoruhodná míra spolupráce“. Geithner podle svých slov ovšem nikdy nepochopil to, že někteří lidé nebyli ochotni dát politiku stranou a chovat se pragmaticky. K tomu patřila například snaha o vyvolání defaultu, který by byl použit jako nástroj pro zmenšení sociální záchranné sítě v USA.

Na panice je podle bývalého ministra nejhorší to, že může způsobit velké škody i těm, kteří se chovali zodpovědně. Lidé přicházejí o pracovní místa, domovy, úspory. Aby tomu bylo možné zabránit, je nutno dělat věci, které jsou „hrozně nefér“. Vypadá to, že ti, kteří problémy vyvolali, jsou nakonec odměněni a jsou chráněni před tím, aby platili za své chyby. Alternativa ale neexistuje. „Nedělali jsme to pro banky, dělali jsme to pro lidi, abychom je ochránili před chybami bank. Je to kontraintuitivní a je jasné, že běžný člověk to bude považovat za opak toho, co dává smysl,“ míní Geithner. A dodává, že nebyl moc dobrý v tom, jak vysvětlovat tyto věci veřejnosti. Zároveň to ale prý byla výzva i pro ty, kteří mají na vysvětlování talent.

Jaké je podle ekonoma hlavní poučení z poslední krize? „Musíte být opatrní, co se týče poměru vašich dluhů a příjmů, hodnoty domu či jiných aktiv. Je třeba mít větší rezervu proti nečekaným událostem. Jsou události, které se nacházejí mimo váš vliv a není dobré spoléhat se na podporu v nezaměstnanosti či Kongres. Nejlepší je spolehnout se na to, že máte dost úspor, které umožní projít problémy bez velkého dopadu na váš život,“ říká Geithner. A vládě pro případ krize radí následující: „Omezení rizika paniky vyžaduje velkou agresivitu. Musíte použít maximální palebnou sílu, která je mnohem větší než problém, kterému čelíte. Vytváříte sice morální hazard a budete za to kritizováni. Pokud tak ale neučiníte, škody budou mnohem větší. Je také třeba mít kolem sebe lidi, kteří s vámi nesouhlasí. Lidé musí cítit, že mohou mít jiný názor.“

Zdroj: WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
7:40WEBINÁŘ už dnes: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur
13:32Týdenní výhled: Korporátní výsledky, nervozita kolem velkého techu. Nová data asi růst výnosů nezažehnají  
11:35Akcie se zvedají z pátečního propadu, sentiment však zůstává křehký  
11:18Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
10:58Trhy mohou absorbovat geopolitická rizika, ale jen do určité míry
9:09Rozbřesk: Revize neutrální sazby ČNB se blíží - co čekat?
8:56ČEZ zažaloval ČNB kvůli milionové pokutě, na řadu přijdou tento týden výsledky big techu a futures jsou zelené  
8:53Bitcoin prošel dalším halvingem. Silný vliv na jeho cenu má letos spuštěné obchodování s ETF
6:37Venku mrazy, na trzích dle Bank of America hezká letní rally?
21.04.2024
8:58Víkendář: Vysoký dolarový optimismus, zdravá korekce na akciích, ale trend mířící vzhůru
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů