Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strategie Saudů přináší první ovoce, je vykoupené oběťmi na všech stranách

Strategie Saudů přináší první ovoce, je vykoupené oběťmi na všech stranách

27.02.2015 14:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Tři měsíce poté co Saúdská Arábie dala jasně najevo, že je připravena nechat ceny ropy volně padat se ukazuje, že strategie začíná fungovat. Američtí těžaři postupně omezují těžbu, přepracovávají investiční plány a ponechávají tisíce pracovníků ve stavu nečinnosti.

Kroky, které Saúdská Arábie učinila, jako vedoucí země OPEC, na zasedání 27. listopadu minulého roku s účelem ochránit svůj podíl na trhu se zdá, že již přináší kýžený efekt. Ceny ropy propadly na úrovně, které donutily jak americké, tak nečlenské státy OPEC omezit těžbu. Další kroky budou pravděpodobně učiněny na dalším zasedání OPEC v červnu.

Že strategie funguje, potvrzuje lehce rostoucí poptávka po ropě, klesající investice do další produkce a obecně se začíná objevovat nižší produkce. Tato změna je určitě k dobru.

Počet těžebních věží pro těžbu ropy v USA poklesl o 37 minulý týden na celkových 1019, což je nejméně od června 2011. Od pátého prosince bylo zatím pozastaveno 556 těžebních zařízení.

A velké společnosti typu Royal Dutch Shell Plc nebo Chevron Corp. oznámily osekávání nákladů na průzkum nových nalezišť ve výši téměř 50 mld. USD od prvního listopadu.

Zpomalující produkce
Americká EIA redukovala v únoru svůj odhad produkce ropy v USA pro rok 2015 na 9,3 mil. barelů denně z 9,42 mil. barelů. Projekce produkce ropy od EIA očekává pokles ve třetím kvartále v řadě, což se stalo poprvé za poslední čtyři roky.

Kroky, které učinil OPEC, krátkodobě přináší nepříznivé efekty pro firmy i pro trhy. Ale v delším časovém horizontu to bude pozitivní. OPEC rozehrál vysokou hru, které málokdo přesně rozumí. I pro něj tam jsou oběti, padající cena ropy má dopad i na tržby skupiny z jejího prodeje. Ty se zmenší asi o 37 % tento rok, alespoň podle informací EIA. Tržby z exportu 11 z 12 států OPEC se očekávají, že poklesnou na 446 mld. USD v roce 2015 ze 703 mld. USD v roce 2014, odhaduje EIA.

Všichni nejsou potichu
Strategie Saúdské Arábie je kritizována Venezuelou, kde se očekává podle IMF, že země utrpí ekonomické ztráty v rozměru 7 % HDP a ani Írán není příliš šťasten z politiky OPEC, který ztratí 48 mld. USD na tržbách během dvou let. Se svou velikostí nemohou nijak výrazně pohnout s trhem a proto se musí přizpůsobit novým podmínkám, což je samozřejmě Saúdské Arábii víc než jasné a příliš na nářky nereaguje.

Nastoupená cesta samozřejmě moc nepočítá se slabšími nebo menšími státy, které jsou více závislé na příjmech z ropy, klíčové pro Saúdskou Arábii je podíl na trhu a to za jakýchkoliv obětí. Neochota snížit produkci je tak bezbřehá.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Komentář analytika k Erste Bank - solidní provozní výsledek, výhled potvrzen
27.02.2015 10:11
Dnes ráno zveřejnila své výsledky za 4Q/FY14 bankovní skupina Erste. B...
Technická analýza - Dolar sebral euru dvě figury, dnes se dočkáme zřejmě konsolidace
27.02.2015 9:46
Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,1255 EURU...

Váš názor
 • Z jářku zase vypadla moudrost..
  09.03.2015 19:57

  Rusku to len pomôže zmeniť smerovanie ekonomiky (zmena ako príležitosť) . Akoby očistenie...evolúcia...posunutie sa na inú úroveň. Sláva Slovanom aj Slovanistiom A Slávii. :-). jářku....No není to myslitel ? Ten je schopný se radovat i z toho že je Putin na kolenou a vysvětlovat ostatním svým rudokopytníkům jak je chytrý, protože si ušetří opotřebování podrážek. :o))
  ...
 •  
  06.03.2015 10:42

  no nevím, ale nejvíce se smějeme mi ... na benzínkách je to vidět ... -). Jinak ale asi kolmičáci to nenechají, protože ztrácejí na DPH a spotřební dani a to se jim líbit nebude ...
  tl555
 • A čo saudi
  02.03.2015 13:57

  Im to straty neprináša? Rusku to len pomôže zmeniť smerovanie ekonomiky (zmena ako príležitosť) . Akoby očistenie...evolúcia...posunutie sa na inú úroveň. Sláva Slovanom aj Slovanistiom A Slávii. :-).
  jářku
  • Re: A čo saudi
   06.03.2015 9:25

