Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Adidas jako nejhorší obchodník s deštěm

Adidas jako nejhorší obchodník s deštěm

25.09.2014 17:45

Rozdíly ve výkonech „sportovních“ akcií jsou zarážející. Před časem jsme zde na ně narazili při pohledu na výjimečné výsledky americké Under Armour. Jak ukazuje následující graf, toto „Pod brnění“ je jasným vítězem jak v delším, tak v kratším období. Nejhůře je na tom naopak Puma, která se za poslední tři roky nedokázala dostat do plusu. Blízko 100 % tříleté návratnosti se drží Nike. Ještě na konci minulého roku na tom byl předmět našeho dnešního zájmu – Adidas, o něco lépe. Letošní rok ale jeho akcionářům přinesl velké zklamání. Dokonce tak velké, že firmě se dostala i poměrně velké pozornosti odborného tisku (viz níže):

bch1
Zdroj: FT

V minulém roce tržby Adidasu o něco klesly, provozní zisk se naopak dostal na rekord. Provozní cash flow bylo naopak nejnižší za posledních pět let, hodně z něj ale odčerpal pracovní kapitál (skoro miliardu eur a to při klesajících tržbách). Bez tohoto vlivu by na tom zde byla firma za posledních pět let také nejlépe. Investice (CapEx) poslední roky soustavně rostou. V roce 2012 tak zbylo po Capex asi 500 milionů eur cash flow, v roce minulém to bylo asi 150 milionů eur. Pokud by ale byl onen pohyb pracovního kapitálu „standardní“, bylo by to asi 550 milionů eur.


bch2
Zdroj: FT

Poslední dva roky Adidas pomohl toku hotovosti ještě divesticemi. V roce 2013 tak zbylo na dividendy i na snížení dluhu, rok předtím zase vzrostla hotovost držená v rozvaze (na konci roku 2013 asi 1,8 miliardy eur). Nic z toho nezní jako dobrý základ pro to, že by akcie firmy měly v roce 2014 prudce propadnout. Zisky ale v prvním pololetí meziročně klesly o 25 %, provozní CF je ve srovnání s prvním pololetím 2013 ve dvojnásobném záporu, CapEx je naopak výše než před rokem.

Příběh jménem Adidas se tak v polovině září dostal i do hledáčku WSJ: CEO Herbert Hainer podle tisku „cítí tlak investorů na to, aby urychlil potřebné změny“. Firmu poškozuje Reebok a utlumený segment golfu. Negativně se prý projevuje i vývoj v Rusku a marketingové náklady spojené s mistrovstvím světa. Investoři dříve uznávanému Heinerovi po varování před horšími výsledky již nedůvěřují. Například Ingo Speich z Union Investment navrhoval následující: „Atleti jsou posuzováni podle toho, zda dosáhnou svých výsledků a to samé by mělo platit u sportovních firem ... Nike je stále silnější a silnější“.

Kéž by šlo odměňovat firmy a jejich management nějakým jednoduchým způsobem podle toho, co dokáží. A kéž by bylo jasné, proč Nike a hlavně Under Armour vítězí, zatímco Adidas se propadá. Je možné, že každá „horká“ značka se časem okouká a to nahrává UA. Ale jak to, že se Nike dokáže udržet (relativně) na špici? A co by vlastně mělo vedení Adidasu dělat a co by dělat nemělo? Samozřejmě, na jedné straně tu je vždy snaha o nákladovou efektivitu a kvalitu. Velkou část oné „kvality“ ale tvoří prodej pocitu výjimečnosti. A pokud čtenář četl výjimečně dobrou knihu „Zrozeni k běhu“ (ještě se tu k ní někdy vrátím), musí navíc vážně pochybovat o tom, jaké kvality se nám od Nike a spol. dostává i po čistě technické stránce. Za největší obchodníky s deštěm jsou považování finančníci, popřípadě právníci. Možná, že to je ale jen druhá liga.

Ale od volných úvah se ještě nakrátko vraťme zpět k Adidasu. Odhadovat na základě pololetních, či čtvrtletních výsledků celoroční CF je problém. Držme se ale toho, že zisky klesly v H1 o čtvrtinu. Kdyby se to samé stalo s CF po CapEx za celý rok (velkou neznámou je i ten pracovní kapitál), dosáhlo by toto CF v roce 2014 asi 116 milionů eur. Kapitalizace nyní dosahuje necelých 13 miliard eur. Německé firmy s nižším systematickým rizikem (beta Adidasu je asi 0,9) mají velmi nízkou požadovanou návratnost, protože bezrizikové sazby jsou ultranízko. U naší firmy je tak náklad kapitálu asi 6,1 %.

S uvedeným CF firmě stačí dosahovat dlouhodobý růst ve výši 5,15 % a její kapitalizace je tím ospravedlněná. Tento růst je ale velmi blízko požadované návratnosti (kterou v tomto odhadu „technicky“ nelze překročit) a to vypovídající hodnotu čísla hodně snižuje. Respektive to říká, že možné je cokoliv nahoru, i dolů. Pokud by se Adidas dokázal rychle dostat na standard CF po CapEx ve výši 500 – 550 milionů eur, současná tržní cena akcie implikuje asi 2 % dlouhodobý růst CF.

Jak jsem uvedl, velká část hodnoty, kterou na trh přináší firmy jako Adidas, UA, či Nike spočívá v tom, čemu se říká značka, ale můžeme tomu také říkat nástroj k pocitu výjimečnosti, či nástroj k budování image spotřebitele. Přesuny zisků mezi jednotlivými firmami v podstatě odráží to, jak spotřebitel zrovna vnímá efektivitu „nástrojů“ od té či oné firmy. Předpovídat, kdo v tomto boji marketingových oddělení bude za rok, dva, či více let na špici, je dost ošemetné. Jistě víme jen to, že v roce 2014 je zatím nejhorším obchodníkem s „image“ deštěm Adidas. Němcům (Adidas, Puma) zde Američané (UA, Nike) dávají na frak. Ten marketing jim vždy šel dobře.

 Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Čtěte více:

Podezřelá vlna IPO – je už propad akciových trhů blízko?
25.09.2014 15:20
Trh primárních úpisů akcií začíná být poněkud přehřátý. The London Sto...
Blackberry: návrat ke kořenům s pracantem Passport
25.09.2014 13:35
Blackberry uvolnilo svoje nové zařízení s názvem Passport za přítomnos...
Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti povyskočil nad čísla z minulého týdne
25.09.2014 14:41
Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti v týdnu končícím 20. září se z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2021
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  
8:21Čínská ekonomika zaznamenala rekordní meziroční vzestup o 18,3 procenta
8:13PPF smí získat přes 28 % v Monetě, povolila ČNB
6:09Komoditní monitor: Ropa vstřebala další překvapení OPEC+  
15.04.2021
22:03Wall Street opět překonala svá maxima, Nvidia +6 %  
18:12Dividendové akcie a Buffettův indikátor
17:52Zisky pro akcie i dluhopisy díky datům a sankcím  
17:45Bank of America rozpouštěla rezervy s mnohem menší vervou, říká analytik  
17:18Masivní výstavba solárních a větrných elektráren Bidenův závazek nenaplní
17:00SAB Finance a.s.: Schválení účetní závěrky a výplata dividendy za rok 2020
16:05Komerční banka, a. s. - Hlavní akcionáři Komerční banky, a.s. k 31.3.2021
15:57Pobrexitová byrokracie si vybírá svou daň, britské firmy pálí hotovost

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, q/q
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (03/21 Q1)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (03/21 Q1)
13:30Morgan Stanley (03/21 Q1)