Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Geithner: Boji s krizí bránilo sobectví a pokrytectví

Geithner: Boji s krizí bránilo sobectví a pokrytectví

10.06.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

„Když se podíváme na to, jak si vedly vlády během finančních krizí posledního století, je to plejáda chyb a devastujících výsledků, plejáda období panik, po nichž přichází deprese. Během poslední krize jsme byli konečně schopni použít dostupné prostředky, i když to nebylo vždy pěkné. Použili jsme je kreativně a snížili jsme riziko velké deprese. Z tohoto pohledu byly naše výsledky výrazně lepší než standard minulosti. Mohly být ale ještě mnohem lepší, pokud bychom měli od počátku vhodné nástroje a možnost použití fiskální stimulace po delší dobu. Oživení by pak bylo silnější a ekonomika by se uzdravila mnohem rychleji.“ V rozhovoru pro WSJ to uvedl bývalý ministr financí americké vlády a prezident Federal Reserve Bank of New York Timothy Geithner.

Geithner ve své nové knize „Stress Test“ tvrdí, že chování lidí ve Washingtonu bylo „sobecké, exhibicionistické a bezostyšně pokrytecké“. To znemožnilo efektivnější boj s krizí. V době největšího nebezpečí se ale také objevila „dosti pozoruhodná míra spolupráce“. Geithner podle svých slov ovšem nikdy nepochopil to, že někteří lidé nebyli ochotni dát politiku stranou a chovat se pragmaticky. K tomu patřila například snaha o vyvolání defaultu, který by byl použit jako nástroj pro zmenšení sociální záchranné sítě v USA.

Na panice je podle bývalého ministra nejhorší to, že může způsobit velké škody i těm, kteří se chovali zodpovědně. Lidé přicházejí o pracovní místa, domovy, úspory. Aby tomu bylo možné zabránit, je nutno dělat věci, které jsou „hrozně nefér“. Vypadá to, že ti, kteří problémy vyvolali, jsou nakonec odměněni a jsou chráněni před tím, aby platili za své chyby. Alternativa ale neexistuje. „Nedělali jsme to pro banky, dělali jsme to pro lidi, abychom je ochránili před chybami bank. Je to kontraintuitivní a je jasné, že běžný člověk to bude považovat za opak toho, co dává smysl,“ míní Geithner. A dodává, že nebyl moc dobrý v tom, jak vysvětlovat tyto věci veřejnosti. Zároveň to ale prý byla výzva i pro ty, kteří mají na vysvětlování talent.

Jaké je podle ekonoma hlavní poučení z poslední krize? „Musíte být opatrní, co se týče poměru vašich dluhů a příjmů, hodnoty domu či jiných aktiv. Je třeba mít větší rezervu proti nečekaným událostem. Jsou události, které se nacházejí mimo váš vliv a není dobré spoléhat se na podporu v nezaměstnanosti či Kongres. Nejlepší je spolehnout se na to, že máte dost úspor, které umožní projít problémy bez velkého dopadu na váš život,“ říká Geithner. A vládě pro případ krize radí následující: „Omezení rizika paniky vyžaduje velkou agresivitu. Musíte použít maximální palebnou sílu, která je mnohem větší než problém, kterému čelíte. Vytváříte sice morální hazard a budete za to kritizováni. Pokud tak ale neučiníte, škody budou mnohem větší. Je také třeba mít kolem sebe lidi, kteří s vámi nesouhlasí. Lidé musí cítit, že mohou mít jiný názor.“

Zdroj: WSJ


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data