Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minimální mzda vede ke ztrátě pracovních míst. Anebo také ne?

Minimální mzda vede ke ztrátě pracovních míst. Anebo také ne?

08.07.2014 16:42
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Mainstreamová ekonomie tvrdí, že zvýšení minimální mzdy vede k rušení míst nízkopříjmových pracovníků. Úvaha je jednoduchá, vyšší minimální mzda přiměje zaměstnavatele zrušit pracovní místo, neboť se přidaná hodnota pracovníka nevyrovná státem uměle navýšené odměně. Nedávná studie provedená institucí Center for Economic and Policy Research (CEPR) si dala za cíl argument „zvýšení minimální mzdy=ztráta pracovních míst“ vyvrátit.

Studie srovnávala vývoj průměrné zaměstnanosti jednotlivých amerických států za prvních pět měsíců letošního a loňského roku. Odhalila pak, že z padesátky amerických států, jich ty (celkem 13), které k prvnímu lednu 2014 zvýšily minimální mzdu, vykazují vyšší míru růstu zaměstnanosti. Šťastná třináctka navíc reportovala průměrný růst mezd o 0,99 % ve srovnání s 0,68 % zbytku země.

Samotná CEPR přiznala, že analýza je daleko od vědecky pevné analýzy, ze které by bylo možné vyvozovat závěry. Dokonce uvedla, že nejspíš ani neexistuje přímá vazba mezi růstem minimální mzdy a průměrným růstem mezd v ekonomice. Přesto alespoň částečný signál vysílá, když se nebojí vystoupit proti obvyklým teoretickým závěrům mainstreamové ekonomie.

Je pravda, že růst minimální mzdy zvyšuje podnikatelské náklady, že motivuje k práci na černo a že může v extrémních případech vést k propouštění. Na druhou stranu zvyšuje motivaci pracovníků neparticipovat pouze na sociálních dávkách poskytovaných státem, ale zapojit se do pracovního procesu, čímž se na trh vrací vyšší konkurence, která může dopomoci kvalifikačnímu růstu uchazečů o práci. Stejně tak se růst mzdy může projevit vyšší výkonností pracovníků (spojenou s touhou odvděčit se za vyšší plat), které překonají jeho náklady práce.

Jako už tradičně najdeme jen stěží správnou odpověď na otázku „Skutečně vyšší minimální mzda vede k poklesu zaměstnanosti?“ A nejspíš to ani není naším úkolem. Celá úvaha nad závěry (neprofesionální) studie CEPR by měla vést pouze k uvědomění, že ne všechny „ekonomické pravdy“ vždy pravdami jsou. Možná pak proces zvyšování mzdy odsoudíme pomaleji, či jej dokonce přehodnotíme. Ve výsledku pak možná podobným přístupem přispějeme k vytvoření vrcholné ekonomické teorie bez jakýchkoliv vad. Taková totiž světu v tuto chvíli dozajista chybí…

Zdroje: cnbc


Váš názor
 •  
  09.07.2014 11:13

  zvýšení min. mzdy je jen o zvýšení příjmů z daní a o případné vylepšení bonity člověka (jak každý ví, banka vám nepůjčí když berete minimum, když se to minimum o něco zvedne, pak se zvýší bonita) Proti zvýšení minima však stejnou pákou zafunguje snížení mzdy v hotovosti. Lidi reálně berou minimum a skoro stejné množství lidí pak má k tomu hotovostní, tedy nezdaněný příplatek.
  studentxxx
 •  
  08.07.2014 19:57

  Pokud někdo veri, ze zvyseni minimalni mzdy vede ke zvyseni nezamestnanosti, je to trouba, který nechape logiku. Proc by někdo propoustel člověka, kterého předtím nepotreboval? Pokud ho potřebuje, tak si ho necha a pokud ho nepotrebuje, tak ho nepotreboval a propustil uz drive. Neverim, ze jsou zamestnavatele, co nechaji sve zamestnance se skrabat na zadku. A pokud uz existuji zamestnavatele, kteří prezivaji jen protože plati lidem, třeba u nas 8500, tak ti at redeji zkrachujou.
  Ondra
Aktuální komentáře
12.06.2021
14:21Kuroda: Zakořeněná nízká inflace a vytrvalá centrální banka
8:15Víkendář: Paradox zisků a někdy pochybná radost z růstu akciového trhu
11.06.2021
22:01Obchodování v zámoří skončilo bez výraznějších změn  
19:00A co Japonsko?
17:49Výnosy dluhopisů stoupají, eurodolar klesl až na 1,21  
17:30Jakub Lukáš: Komerční banka má z větších pražských titulů největší potenciál k růstu
16:36Čistý zisk bank letos klesl o 3,7 miliardy na 10,8 miliardy Kč. Důvodem hlavně vyšší rezervy a nižší sazby
15:33Zelená energie i kybernetická bezpečnost. Do jakých trendů podle Citi investičně skočit?
13:40Ruská centrální banka letos kvůli inflaci potřetí zvýšila úroky, nyní na 5,5 procenta
13:04Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
12:49Existují čtyři scénáře vývoje epidemie covidu-19, říká epidemiolog Maďar. Na podzim nastane zhoršení
11:29Akcie navazují na pozitivní včerejšek, dluhopisy vysílají zajímavé signály  
11:14Český lídr mobilního příslušenství pod značkou FIXED míří na trh START pro 45 milionů korun. Chce růst v Evropě
11:10RMS Mezzanine, a.s.: Návrhy rozhodnutí per rollam RMS Mezzanine, a.s.
10:57IEA: Poptávka po ropě se vrátí na úroveň před pandemií do konce 2022
9:11Rozbřesk: Česká inflace zpět pod trojkou. Koruna s dalšími zisky
9:06Páteční úvod na trzích nemá jasný směr. Investičním tipem Zoetis a na pražské burze Moneta naposledy s účastí na mimořádné valné hromadě 22. června  
8:46Hodnota majetku domácností v USA vystoupila na nový rekord, hlavně díky rostoucím akciím a hodnotě realit
8:33Investiční tip Zoetis: Defenzivou proti inflaci  
6:09Na kryptoměny si posvítí regulace, ale není čeho se bát

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data