   Ano, Saudům to ztráty přináší. A taky jim to pomůže změnit směřování ekonomiky a určitě to dělali/jí s nějakým cílem. Stejně jako Rusům přináší ztráty jejich vojenské zabrání cizího území a vojenské intervence,
   sgt.Mike
 • Nechci
  27.02.2015 15:03

  být špatným prorokem, ale politika Saudů způsobila ztráty mnoha mocným ropným společnostem. Jde o mld usd. Je jen otázka času, kdy tito mocní najdou jak se Saudům dostat na kobylku. Stačí malá vojenská akce, nebo teroristický útok na Saudská ropná zařízení a bude vše úplně jinak. Zájem moho mít všichni jmenovaní v článku.Nebo si snad někdo myslí, že v tomto byznisu platí nějaká čest, nebo ohleduplnost? Mld USD investovaných v USA do břidličných vrtů jsou vyhozeny do vzduchu a nevrátí se dotud, pokud bude cena ropy pod 60 USD. Naftová lobby v USA má dlouhé prsty.
  €-&-€
  • Re: Nechci
   02.03.2015 19:18

   Možná jste přehlédl jednu maličkost a to sice, kdo do břidlicových vrtů v USA investoval - velké ropné koncerny to nebyly, těm tenhle vlak ujel a dnes nějak nemají důvod ho dohánět. A možná nemají zas tak obrovský důvod se na nižší cenu ropy zlobit - likvidují totiž i jejich konkurenci a vytváří i jim nové konzumenty do budoucna. Je to jen otázka, jak dlouhé máte peníze a tudíž i pohled. Pokud vidíte 10 let dopředu, stávající vývoj je spíš pozitivní - povede k převisu poptávky a kdo si počká, ten se dočká.
   Skeptik
   •  
    02.03.2015 22:36

    Určitě je zajímavá informace, že Berkshire se třeba z Exonnu komplet stáhl. Takže si myslím, že ten pokles cen ropy nebude zas tak krátká záležitost.
    qwer
    •  
     03.03.2015 18:04

     Já jsem vůbec neříkal, že pokles cen ropy bude krátkodobá záležitost. To si mě pletete s odborníky z Goldman Sachs :-). Pro spekulanty na Burze je i rok nebo dva velmi blízko nekonečnu. Navíc pokud trh ještě dnes úplně nepochopil, že nízká cena ropy tu bude min. pár let, tak se vyplatí ropné firmy prodávat - jejich akcie totiž ještě krátkodobě půjdou dolů. Můžete totiž snadno levně nakoupit zpátky těsně před tím, než trh pochopí, že období levné ropy pro změnu skončilo. Pozice a rozumná strategie státu s obrovskými zásobami ropy a obrovskými cash rezervami je trochu jiná. Navíc Saudská vládnoucí dynastie nemusí každý rok skládat účty nějakým akcionářům, stačí když má na sociální programy (chléb a hry).
     Skeptik
     •  
      03.03.2015 18:10

      Zdravím Tě,mimochodem výborně jsi to vystihl,snad to některým otevře očka.
      Duben
      • Čau
       03.03.2015 18:17

       no nevím jestli je Warren takový spekulant, že prodá aby nakoupil níže...pochybuji. Ale je možné že chvilku půjdeme up a až potom na nějaké dno:-)) Uvidíme kdo vydrží více a co bude dál ve světě...maj sa
       el mrcoch
       • El Mrcoch
        03.03.2015 21:18

        Čau! To píše ten trapný komunistický čurák multinick , co se za mě schovává..
        Velkamedvědice
        • Re: El Mrcoch
         03.03.2015 21:26

         Ty vole sorry, nevšiml jsem si...teď vypadám jak senilní slepá, stará vyschlá pochva:-))
         el mrcoch
         •  
          03.03.2015 21:29

          V pohodě,se někdy stává.
          Duben
          • falešná medvědice
           03.03.2015 21:33

           Tak hlavně, že se Ti postavilo péro, když už nemáš na háček. Vždycky byl jen takové zbabělé hovno? Seš na sebe pyšný?
           Velkamedvědice
       • Re: Čau
        03.03.2015 20:13

        Jen abychom si rozuměli, já slovo spekulant neberu nijak negativně. Pokud to někoho uráží, můžeme tomu říkat třeba občan s kratším investičním horizontem. Jinak Warren není až tak velký spekulant, má řekněme střednědobý horizont - 2-3 roky. Ale nemůže 2 roky trčet ve firmě, která se bude "plácat".
        Skeptik
        • :-))
         03.03.2015 20:21

         mě slovo spekulant taky neuráží...a Warren se taky jednou nemusí trefit, takže v poho...je dost věcí které to ovlivní, to je jediná "jistota"..
         el mrcoch
  • Vítězství Saudů? Nemyslím si
   28.02.2015 16:52

