Aktualizováno Index nákupních manažerů v průmyslu sestavovaný americkým institutem ISM se za říjen vyhoupl zpět na 59 bodů, poté co se v září sesunul na 56,6. Konsensus trhu byl nastaven na mírný pokles na 56,2 bodu, my jsme předpokládali po posledních zprávách z regionů nárůst do prostoru 58 bodů, realita je ještě lepší. Dolaru přináší zpráva zisky, reakce ale příliš prudká není.

O návrat indexu na vysoké hodnoty se zasloužil především klíčový subindex nových objednávek. Ten se dostává na 65,8 bodu z předchozích 60. Index produkce se zvýšil jen nepatrně, ale zůstává rovněž vysoko. Znovu začal narůstat objem rozpracovaných zakázek. Dílčí index sledující zaměstnanost stoupl na 55,5 z 54,6 bodu.
Nad očekávání dobré objednávky v průzkumu konstatují potravináři. Poptávku podle nich podporuje levnější benzín a další pozitivní signály. Nižší ceny komodit jsou pozitivní také pro producenty kovových výrobků, kde hrají tyto vstupy důležitou roli. Výrobci dopravních prostředků nadále spatřují silnou poptávku napříč několika sektory. Nákupy vybavení zejména z automobilek pak podporují strojírenské firmy. Další silný měsíc uvádějí také výrobci počítačů a elektroniky. Většina segmentů chemické výroby konstatuje rostoucí trend objednávek.
Průzkum ISM v průmyslu za září vykázal překvapivě špatné výsledky, pak ale přišla náprava. Říjen je opět silný, index se vrací na maximum od dubna2011. Velmi dobrá je přitom nejen úroveň hlavního indexu, ale také detaily včetně slovního hodnocení firem. Rychlý nárůst objednávek a hromadění práce znamená slibný výhled pro produkci v dalších obdobích. Jistý negativní vliv problémů v zahraničí se dá z průzkumu vysledovat, když index exportů dál klesá a už je pouze mírně nad padesáti. Rostoucí domácí poptávka je však dostatečnou kompenzací a na průmyslu se pozitivně projevují levnější energie a suroviny.