Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zdroje jsou, sazby v USA se jen tak zvyšovat nebudou

Zdroje jsou, sazby v USA se jen tak zvyšovat nebudou

05.10.2014 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Pozornost věnovaná Fedu se zaměřuje zejména na to, zda sazby zůstanou nízko „po velmi dlouhou dobu“. Klíčovou částí prohlášení ze strany FOMC je ale spíše to, že v ekonomice se stále nachází „velké množství nevyužitých zdrojů práce“. Pokud tomu tak je i přesto, že nezaměstnanost rychle klesá, pak není pravděpodobné, že by Fed v následujících letech přikročil k rychlému utažení monetární politiky. Volné zdroje práce také tlačí dolů poměr mezd k celkovým příjmům v ekonomice, což zvyšuje zisky firem. Míra využití těchto zdrojů je tak klíčová nejen z hlediska monetární politiky, ale i z hlediska amerických akcií.

Někteří prezidenti regionálních poboček Fedu se na věc dívají z jestřábí perspektivy. Například Richard Fisher z Dallas Fed tvrdí, že mzdové tlaky rostou pokaždé, když nezaměstnanost klesne pod 6,1 %. A právě na této úrovni se nyní nachází. Fisher tak doporučuje rychlé zvýšení sazeb, které by působilo preventivně na mzdovou inflaci. Centrální bankéři se o takové preventivní kroky obvykle snaží tak, aby nedovolili inflačním tlakům získat na síle. Zdá se ovšem, že podobné názory jsou v současné době ojedinělé. Většina ekonomů se domnívá, že volných zdrojů lze v ekonomice stále nalézt mnoho.

Až donedávna byla pozornost upřena na klesající míru participace, která měla indikovat, že v ekonomice se ještě nachází mnoho nevyužitých pracovních sil. Ekonom Fedu William Wascher ale nedávno zveřejnil analýzu, která tvrdí, že za klesající mírou participace stojí zejména demografický vývoj a strukturální síly. Recese tedy hraje pouze menší roli. A i když podle Waschera může oživení ekonomiky přinést mírné zvýšení participace, jde o nižší odhady, než s jakými Fed pracoval dříve. Ne všichni s tímto relativně pesimistickým pohledem souhlasí, je ovšem jasné, že centrum celé diskuse o participaci se posouvá směrem od hrdliček. Na druhou stranu se objevují úvahy o novém zdroji volné pracovní síly. Jde o pracovníky, kteří jsou nuceni pracovat pouze na zkrácenou pracovní dobu i přesto, že by rádi pracovali plný počet hodin.

V čele těchto úvah stojí ekonom Andrew Levin. Podle jeho odhadů by zvýšený počet odpracovaných hodin mohl zvýšit nabídku práce o celý procentní bod. Jan Hatzius z Goldman Sachs k tomu dodává, že volné zdroje práce, které nejsou odraženy v číslech týkajících se nezaměstnanosti, mají také dopad na mzdovou inflaci. Zmíněná kritická hranice 6,1 % nezaměstnanosti by tak nyní měla být irelevantní. A hrdličky dokonce tvrdí, že mzdová inflace může vzrůst ze současných 2 % na 4 % a stále to nezvýší inflaci tak, aby stoupla nad 2 %. Velkých preventivních kroků tak není třeba. Celkově tedy najdeme hodně argumentů podporujících názor, že plné zaměstnanosti nebude v USA dosaženo ještě dlouho.

Zdroj: Blog investora Gavyna Daviese


Čtěte více:

OECD: Rozevření nůžek příjmové nerovnosti enormně narůstá
02.10.2014 11:39
„Prudký růst příjmové nerovnosti napříč celým světem“ - právě ten OEC...
10 akcií, které nakoupit kvůli břidlicové revoluci v USA
02.10.2014 11:00
Těžba břidlicového plynu zásadním způsobem překreslila energetickou ma...
ECB zůstává připravena jednat, sází na stávající nástroje
02.10.2014 14:04
Další snižování sazeb se nekoná. Úrokové sazby ECB klesly v září na 0,...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data