Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daň z nabytí nemovitosti by měl platit jen kupující

Daň z nabytí nemovitosti by měl platit jen kupující

10.03.2015 16:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Daň z nabytí nemovité věci by měl od příštího roku platit pouze kupec. Počítá s tím návrh novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí nemovitých věcí, které poslalo ministerstvo financí k připomínkám. Podle dnes platné úpravy dává zákon prodávajícímu možnost dohody s kupujícím na tom, kdo nakonec poplatníkem bude. Návrh je na internetových stránkách vlády.

Aby daň platil pouze kupující navrhovala již bývalá vláda Petra Nečase (ODS). Loni v říjnu ovšem Senát schválil zákonné opatření, které umožnilo současný stav.

"Jednoznačné vymezení nabyvatele jako poplatníka daně přitom nejen odpovídá koncepci většiny evropských zemí, ale odstraní i problémy, které v praxi mohou v důsledku možnosti volby poplatníka vznikat, například při směně nemovitých věcí nebo při nabytí nemovité věci z majetku České republiky," uvádí předkládací zpráva k zákonu.

Poplatníkem daně je v současnosti podle zákona v případech nabytí vlastnického práva koupí nebo směnou prodávající, pokud se s kupujícím ve smlouvě nedohodne, že plátcem daně bude právě kupec nemovitosti. Kupující je poplatníkem pouze v odůvodněných případech exekucí, vyvlastnění, vydržení nebo nabytí nemovitosti ve veřejné dražbě. Návrh zároveň ruší institut ručitele daně.

MF rovněž navrhuje zjednodušit určení základu daně v případě směny nemovitých věcí. Další změna se týká osvobození prvního úplatného nabytí nových staveb a jednotek. Nově se toto osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, tedy nikoliv na rozestavěné.

"Důvodem je obtížná spravovatelnost tohoto osvobození při stávajícím znění zákona. Rozestavěné stavby se již nezapisují do katastru nemovitostí a pro správce daně je velmi obtížné dohledat, zda se v daném případě opravdu jednalo o první nabytí nemovité věci," uvedlo MF.

Zdroj: ČTK


Váš názor
 • Tyto daně jsou lumpárna a zlodějina
  11.03.2015 8:04

  Za zdaněné peníze si koupíte bydlení a máte platit nějakou daň, převedete starší auto a platíte zlodějskou daň ke které se bohužel vžil již název "eko daň" ikdyž to s ekologií nemá nic společného, domovní daň za to, že se máte bydlení atd, atd. Vybrané peníze se pak vyvolenými rozkradou na státních zakázkách a na korupci. Je to hnus, jak nás dřou. Ve škole jsme se učili, že ti feudálové, co to bylo za xindl, že brali desátky. Dnes Vás stát obere o polovinu příjmu a to je OK. Nutno připočíst ještě výdaj na dúchodové a zdravotní pojištění a zbyde nám ten desátek. Ale je to tedy nějak obráceně.......
  karel777
  • Re: Tyto daně jsou lumpárna a zlodějina
   11.03.2015 8:26

   Česká legislativa je postavena na hlavu a je vidět na každém kroku, že ji schvalují debilové a nebo podsvětí. Vždy platilo, že daně se při prodeji platí ze zisku prodeje a má to logiku, která se dá překousnout. Ale jaký zisk docílí kupec svého nového bytu, ve kterém chce bydlet? A ještě větší svinstvo je nevýhoda pro majitele, kterého o nemovitost připraví podvodník na katastru. On se tuto krádež střechy nad hlavou nemusí do 3 let promlčení dozvědět (služebně mimo bydliště atd...) Zloděj, tedy nabyvatel v dobré víře tuto daň zaplatí a je z obliga. Okradený ji též zaplatí, ale FU mu to oznámit nemusí třeba 10 let. Předchozí i tato vláda spojila skandální NOZ s tímto zákonem, což je známka dalšího okrádání obyvatelstva. Potkat to totiž může kohokoliv.
   Jesse
   • Ještě
    11.03.2015 9:10

    bych třeba přidal možnost exekutora vymáhat po dítěti dluh, který mu v pěti letech způsobil rodič tím, že nezakoupil děcku jízdenku...
    el mrcoch
    • Re: Ještě
     11.03.2015 9:19

     Tento zákon si napsal mafiánský hajzl Němec za ODA. Dodnes tak jeho kasta rabuje miliardy. Dost nechutné.
     Jesse
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university