Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

13.04.2015 17:30

Tento týden nás bude bombardovat delší řada relativně důležitých dat z USA, vše zakončí čerstvá inflační data naplánovaná na pátek. Jádrová inflace už by se dokonce mohla začít přibližovat na dohled cílové úrovni. Takový vývoj by potvrzoval očekávané zvedání sazeb někdy na přelomu, či v druhé polovině tohoto roku. Jak zde občas zmiňuji, pro akcie by to nemusela být žádná rána. Pacient je prostě propouštěn z jednotky intenzivní monetární péče. Měli bychom si vlastně vážit toho, jak se věci (alespoň) v USA vyvíjí – na začátku monetární stimulace jsme se zmítali v extrémních úvahách o tom, jak to nebude fungovat, či jak se ženeme do hypersupermegainflace. A nyní jsme v situaci, kdy ekonomika ožívá a neřešíme ani náznak příliš vysoké inflace.

Před několika měsíci bylo na CNBC možno vidět zajímavou událost. Jeden ze známých komentátorů z „tradingového“ lidu se dostal do poměrně intenzivní hádky se studiovým komentátorem. Ten druhý tomu prvnímu připomínal, že jeho dlouhá série předpovědí vysoké inflace a růstu výnosů vládních dluhopisů je ukázkou toho, jak se někdo soustavně mýlí a nedovede to přiznat. Ten druhý v podstatě opakoval, že jednou to přijde. Samo o sobě na tom není nic moc zajímavého, spíš pokrizová rutina. Ale k tomu všemu bylo ze záběru patrné, že tento „inflační“ odborník má za sebou velkou skupinu dluhopisových traderů, kteří mu v jeho projevu tleskají. Jinak řečeno, hlásal to, co se znovu a znovu ukázalo být omylem a tleskal mu dav, který se ale podle jeho rad skupinově určitě nechoval. Naopak, jinak by totiž výnosy dluhopisů nebyly tam, kde byly a jsou. Totální rozpolcenost emotivních pudů a rozumu.

S úplně jinou sortou inflačních varování přišel před několika dny Natixis. Banka vlastně nevaruje explicitně před vysokou inflací, ale pokud má ve své argumentaci pravdu, jsou tam implicitně zabudována a kvalitativně jsou o něčem jiném než emocionální výkřiky a potlesk. V následujících grafech jsou odhady vývoje potenciálního produktu v USA, UK, eurozóně a Japonsku (zeleně). Tento potenciál je srovnáván se skutečným produktem:

sous1

Natixis na základě svých odhadů potenciálu tvrdí, že produkční mezera (volné zdroje) nejsou tak veliké, jak se centrální banky domnívají a současná monetární politika je tudíž příliš uvolněná. Z pohledu na grafy by to jednoznačně platilo o Japonsku, možná o UK a eurozóně, u USA vidím spíše opak (pokud participace nevzroste). Odhady potenciálu jsou složité, navíc se můžeme bavit o tom, nakolik je nabídková strana ekonomiky propojena s poptávkou (nakolik je potenciál „endogenizovaný“). Adekvátní poptávka totiž znamená vyšší investice, které zvyšují potenciál a naopak. Ale jak jsem uvedl, kvalitativně je toto relevantní inflační diskuse. V jejím rámci bych na kolegy z Natixis měl jednu prostou, ale evidentní otázku: Když je produkční mezera tak malá, či dokonce negativní, jak to, že se to neprojevuje na cenách, respektive inflaci.

Pokud dám stranou tvrzení, že vládní statistika je zmanipulovaná, asi nejvýraznějším kandidátem na odpověď potvrzující teorii Natixisu je ta o vysoké inflaci na trzích s aktivy. Musím ale říci, že pro mě jsou podobná tvrzení, pokud jim jdeme trochu pod kožich, spíše matoucí. Pro tuto diskusi tu už dnes prostor není, ale podívejme se jednoduše na trh komodit a akcií. Ten první tezi na inflaci na trzích s aktivy už dávno nepotvrzuje (i když by byl první na ráně), ten druhý jen hodně parciálně (musíme se totiž dívat na valuace a ne ceny, které odráží i růst zisků).

