Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

Totální rozpolcenost a kombinace 4/4/4

13.04.2015 17:30

Tento týden nás bude bombardovat delší řada relativně důležitých dat z USA, vše zakončí čerstvá inflační data naplánovaná na pátek. Jádrová inflace už by se dokonce mohla začít přibližovat na dohled cílové úrovni. Takový vývoj by potvrzoval očekávané zvedání sazeb někdy na přelomu, či v druhé polovině tohoto roku. Jak zde občas zmiňuji, pro akcie by to nemusela být žádná rána. Pacient je prostě propouštěn z jednotky intenzivní monetární péče. Měli bychom si vlastně vážit toho, jak se věci (alespoň) v USA vyvíjí – na začátku monetární stimulace jsme se zmítali v extrémních úvahách o tom, jak to nebude fungovat, či jak se ženeme do hypersupermegainflace. A nyní jsme v situaci, kdy ekonomika ožívá a neřešíme ani náznak příliš vysoké inflace.

Před několika měsíci bylo na CNBC možno vidět zajímavou událost. Jeden ze známých komentátorů z „tradingového“ lidu se dostal do poměrně intenzivní hádky se studiovým komentátorem. Ten druhý tomu prvnímu připomínal, že jeho dlouhá série předpovědí vysoké inflace a růstu výnosů vládních dluhopisů je ukázkou toho, jak se někdo soustavně mýlí a nedovede to přiznat. Ten druhý v podstatě opakoval, že jednou to přijde. Samo o sobě na tom není nic moc zajímavého, spíš pokrizová rutina. Ale k tomu všemu bylo ze záběru patrné, že tento „inflační“ odborník má za sebou velkou skupinu dluhopisových traderů, kteří mu v jeho projevu tleskají. Jinak řečeno, hlásal to, co se znovu a znovu ukázalo být omylem a tleskal mu dav, který se ale podle jeho rad skupinově určitě nechoval. Naopak, jinak by totiž výnosy dluhopisů nebyly tam, kde byly a jsou. Totální rozpolcenost emotivních pudů a rozumu.

S úplně jinou sortou inflačních varování přišel před několika dny Natixis. Banka vlastně nevaruje explicitně před vysokou inflací, ale pokud má ve své argumentaci pravdu, jsou tam implicitně zabudována a kvalitativně jsou o něčem jiném než emocionální výkřiky a potlesk. V následujících grafech jsou odhady vývoje potenciálního produktu v USA, UK, eurozóně a Japonsku (zeleně). Tento potenciál je srovnáván se skutečným produktem:

sous1

Natixis na základě svých odhadů potenciálu tvrdí, že produkční mezera (volné zdroje) nejsou tak veliké, jak se centrální banky domnívají a současná monetární politika je tudíž příliš uvolněná. Z pohledu na grafy by to jednoznačně platilo o Japonsku, možná o UK a eurozóně, u USA vidím spíše opak (pokud participace nevzroste). Odhady potenciálu jsou složité, navíc se můžeme bavit o tom, nakolik je nabídková strana ekonomiky propojena s poptávkou (nakolik je potenciál „endogenizovaný“). Adekvátní poptávka totiž znamená vyšší investice, které zvyšují potenciál a naopak. Ale jak jsem uvedl, kvalitativně je toto relevantní inflační diskuse. V jejím rámci bych na kolegy z Natixis měl jednu prostou, ale evidentní otázku: Když je produkční mezera tak malá, či dokonce negativní, jak to, že se to neprojevuje na cenách, respektive inflaci.

Pokud dám stranou tvrzení, že vládní statistika je zmanipulovaná, asi nejvýraznějším kandidátem na odpověď potvrzující teorii Natixisu je ta o vysoké inflaci na trzích s aktivy. Musím ale říci, že pro mě jsou podobná tvrzení, pokud jim jdeme trochu pod kožich, spíše matoucí. Pro tuto diskusi tu už dnes prostor není, ale podívejme se jednoduše na trh komodit a akcií. Ten první tezi na inflaci na trzích s aktivy už dávno nepotvrzuje (i když by byl první na ráně), ten druhý jen hodně parciálně (musíme se totiž dívat na valuace a ne ceny, které odráží i růst zisků).

Takže suma sumárum jsme tam, kde jsme byli - inflace se začíná zvedat, možná to platí i o mzdových tlacích. Zřejmě tak dojde k tolik diskutovanému zvedání sazeb a při troše štěstí to bude chápáno jako ono propouštění z „monetární JIPky“. Více mě zajímá, kdy trh narazí na skutečné omezení a zjednodušená úvaha, kterou jsem prezentoval minulý týden, říká, že by to mohlo být v příštím roce. Je to dáno v předchozích článcích dříve zmíněnou kombinací 4/4. Tu vlastně můžeme rozšířit na kombinaci 4/4/4. Tedy na kombinaci 4 % nezaměstnanosti, cca 4 % růstu mezd a také 4 % výnosů desetiletých vládních dluhopisů. Některé studie totiž ukazují, že právě při překročení této hranice už další růst výnosů akcie poškozuje, zatímco před ní je tomu naopak.

Při pohledu na následující graf od Bespoke se ale sám sebe ptám, proč to komplikuji, když je vše tak jednoduché - stačí kupovat ve čtvrtek ráno a prodávat v pondělí večer. Nebo se omezit jen na ten čtvrtek a hlavně se vyhýbat úterkům:

sous2 


Čtěte více:

IPO Watch - vysokofrekvenční obchodník Virtu jde na burzu již tento týden!
13.04.2015 15:00
V šestnáctém týdnu toho roku se podíváme na zoubek několika zajímavým ...
Česká finanční detektivka; u pozdvižení kolem Priboru schází to podstatné - motiv
13.04.2015 14:53
Pro případné ovlivnění mezibankovní sazby PRIBOR tuzemskými bankami c...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data