Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dohodli jste se na splácení dluhu? Pozor na to, zda splátky hradíte řádně a včas

Dohodli jste se na splácení dluhu? Pozor na to, zda splátky hradíte řádně a včas

23.02.2015 5:30
Autor: Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík, Advokátní kancelář Kocián Šolc Balaštík

Jádrem případu byla dohoda dlužníka s věřitelem o tom, že mu dluh bude platit ve splátkách, a to „pod ztrátou výhody splátek“.  Pod tímto lakonickým označením se skrývá možnost věřitele žádat zaplacení celého dluhu, pokud dlužník některou ze splátek nesplnil. Tato možnost věřitele je nicméně časově omezena, a to do doby splatnosti nejblíže příští splátky.  

V dotyčném případě bylo sjednáno plnění dluhu pod ztrátou výhody splátek; dohoda byla navíc sepsána ve formě notářského zápisu se svolením k přímé vykonatelnosti.  Protože dlužník nezaplatil splátku řádně a včas, využil věřitel svého práva žádat zaplacení celého dluhu a navíc se obrátil se svým nárokem na exekutora. Dlužník namítal, že věřitel neměl právo žádat splacení celého dluhu, neboť dlužník příslušnou splátku zaplatil, byť se zpožděním, a že se jedná o výkon práva věřitele v rozporu s dobrými mravy.

Znění zákona na první pohled odpověď na to, zda byl správný postup věřitele, nedává. Právo věřitele žádat splnění celého dluhu totiž podmiňuje tím, že dlužník některou ze splátek „nesplní“, aniž by bylo jasné, zda se tím myslí „nesplní vůbec“ nebo jen „nesplní řádně a včas“.

Ve svém rozhodnutí k uvedenému případu Nejvyšší soud připomněl, že oním „nesplněním“ se má na mysli nesplnění včas. Podle Nejvyššího soudu je třeba ztrátu výhody splátek nahlížet jejím účelem, a tím „ …není ochrana věřitele pouze pro případ, že dlužník dohodnutou splátku neuhradí vůbec, ale i pro případ, že dohodnutou splátku neuhradí řádně a včas, tj. v době její splatnosti.“  I když nakonec dlužník splátku zaplatí, z hlediska práva věřitele žádat zaplacení celého dluhu je rozhodující, že se dlužník dostal do prodlení se splácením splátky a že ještě nenastala splatnost nejblíže následující splátky.

Jak jsme již zmiňovali v úvodu, dlužník se později obrátil rovněž na Ústavní soud, neboť měl za to, že pro něj nepříznivým rozhodnutím Nejvyššího soudu byl zkrácen na svém právu vlastnit majetek. Ústavní soud nicméně porušení základních práv a svobod dlužníka neshledal.

Pro úplnost je třeba zdůraznit, že postup, který zvolil věřitel v popsaném případě, není vždy možný. Uplatní se v případech plnění ve splátkách, kdy „ztráta výhody splátek“ byla ujednána, tedy dohodnuta. Věřitel své právo žádat zaplacení dluhu musí vůči dlužníkovi sám uplatnit, a to včas, tj. do doby nejbližší následné splátky.  Pokud by v této lhůtě dlužníka o zaplacení celého dluhu nepožádal, toto právo neztrácí. Může jej ale uplatnit až v případě, že se dlužník dostane do prodlení se splácením další splátky.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.10.2022
9:16Víkendář: Dolar jako nejatraktivnější aktivum a možný příklon k populistické fiskální politice
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data