Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

13.04.2015 17:30

Tento týden nás bude bombardovat delší řada relativně důležitých dat z USA, vše zakončí čerstvá inflační data naplánovaná na pátek. Jádrová inflace už by se dokonce mohla začít přibližovat na dohled cílové úrovni. Takový vývoj by potvrzoval očekávané zvedání sazeb někdy na přelomu, či v druhé polovině tohoto roku. Jak zde občas zmiňuji, pro akcie by to nemusela být žádná rána. Pacient je prostě propouštěn z jednotky intenzivní monetární péče. Měli bychom si vlastně vážit toho, jak se věci (alespoň) v USA vyvíjí – na začátku monetární stimulace jsme se zmítali v extrémních úvahách o tom, jak to nebude fungovat, či jak se ženeme do hypersupermegainflace. A nyní jsme v situaci, kdy ekonomika ožívá a neřešíme ani náznak příliš vysoké inflace.

Před několika měsíci bylo na CNBC možno vidět zajímavou událost. Jeden ze známých komentátorů z „tradingového“ lidu se dostal do poměrně intenzivní hádky se studiovým komentátorem. Ten druhý tomu prvnímu připomínal, že jeho dlouhá série předpovědí vysoké inflace a růstu výnosů vládních dluhopisů je ukázkou toho, jak se někdo soustavně mýlí a nedovede to přiznat. Ten druhý v podstatě opakoval, že jednou to přijde. Samo o sobě na tom není nic moc zajímavého, spíš pokrizová rutina. Ale k tomu všemu bylo ze záběru patrné, že tento „inflační“ odborník má za sebou velkou skupinu dluhopisových traderů, kteří mu v jeho projevu tleskají. Jinak řečeno, hlásal to, co se znovu a znovu ukázalo být omylem a tleskal mu dav, který se ale podle jeho rad skupinově určitě nechoval. Naopak, jinak by totiž výnosy dluhopisů nebyly tam, kde byly a jsou. Totální rozpolcenost emotivních pudů a rozumu.

S úplně jinou sortou inflačních varování přišel před několika dny Natixis. Banka vlastně nevaruje explicitně před vysokou inflací, ale pokud má ve své argumentaci pravdu, jsou tam implicitně zabudována a kvalitativně jsou o něčem jiném než emocionální výkřiky a potlesk. V následujících grafech jsou odhady vývoje potenciálního produktu v USA, UK, eurozóně a Japonsku (zeleně). Tento potenciál je srovnáván se skutečným produktem:

sous1

Natixis na základě svých odhadů potenciálu tvrdí, že produkční mezera (volné zdroje) nejsou tak veliké, jak se centrální banky domnívají a současná monetární politika je tudíž příliš uvolněná. Z pohledu na grafy by to jednoznačně platilo o Japonsku, možná o UK a eurozóně, u USA vidím spíše opak (pokud participace nevzroste). Odhady potenciálu jsou složité, navíc se můžeme bavit o tom, nakolik je nabídková strana ekonomiky propojena s poptávkou (nakolik je potenciál „endogenizovaný“). Adekvátní poptávka totiž znamená vyšší investice, které zvyšují potenciál a naopak. Ale jak jsem uvedl, kvalitativně je toto relevantní inflační diskuse. V jejím rámci bych na kolegy z Natixis měl jednu prostou, ale evidentní otázku: Když je produkční mezera tak malá, či dokonce negativní, jak to, že se to neprojevuje na cenách, respektive inflaci.

Pokud dám stranou tvrzení, že vládní statistika je zmanipulovaná, asi nejvýraznějším kandidátem na odpověď potvrzující teorii Natixisu je ta o vysoké inflaci na trzích s aktivy. Musím ale říci, že pro mě jsou podobná tvrzení, pokud jim jdeme trochu pod kožich, spíše matoucí. Pro tuto diskusi tu už dnes prostor není, ale podívejme se jednoduše na trh komodit a akcií. Ten první tezi na inflaci na trzích s aktivy už dávno nepotvrzuje (i když by byl první na ráně), ten druhý jen hodně parciálně (musíme se totiž dívat na valuace a ne ceny, které odráží i růst zisků).

Takže suma sumárum jsme tam, kde jsme byli - inflace se začíná zvedat, možná to platí i o mzdových tlacích. Zřejmě tak dojde k tolik diskutovanému zvedání sazeb a při troše štěstí to bude chápáno jako ono propouštění z „monetární JIPky“. Více mě zajímá, kdy trh narazí na skutečné omezení a zjednodušená úvaha, kterou jsem prezentoval minulý týden, říká, že by to mohlo být v příštím roce. Je to dáno v předchozích článcích dříve zmíněnou kombinací 4/4. Tu vlastně můžeme rozšířit na kombinaci 4/4/4. Tedy na kombinaci 4 % nezaměstnanosti, cca 4 % růstu mezd a také 4 % výnosů desetiletých vládních dluhopisů. Některé studie totiž ukazují, že právě při překročení této hranice už další růst výnosů akcie poškozuje, zatímco před ní je tomu naopak.

Při pohledu na následující graf od Bespoke se ale sám sebe ptám, proč to komplikuji, když je vše tak jednoduché - stačí kupovat ve čtvrtek ráno a prodávat v pondělí večer. Nebo se omezit jen na ten čtvrtek a hlavně se vyhýbat úterkům:

sous2 


Čtěte více:

IPO Watch - vysokofrekvenční obchodník Virtu jde na burzu již tento týden!
13.04.2015 15:00
V šestnáctém týdnu toho roku se podíváme na zoubek několika zajímavým ...
Česká finanční detektivka; u pozdvižení kolem Priboru schází to podstatné - motiv
13.04.2015 14:53
Pro případné ovlivnění mezibankovní sazby PRIBOR tuzemskými bankami c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m