Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 důvodů, proč nás krach akciového trhu nečeká

5 důvodů, proč nás krach akciového trhu nečeká

24.7.2014 11:30
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Historické maxima na amerických akciových indexech přitahují stále větší pozornost. Množí se varování, že je za dveřmi prudká korekce. CNNMoney přináší pět důvodů, proč se žádného „krachu“ investoři obávat nemusí.

1. Recese v nedohlednu – Medvědí trh se obvykle objevuje v obdobích hospodářského poklesu. Z historie dejme vzpomenout reakci trhů na ropnou krizi ze sedmdesátých let, na recesi po splasknutí dot-com bubliny z přelomu milénia, nebo třeba na hospodářské problémy v roce 2008. Americká ekonomika pak nenaznačuje recesní hrozbu a naopak nadále stupňuje svůj proces oživení.

2. Fed zůstává investorovým parťákem – Ano, spekuluje se o zvyšování sazeb, které by akciím mohlo uškodit, přesto se nadále jedná o krok, který se s velkou pravděpodobností odehraje až na přelomu letošního a příštího roku. Navíc i případné zvýšení sazeb proběhne postupně a na trzích se dopady projeví pomaleji. Na paměti je také dobré mít, že měnová restrikce obvykle přichází až ve chvíli, kdy je ekonomika dostatečně silná s pozitivními vyhlídkami. Zvyšování sazeb tak může být signálem dobrého růstového tempa, které je palivem pro firemní zisky, a tedy i pro samotné akcie.

3. Stále nervózní sentiment – Je pravdou, že volatilita (měřeno indexem VIX) klesá na několikaletá minima, přesto se nadále objevují kolísavější období. I když často odráží spíše geopolitické napětí, stále signalizují, že investoři nejsou ohledně akciového vývoje zcela v klidu. A to může být dobrá zpráva. Největší bubliny na trzích aktiv totiž často vznikají v dobách typických nekonečnou důvěrou investorů v další růstový pohyb.

4. Trhy sice nejsou levné, ale ani šíleně drahé
– Například S&P 500 se nyní obchoduje na úrovni patnáctinásobku odhadovaných zisků roku 2015, což mnoho analytiků považuje za férovou tržní valuaci. Pokud pak věříte v optimistický vývoj ekonomiky a s ním spojený růst zisků a dividend, pak můžete současné ocenění dokonce považovat za neadekvátní.

5. Současný býčí trh si prošel korekcemi – Jedním z hlavních medvědích argumentů týkajících se růstové rally posledních let je neexistence korekcí. Pravda, již poměrně dlouhou dobu větší pokles neproběhl, na druhou stranu však neradno zapomínat hned na trojici hlubších ztrátových období. Jedním z nich byla jarní zhruba 15 %-ní ztráta z roku 2010, kdy trhy zasáhly obavy z řeckého opuštění Eurozóny. Druhé přišlo o rok později ve chvíli, kdy americké hospodářství od „pádu z rozpočtového útesu“ dělilo jen několik málo okamžiků. S&P tehdy ztratil 20 %. Posledním byla perioda mezi začátkem dubna a června 2012, kdy index odepsal téměř 10 %.

Někteří dozajista označí výše zmíněný seznam za holý nesmysl a nadále budou vyhlížet prudkou korekci. Jiní jej možná uchopí jako potvrzení svých názorů a otevřou další dlouhé pozice. Bezpečně se pak dá říci, že se jedna skupina zmýlí. Taková už je ovšem povaha akciového trhu – na jedné straně jsou vítězové a na druhé poražení. Nic mezi vlastně tak úplně neexistuje…

Zdroj: CNNMoney

 


Čtěte více:

Nová maxima, to už musí být bublina ...
20.6.2014 18:25
Americké akcie trhají nové rekordy (viz například „Wall Street zavřela...
Čeká trhy bouře, nebo spíš „pozitivní“ korekce?
30.6.2014 6:00
Deutsche Bank snížila odhad růstu světového ekonomiky a varovala, že f...
Marc Faber: Kolosální bublina na trhu aktiv splaskne
9.7.2014 10:25
Jde o otázku, kterou si klade snad každý investor – Jsou současné ceny...

Váš názor
 •  
  24.7.2014 16:23

  Podobných článků bude přibývat. A za rok, za dva tu budou i takové články, jako byly před dvouma rokama kolem zlata - nejlepší investice, jediná rozumná volba, každý chytrý a úspěšný investor nakupuje akcie!! Tohle bude bublina jako kráva, akcie jsou na historických maximech a sazby na minimech a jejich zvyšování v nedohlednu. Řekl bych, že s přehledem překonáme roky 1929 a 2000, a to jak nárůstem, který teď zažíváme a ještě chvíli budeme zažívat, a pak následným pádem - bum bum bum! :))
  Nyk Lísn
 • čili naopak
  24.7.2014 13:01

  půjde to do kopru.
  Bohus
 •  
  24.7.2014 12:54

  tak super! teď su klidný. hned se jdu podívat, co je nejvýš a kupuju....
  prizdis.áč
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba