Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Minimální mzda vede ke ztrátě pracovních míst. Anebo také ne?

Minimální mzda vede ke ztrátě pracovních míst. Anebo také ne?

08.07.2014 16:42
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Mainstreamová ekonomie tvrdí, že zvýšení minimální mzdy vede k rušení míst nízkopříjmových pracovníků. Úvaha je jednoduchá, vyšší minimální mzda přiměje zaměstnavatele zrušit pracovní místo, neboť se přidaná hodnota pracovníka nevyrovná státem uměle navýšené odměně. Nedávná studie provedená institucí Center for Economic and Policy Research (CEPR) si dala za cíl argument „zvýšení minimální mzdy=ztráta pracovních míst“ vyvrátit.

Studie srovnávala vývoj průměrné zaměstnanosti jednotlivých amerických států za prvních pět měsíců letošního a loňského roku. Odhalila pak, že z padesátky amerických států, jich ty (celkem 13), které k prvnímu lednu 2014 zvýšily minimální mzdu, vykazují vyšší míru růstu zaměstnanosti. Šťastná třináctka navíc reportovala průměrný růst mezd o 0,99 % ve srovnání s 0,68 % zbytku země.

Samotná CEPR přiznala, že analýza je daleko od vědecky pevné analýzy, ze které by bylo možné vyvozovat závěry. Dokonce uvedla, že nejspíš ani neexistuje přímá vazba mezi růstem minimální mzdy a průměrným růstem mezd v ekonomice. Přesto alespoň částečný signál vysílá, když se nebojí vystoupit proti obvyklým teoretickým závěrům mainstreamové ekonomie.

Je pravda, že růst minimální mzdy zvyšuje podnikatelské náklady, že motivuje k práci na černo a že může v extrémních případech vést k propouštění. Na druhou stranu zvyšuje motivaci pracovníků neparticipovat pouze na sociálních dávkách poskytovaných státem, ale zapojit se do pracovního procesu, čímž se na trh vrací vyšší konkurence, která může dopomoci kvalifikačnímu růstu uchazečů o práci. Stejně tak se růst mzdy může projevit vyšší výkonností pracovníků (spojenou s touhou odvděčit se za vyšší plat), které překonají jeho náklady práce.

Jako už tradičně najdeme jen stěží správnou odpověď na otázku „Skutečně vyšší minimální mzda vede k poklesu zaměstnanosti?“ A nejspíš to ani není naším úkolem. Celá úvaha nad závěry (neprofesionální) studie CEPR by měla vést pouze k uvědomění, že ne všechny „ekonomické pravdy“ vždy pravdami jsou. Možná pak proces zvyšování mzdy odsoudíme pomaleji, či jej dokonce přehodnotíme. Ve výsledku pak možná podobným přístupem přispějeme k vytvoření vrcholné ekonomické teorie bez jakýchkoliv vad. Taková totiž světu v tuto chvíli dozajista chybí…

Zdroje: cnbc


Váš názor
 •  
  09.07.2014 11:13

  zvýšení min. mzdy je jen o zvýšení příjmů z daní a o případné vylepšení bonity člověka (jak každý ví, banka vám nepůjčí když berete minimum, když se to minimum o něco zvedne, pak se zvýší bonita) Proti zvýšení minima však stejnou pákou zafunguje snížení mzdy v hotovosti. Lidi reálně berou minimum a skoro stejné množství lidí pak má k tomu hotovostní, tedy nezdaněný příplatek.
  studentxxx
 •  
  08.07.2014 19:57

  Pokud někdo veri, ze zvyseni minimalni mzdy vede ke zvyseni nezamestnanosti, je to trouba, který nechape logiku. Proc by někdo propoustel člověka, kterého předtím nepotreboval? Pokud ho potřebuje, tak si ho necha a pokud ho nepotrebuje, tak ho nepotreboval a propustil uz drive. Neverim, ze jsou zamestnavatele, co nechaji sve zamestnance se skrabat na zadku. A pokud uz existuji zamestnavatele, kteří prezivaji jen protože plati lidem, třeba u nas 8500, tak ti at redeji zkrachujou.
  Ondra
Aktuální komentáře
03.07.2020
16:45Závěr týdne bez Ameriky. Převládl výběr zisků  
16:25Kofola pozastavuje dividendovou politiku, dokud nevyhodnotí dopady pandemie
14:56Fidelity: Evropský maloobchod se zotavuje, ale luxusní zboží potřebuje ty, kteří hodně utrácí
14:10Zuckerberg: Zadavatelé reklamy se brzy na facebook vrátí
13:29Fitch v pololetí zhoršila rekordní počet státních ratingů a ještě prý neskončil
13:26Jiří Rusnok a Vít Bárta (ČNB): Koronakrize a výzvy pro měnovou politiku
12:54Perly týdne: Leninova Tesla, evropské „čínské“ oživení a u nás „běžná praxe“ berňáku
10:56Koronavirus bankovky neničí, lidé jich hromadí více
10:54Bloomberg: Boeing se chystá ukončit výrobu letadel Jumbo Jet
10:43Akcie beze směru i po slušných datech  
9:10Rozbřesk: Díky vládním opatřením se nezaměstnanost drží v Evropě stále nízko
9:00Komerční banka, a. s. - Oznámení o výsledku rozhodování distanční (per rollam) Valné hromady společnosti
8:41Komerčka nevyplatí dividendu, v USA se dnes neobchoduje  
8:33Deutsche Bank zvažuje pomoc bankovní divizi krachující Wirecard
7:47Zaplacenou 4% daň z nabytí bytové jednotky v rodinném domě lze žádat zpět
5:44Bank of America: Tři důvody, proč být nyní u akcií optimistický
02.07.2020
22:03Wall Street poskočila na výborných číslech z trhu práce
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data