   Domnívám se, že označovat současné ceny ropy na trhu za jasné vítězství Saudů a potvrzení jejich pozice na trhu je předčasné. Jak bylo zmíněno, samotný OPEC i Saudové rovnež trpí ztráty, což nelze zanedbávat, neboť pro všechny ekonomiky kartelu je příznačná velmi nízká diverzifikace hospodářství. Venezuela už na vše doplácí velmi tvrdě a i arabské státy nakonec nebudou schopny svou pozici držet příliš dlouho. Americké společnosti navíc své investice pouze pozastavili a lze čekat, že je po poklesu zásob opět obnoví. Více o tom píšu na svém blogu: http://coffeebreaker.cz/saudov-proti-americe-jak-dlouho-potrv-bitva-ropu/
   janzelezny
   • Re: Vítězství Saudů? Nemyslím si
    02.03.2015 19:24

    Obávám se, že jste nepochopil to základní. Saudové vůbec nejdou proti Americe. To co dělají má požehnání nebo alespoň trpný souhlas Bílého domu. Jinak by to nedělali.
    Skeptik
    •  
     02.03.2015 21:17

     To je přesně ono. Copak by si stát, který je satelitem USA toto mohl dovolit? Kdyby se to američanům nelíbilo, už by na trůnu SAE seděl někdo jiný. Svoji "bezpečnost" a bohatství musí vládcové oplácet USA poslušností a nákupem amerických dluhopisů z prodeje ropy.
     _RaS_
    •  
     02.03.2015 20:09

     Kdo sleduje současnou politiku saudů zblízka ví, že jdou momentálně po všech. Ostatně cena těžby břidlicového plynu je napovídající.
     Velkamedvědice
  • Re: Nechci
   27.02.2015 15:19

   Hlavně, že Rusáčci naříkají, že za nízké ceny může USA.
   Rumburak
   •  
    03.03.2015 17:58

    Jen nápověda - každá země potřebuje spojence i SA. Jinak cena těžby břidlicového plynu vzrušuje Saudy zhruba stejně jako hlad a ebola v Sierra Leone.
    Skeptik
Aktuální komentáře
21.04.2021
22:01Americké trhy první den v týdnu zelené  
18:44Hodnotový megacyklus
18:05Summary: ASML vymaloval prvotřídní kvartál, překonal očekávání
17:35Komerční banka, a. s.: Oznámení o přijatých usneseních na Valné hromadě Komerční banky, a.s. dne 21.4.2021
17:22Nižší ceny lákají do akcií kupce, výš zamířilo i zlato  
17:13Analytik Michal Křikava: U Komerční banky očekáváme výplatu dividendy nejvýše 24 korun později v letošním roce
16:44FT: Navzdory slibům se šéfové velkých firem o dopady pandemie nepodělili
15:44Brusel navrhl první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů. Schválení může trvat roky
15:00Daly: Několik měsíců, než se trh práce srovná
13:50Do roku 2035 neprodávat benzinová auta. Americké státy žádají Bidena o podporu
13:12Návrat silnějšího růstu uživatelů Netflixu může trvat několik kvartálů  
12:18Guvernér ČNB Rusnok: Zřejmě až srpnová prognóza ukáže směr úrokovým sazbám
12:07Hněv fanoušků, politiků a fotbalového světa roztříštil plány na evropskou superligu
12:00Heineken zvýšil čtvrtletní zisk o 80 procent, více piva prodal v Africe a v Asii
11:45ČEZ vykoupí své dluhopisy za 12 miliard korun, akceptoval všechny nabídky
10:53Keating: Změny v investičním přístupu a chování retailového investora
10:31Pandemie přidusila Asii, evropské akcie však rostou  
9:13Rozbřesk: Česká výrobní inflace zrychluje
8:57Pražské tituly dostaly nová doporučení a cílovky, fotbalové kluby se stahují z plánů rebelské ligy  
8:52Objem hypoték v březnu stoupl na rekordních 45 miliard. Za růstem mohou být obavy z vyšší sazeb

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
ASML Holding NV (03/21 Q1)
Deutsche Boerse AG (03/21 Q1, Aft-mkt)
Equifax Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Halliburton Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Kinder Morgan Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Lam Research Corp (03/21 Q3, Aft-mkt)
Las Vegas Sands Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
NextEra Energy Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
7:00Akzo Nobel NV (03/21 Q1)
7:00Telefonaktiebolaget LM Ericsson (03/21 Q1)
7:15Randstad NV (03/21 Q1)
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
12:00Anthem Inc (03/21 Q1)
12:30Baker Hughes Co (03/21 Q1)
13:00Nasdaq Inc (03/21 Q1)
13:30Verizon Communications Inc (03/21 Q1)
22:05Whirlpool Corp (03/21 Q1)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (03/21 Q1)