Aktualizováno Předběžná data o spotřebitelských cenách v eurozóně ukázala, že za srpen došlo k jejich meziročnímu nárůstu o 0,3 procenta. To je přesně v souladu s odhady a jde o mírně nižší růst než v červenci, kdy inflace činila 0,4 procenta.

Za pomalejší inflací ale stojí nejádrové položky, tedy pokles cen potravin o 0,3 procenta, a především energií o 2 procenta. Jádrová inflace v srpnu mírně stoupla na 0,9 z 0,8 procenta, zatímco se čekala její stagnace.
Jádrový index táhnou vzhůru zejména služby, které jsou meziročně dražší o 1,2 procenta. Zlepšení ale vidíme také u průmyslového zboží. Zatímco v posledních měsících se změna cen v tomto segmentu pohybovala těsně kolem nuly, v srpnu ceny stouply o 0,3.
V rámci předběžných čísel, které dnes Eurostat o cenách poskytl, považujeme za nejdůležitější zvýšení jádrové inflace, která ukazuje, že slabá domácí poptávka netáhne ceny dolů tak, jak se předpokládalo. Takový vývoj může trochu tlumit spekulace o nové akci ECB a tím i krátce pomáhat euru.
Vliv cen energií, který hýbe s celkovou inflací, je pro měnovou politiku nepříjemný hlavně kvůli případnému ovlivňování inflačních očekávání, k přímé reakci ale nevybízí. Odchylky od očekávání jsou každopádně nevýrazné a velké změny na finančních trzích v důsledku inflačních čísel tedy nepředpokládáme. Měnit se nebudou ani očekávání o výsledku jednání ECB příští týden - žádná nová opatření by neměla být oznámena.