Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
„Buying the Dips“ jako vhodná investiční strategie na akciích Komerční banky

„Buying the Dips“ jako vhodná investiční strategie na akciích Komerční banky

13.2.2015 11:04
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Včerejší obchodní seanci na pražské burze zcela ovládly akcie Komerční banky, které připsaly 5,1 %! Vítr do plachet vnesla titulu příznivá hospodářská čísla za čtvrtý kvartál minulého roku. V něm banka zaknihovala lepší provozní výsledky, a také nižší náklady na riziko, díky čemuž čistý zisk meziročně vzrostl o 12,1 % a překonal konsensuální odhady. Komerční banka zároveň potěšila investory navýšením své dividendy na 310 . Na zveřejněná příznivá čísla finanční instituce včera odpoledne navázala také konferenčním hovorem, ze kterého přinášíme nejdůležitější shrnutí.

Konferenční hovor se v největší míře zaměřil na výhled pro letošní rok. Banka počítá s růstem úvěrů o střední jednociferná procenta, když by se na aktivitě spotřebitelské, a také firemní základny mělo příznivě projevit pokračující posilování české ekonomiky. Čistá úroková marže by měla klesnout o 13 bps na 2,43 %, což lze připsat na vrub přetrvávajícím nižším výnosům z reinvestic „volné likvidity“. Celkově tak management banky letos počítá s meziroční stagnací čistého úrokového příjmu, přestože ještě v předchozím čtvrtletí avizoval mírný růst.

Rok 2015 pak podle banky nebude příliš přívětivý ani pro další z klíčových položek tržeb - poplatky a provize. Ty by měly klesnout o 2 až 3 %. No a také na třetího přispěvatele k tržbám - výnosy z finančních operacíletos podle vyjádření managementu pravděpodobně čeká horší výsledek. Pod příjmy za loňský rok se totiž pozitivně podepsaly velké „hedgeovací dealy“, které by letos banka nemusela realizovat.

V konečném výsledku by tak tržby měly v roce 2015 o několik procentních bodů klesnout. Stagnaci pak Komerční banka vyhlíží v položce provozních nákladů.

Naše hodnocení

Výhled na rok 2015, který Komerční banka zveřejnila v rámci včerejšího konferenčního hovoru, z našeho pohledu lehce zaostal za očekáváním. S ohledem na poskytnuté informace tak pro letošek nyní počítáme s meziročním poklesem čistého zisku o 3,5 % na 12,5 mld. . Oproti našemu předchozímu odhadu je hodnota nižší o 2,5 % a zároveň se nachází pod úrovní konsensuálního odhadu nastaveného na 12,8 mld. .

V našem posledním reportu z 19. ledna (který následoval po překvapivém rozhodnutí SNB uvolnit svůj kurzový závazek na švýcarském franku) jsme avizovali, že si Komerční banka s ohledem na lepší ziskové úrovně a atraktivní dividendový prospekt zaslouží valuační prémii vůči polským bankám. Trh nám v tomto směru dal za pravdu a prémie na akciích Komerční banky ve srovnání s polskými konkurenty aktuálně šplhá na 10 %. Pohled do historie ukazuje, že se relativní valuace Komerční banky vůči polským bankám odchyluje o téměř dvě standardní odchylky směrem vzhůru od úrovně tříletého průměru. Jinými slovy to tedy znamená, že se valuační prémie optikou tříletého průměru zdá poměrně „roztažená“. Nicméně pohled na pětiletý průměr odhaluje v relativní valuaci odklon "jen" o 1,2násobek standardní odchylky.

I proto v současné chvíli ponecháváme naše dlouhodobé doporučení „akumulovat“. Přesto se přikláníme k postupné realizaci části zisků, které investorům současná rally přihrála. Stejně tak doporučujeme přechod ke strategii „Buying the Dips“, tedy nakupování akciového titulu při propadech v jeho ceně. Naší cílovou cenu 5200 pak podrobíme revizi.

Read more::

 

 


Váš názor
  • Nakupování akciového titulu při propadech v jeho ceně. Naší cílovou cenu 5200 Kč pak podrobíme revizi.
    13.2.2015 11:50

    Vaše shrnutí je přehledné a věcné. Ale doporučovat nakupovat při propadech a posléze sdělit, že cenu podrobíte revizi. . . :-) . Ve Vašem shrnutí cash flow, bilance KB na dobu budoucí nevypadá zrovna růžově. Pouze ta divi je o něco růžovější.
    AMN
Aktuální komentáře
22.1.2018
18:38Akciový býk může žít ještě dlouho, ale tráva mu podle historie poroste hlavně mimo USA
17:42Summary: Halliburton potvrzuje oživení na trhu s ropou, tržby Wynn Resorts hnalo Macau
17:38Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje
17:29Koruna nemění pozici proti euru ani dolaru. Na hlavních trzích se dnes daří libře  
17:12Pražská burza na čerstvém šestiletém maximu
16:44Fintech je nový trend bankovnictví. Která banka ho skutečně sleduje?
16:16Amazon otevřel obchod bez pokladen, své zákazníky sleduje
15:25MMF zvedá výhled růstu globální ekonomiky. I díky daňové reformě v USA
14:33KMV koupí českou, slovenskou a maďarskou pobočku PepsiCo
14:32Je klid na trzích známkou přicházející bouře?
13:48Evropské burzy stagnují, sledují fúze a akvizice
13:03Pražské služby, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu, která se bude konat dne 28.2.2018
12:38Týdenní výhled: Americká vláda v nouzovém režimu, německá se probouzí z limba  
11:16Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství
10:59Druhý nejefektivnější způsob, jak zničit město, je regulace nájmů. Hned po bombardování.
10:48Shutdown v Americe, velká koalice v Německu. Eurodolar ale příliš nereaguje  
9:13Rozbřesk: Německá velká koalice má zelenou…
8:59Trhy zřejmě čeká smíšený začátek dne. Rusnok: ČNB v únoru velmi pravděpodobně zvýší sazby  
8:34Majitel Zentivy kupuje lídra na trhu s léky na hemofilii
6:14Míří dolar ke ztrátě své dominantní pozice v globální ekonomice?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data