Na začátku roku 2015 oslovila agentura Bloomberg makroanalytiky s dotazem na předpokládaný růst HDP v hlavních světových ekonomikách v příštích dvou letech.
Z odpovědí vyplynulo, že globální ekonomický růst v roce 2015 je odhadován na 3,2 %, v roce 2016 by měl růst akcelerovat na 3,7 %. Centry hospodářského vzestupu bude Asie a rozvíjející se trhy. Čína, Filipíny, Keňa, Indie a Indonésie jsou země, ve kterých se očekává růst vyšší než 5 %. Všechny tyto země dohromady přitom tvoří 16 % světového HDP.
Pro srovnání USA a Velká Británie, které společně zodpovídají za čtvrtinu globálního HDP, by měly letos růst o 3,1 % resp. 2,6 %. Eurozóna by, dle odhadů, měla expandovat o 1,2 %, přičemž růst je stále křehký, silně závislý na akci ECB (program QE) a otazník visí také nad Řeckem, i když formální dohoda o prodloužení úvěrové pomoci byla tento týden sjednána.
Ekonomickým šampionem pro následující roky zůstává Čína, která v 4Q14 rostla y/y 7,3% tempem a v letošním roce se očekává výkon na úrovni 7 %. Zřejmé zpomalování čínské ekonomiky nenechalo klidnou centrální banku, která v listopadu poprvé od roku 2012 snížila úrokové sazby, aby podpořila slábnoucí hospodářský růst. Meziroční 7% růst HDP se může jevit očím Středoevropana jako výborný výsledek, avšak Čína je zvyklá na dvoucifernou expanzi. Čínská centrální banka proto tento měsíc snížila o 50 bps. rezervní poměr, kterým reguluje velikost deposit komerčních bank na svých účtech.
Detailnější pohled na růstové vyhlídky jednotlivých zemí představuje následující tabulka.

Zdroj: Bloomberg