Tři měsíce poté co Saúdská Arábie dala jasně najevo, že je připravena nechat ceny ropy volně padat se ukazuje, že strategie začíná fungovat. Američtí těžaři postupně omezují těžbu, přepracovávají investiční plány a ponechávají tisíce pracovníků ve stavu nečinnosti.
Kroky, které Saúdská Arábie učinila, jako vedoucí země OPEC, na zasedání 27. listopadu minulého roku s účelem ochránit svůj podíl na trhu se zdá, že již přináší kýžený efekt. Ceny ropy propadly na úrovně, které donutily jak americké, tak nečlenské státy OPEC omezit těžbu. Další kroky budou pravděpodobně učiněny na dalším zasedání OPEC v červnu.
Že strategie funguje, potvrzuje lehce rostoucí poptávka po ropě, klesající investice do další produkce a obecně se začíná objevovat nižší produkce. Tato změna je určitě k dobru.
Počet těžebních věží pro těžbu ropy v USA poklesl o 37 minulý týden na celkových 1019, což je nejméně od června 2011. Od pátého prosince bylo zatím pozastaveno 556 těžebních zařízení.
A velké společnosti typu Royal Dutch Plc nebo Corp. oznámily osekávání nákladů na průzkum nových nalezišť ve výši téměř 50 mld. USD od prvního listopadu.
Zpomalující produkce
Americká EIA redukovala v únoru svůj odhad produkce ropy v USA pro rok 2015 na 9,3 mil. barelů denně z 9,42 mil. barelů. Projekce produkce ropy od EIA očekává pokles ve třetím kvartále v řadě, což se stalo poprvé za poslední čtyři roky.
Kroky, které učinil OPEC, krátkodobě přináší nepříznivé efekty pro firmy i pro trhy. Ale v delším časovém horizontu to bude pozitivní. OPEC rozehrál vysokou hru, které málokdo přesně rozumí. I pro něj tam jsou oběti, padající cena ropy má dopad i na tržby skupiny z jejího prodeje. Ty se zmenší asi o 37 % tento rok, alespoň podle informací EIA. Tržby z exportu 11 z 12 států OPEC se očekávají, že poklesnou na 446 mld. USD v roce 2015 ze 703 mld. USD v roce 2014, odhaduje EIA.
Všichni nejsou potichu
Strategie Saúdské Arábie je kritizována Venezuelou, kde se očekává podle IMF, že země utrpí ekonomické ztráty v rozměru 7 % HDP a ani Írán není příliš šťasten z politiky OPEC, který ztratí 48 mld. USD na tržbách během dvou let. Se svou velikostí nemohou nijak výrazně pohnout s trhem a proto se musí přizpůsobit novým podmínkám, což je samozřejmě Saúdské Arábii víc než jasné a příliš na nářky nereaguje.
Nastoupená cesta samozřejmě moc nepočítá se slabšími nebo menšími státy, které jsou více závislé na příjmech z ropy, klíčové pro Saúdskou Arábii je podíl na trhu a to za jakýchkoliv obětí. Neochota snížit produkci je tak bezbřehá.
Zdroj: Bloomberg