Aktualizováno Prosinec znamenal zrychlení poklesu výrobních cen v eurozóně. Meziměsíčně vidíme snížení indexu o 1,0 procento po 0,3procentním poklesu v listopadu. Konsensus trhu byl nastaven na snížení o 0,7 procenta. Prosincové cenové statistiky obecně zatížil propad cen ropy. Ani v tomto případě tomu není jinak. Energie jako celek zlevnily oproti listopadu o 3,1 procenta a bez nich by PPI klesl pouze o 0,2 procenta.
Směrem dolů mířily v prosinci také ceny meziproduktů - klesly o 0,5 procenta - a mírné snížení výrobních cen sledujeme i u zboží běžné spotřeby. Ceny kapitálového zboží stagnovaly, ceny zboží dlouhodobé spotřeby rostly o 0,1 procenta.
Meziroční inflace ve výrobních cenách zůstává záporná. Z listopadových -1,6 se posunula ještě níž na -2,7 procenta. Také v meziročním pohledu je klíčový vývoj energií klesajících o 8,3 procenta, ale i bez nich by eurozóna byla v deflaci - očištěný index v prosinci klesl o 0,5 procenta.
Nejvíc do záporu se PPI ponořil v Litvě (-8,3 procenta), následuje Nizozemsko a Belgie. V Německu výrobní ceny meziročně klesaly o 1,6 procenta, ve Francii o 2,8 procenta. Pouze v Lotyšsku výrobní ceny mírně stoupaly.
I přes odchylku od odhadů by data o PPI v eurozóně měla být pro trhy neutrální. Vývoj cen podle indexu spotřebitelských cen je totiž znám už za prosinec i leden a data to byla nízká. Navíc, ECB své klíčové rozhodnutí už učinila a její politika aspoň v krátkém výhledu na nových číslech nezávisí.