Takže suma sumárum jsme tam, kde jsme byli - inflace se začíná zvedat, možná to platí i o mzdových tlacích. Zřejmě tak dojde k tolik diskutovanému zvedání sazeb a při troše štěstí to bude chápáno jako ono propouštění z „monetární JIPky“. Více mě zajímá, kdy trh narazí na skutečné omezení a zjednodušená úvaha, kterou jsem prezentoval minulý týden, říká, že by to mohlo být v příštím roce. Je to dáno v předchozích článcích dříve zmíněnou kombinací 4/4. Tu vlastně můžeme rozšířit na kombinaci 4/4/4. Tedy na kombinaci 4 % nezaměstnanosti, cca 4 % růstu mezd a také 4 % výnosů desetiletých vládních dluhopisů. Některé studie totiž ukazují, že právě při překročení této hranice už další růst výnosů akcie poškozuje, zatímco před ní je tomu naopak.

Při pohledu na následující graf od Bespoke se ale sám sebe ptám, proč to komplikuji, když je vše tak jednoduché - stačí kupovat ve čtvrtek ráno a prodávat v pondělí večer. Nebo se omezit jen na ten čtvrtek a hlavně se vyhýbat úterkům:

sous2 


Čtěte více:

IPO Watch - vysokofrekvenční obchodník Virtu jde na burzu již tento týden!
13.04.2015 15:00
V šestnáctém týdnu toho roku se podíváme na zoubek několika zajímavým ...
Česká finanční detektivka; u pozdvižení kolem Priboru schází to podstatné - motiv
13.04.2015 14:53
Pro případné ovlivnění mezibankovní sazby PRIBOR tuzemskými bankami c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.02.2023
23:38Výsledky GEN digital (Avast): 14. kvartál růstu "lídra digitální svobody"
23:19I na Apple byla očekávání příliš silná. Argumentuje chladnoucí ekonomikou i problémy dodávek
22:54Alphabet nepotěšil, reklamní poptávka vázne a konkurence sílí
22:32Amazon nabudil silnými příjmy, vzápětí strach vzbudil výhled
22:08Nasdaq 100 od první seance roku 2023 narostl o 17 %  
18:03Trhy pracují proti Fedu a Nomura čeká návrat ke starému (ne)normálu
16:54Jan Bureš: ČNB se líbí silná koruna a na nižší sazby si budou muset trhy počkat  
16:09Dominik Rusinko: ECB zvedla sazby o 50 bps. Trhy rozhodnutí přesto vidí jako holubičí  
15:58Výsledky Merck: Klíčová Keytruda nyní pro růst nestačí  
15:51Euforie pokračuje, dnes roztleskávají ECB a BoE  
14:35ČNB ponechává základní sazbu na 7,00 procentech, chce dále bránit kurz koruny
14:26ECB dle očekávání zvýšila sazby o půl procentního bodu. V březnu čeká stejné navýšení
13:31Trhy: Čilé obchodování na Deutsche Bank a čekání na titány Apple, Alphabet a Amazon. Zítra ráno výsledky Monety  
13:22Britská centrální banka zamířila sazbami nejvýše od finanční krize 2008
12:50Q&A aneb co vás na trzích a při investování nejvíce pálí. WEBINÁŘ s hlavním makléřem Pavolem Mokošem JIŽ DNES od 15:00
12:29Výsledky Meta Platforms: Návrat z výšin metaversa na zem. Balance výdajů a byznysu (+19 % pre-market)  
12:09ChatGPT je nejrychleji rostoucí aplikací v historii. Začne být zpoplatněn, nejdříve v USA
11:48Analytik k výsledkům Shell: Plyn nadnáší zisky  
11:09Zítřejší výsledky Monety v kostce: Rekordní celoroční zisk, revidovaný střednědobý výhled a potvrzený výplatní poměr pro dividendu  
10:44Fed si otevírá cestu k ukončení cyklu, podpořil sázky na otočku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Intesa Sanpaolo SpA (12/22 Q4, Bef-mkt)
Sanofi (12/22 Q4, Bef-mkt)
8:00Assa Abloy AB (12/22 Q4)
12:30Cigna Corp (12/22 Q4)
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách