Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Eurostat dnes připomene, že žijeme v neinflační době

Rozbřesk - Eurostat dnes připomene, že žijeme v neinflační době

07.01.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Petr Dufek, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Dnes to bude Eurostat v eurozóně a v pátek Český statistický úřad, jež nám připomenou, že žijeme v neinflačním světě. Dá se očekávat, že zveřejněná inflační prosincová data za eurozónu i ČR vykáží něco jako červenou nulu neboli bude to známka toho, že spotřebitelské ceny nerostou, resp. v posledních měsících v agregované podobě klesají.

Ohlédneme-li se přitom rok zpátky a podíváme se na to, jaké byly inflační předpovědi pro konec roku 2014, tak to pro analytiky ať již ty z komerčních bank anebo těch z ECB či ČNB není dobrá vizitka. S inflačními odhady byla drtivá většina institucí vedle jak ta jedle a jako omluva zde příliš (prozatím) neposlouží ani to, že přece nikdo nemohl ve svých inflačních předpovědích počítat s tím, že cena ropy spadne na polovinu. Vezmeme-li totiž prosincovou inflaci a to jakou roli v ní sehrály překvapivě nižší ceny benzínu a nafty, tak se pohybujeme v řádu několika desetinek procentních bodů, přičemž rok staré odhady pro prosincovou inflaci roku 2014 jsou (byly) na kilometry mimo.

To, že se tržní inflační očekávání (analytiků) zcela minula s realitou má samozřejmě své tržní důsledky a to v překvapivě vynikající výkonnosti bezpečných vládních dluhopisů, které byly nečekaně nejlépe performujícícím aktivem v roce 2014 a stejně tak je tomu zatím v roce letošním. Jinak řečeno dluhopisoví býci, kteří analytikům nevěřili jejich optimistické inflační předpovědi, jsou dnes pěkně v balíku.

Pokud pak jde o neschopnost centrálních bank trefit nízkou inflaci, i to má a dále může mít své důsledky. Centrální bankéři totiž mohou usoudit, že proto, aby se inflace přiblížila vysněnému cíli (2 %), dělají málo. V případě ECB to může znamenat, že již 22. ledna přijme další silnou expanzivní akci. Ani ČNB nakonec nemusí být zcela spokojena s tím, kde se nakonec inflace pohybuje po odeznění rok staré šestiprocentní devalvace koruny.

Forex
Maďarský forint se včera vrátil zpět do blízkosti historicky nejslabších hodnot. Oslaboval i zlotý a to i přesto, že polské trhy byly kvůli prázdninám uzavřené. Forint i zlotý jsou v současné době pod tlakem zejména kvůli očekávání nové vlny snižování sazeb, které jsou v obou zemích na historických minimech. I když v pondělí centrální bankéřka Zielinska-Glebocka v pondělí prohlásila, že polská centrální banka sazby ponechá v lednu a pravděpodobně i v únoru nezměněné, záporná inflace v několika posledních měsících spolu se zpomalujícím růstem očekávání o snižování sazeb přiživuje.

Znatelnější ztráty včera utrpěl ruský rubl, který i nadále táhnou dolů klesající ceny ropy. Navíc další rána může přijít v podobě změny ratingu. Ten plánuje přehodnotit ratingová agentura Fitch již tento pátek.

Regionální kalendář z pohledu trhů dnes příliš zajímavý nebude. Pozornost by mohlo přitáhnout zveřejnění inflačních čísel eurozóny, které by mělo potvrdit, že inflační tlaky v Evropě v podstatě neexistují. Na tento fakt naráží v dnešním novinovém článku i člen bankovní rady Vladimír Tomšík, který uvádí, že z eurozóny Česká ekonomika dováží silné deflační tlaky a proto je otázka opuštění současného kurzového závazku irelevantní.


Čtěte více:

Afren Plc - investorova seppuka nebo šach mat?
06.01.2015 15:00
Společnost Afren Plc je britská společnost zabývající se průzkumem a t...
Dolar si trochu polepšil k euru, na jen však ztrácí
06.01.2015 17:10
Akcie v Evropě se dokázaly zotavit z dopoledního poklesu a nakonec ros...

Váš názor
 •  
  07.01.2015 11:01

  Deflace je sice příjemná pro spotřebitele, ale má i své negativní důsledky. Jenomže - pokud si ČNB myslí, že lidé se při nakupování rozhodují podle inflačních očekávání, tak to pouze ukazuje, jak odtrženy jsou tyto elity od společnosti již chtějí reprezentovat. 20% nákupů domácností tvoří potraviny - prosim Vás, kdo si koupí teď do zásoby na několik měsíců jídlo, protože bude dražsí? Většinu nákupů lidé dělají proto, že ty věci potřebují - třeba oblečení nebo boty pro děti - to matka koupí dítěti boty pro zimu 2016 protože guvernér vyhrožuje vyššími cenami? Tak přece reálné rozhodování spotřebitelů nefunguje. A stačilo by jenom slézt z hradu do podhradí mezi prostý lid.......
  vlado
  •  
   07.01.2015 13:12

   to je jenom zasterka od parazita Singra.....deflace je neprijemna hlavne pro bankere, protoze nemaji na kom parazitovat.....pro obycejneho smrtelnika je nulova inflace zboznym pranimmmm
   ac
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/20 Q2, Aft-mkt)
ASML Holding NV (06/20 Q2, Bef-mkt)
JP - Jednání BoJ, základní sazba
UnitedHealth Group Inc (06/20 Q2, Bef-mkt)
Wirecard AG (12/19 Q4)
12:30Bank of New York Mellon Corp/The (06/20 Q2)
12:45PNC Financial Services Group Inc/The (06/20 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/20 Q2)
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m