Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tak už se to blíží…

Tak už se to blíží…

01.06.2015 17:45

Tento týden budou trhy, co se týče nových dat sledovat asi zejména vývoj v USA. Mimo jiné budou totiž zveřejněna čerstvá data týkající se vývoje na trhu práce (v pátek). Je to právě tato oblast americké ekonomiky, která má už delší dobu velkou váhu ve všech spekulacích o tom, kdy Fed začne zvedat sazby. Je tomu tak právem, protože právě na trhu práce (a ne třeba na trhu akciovém) se láme chleba ohledně reálného ekonomického oživení. Obecně se předpokládá, že nezaměstnanost jen velmi mírně klesá a zaokrouhlené aktuální číslo se bude držet dál na 5,4 %. S ohledem na tento vývoj i další indikátory by to tedy vypadalo, že ke zvýšení sazeb dojde v září. K vystresovaným školákům, kteří po prázdninách opět zamíří do tyranie školského systému, by se tak ve stejnou dobu přidali i Fedem vystresovaní investoři. Nebo ne?

V předchozím příspěvku jsem zde rozebíral, zda je lepší, aby Fed ustřelil směrem k příliš brzkému, či příliš zpožděnému utažení jeho politiky. Na první pohled by se možná zdálo, že z hlediska „zodpovědnosti“ je lepší utáhnout radši o něco dříve, ale ono to v současné situaci je pravděpodobně obráceně (viz „Kterým směrem chybovat při zvedání sazeb?“). V ideálním světě by pak zvýšení sazeb na akciích nemělo napáchat vůbec žádné škody, protože by přišlo až ve chvíli, kdy by nižších sazeb už nebylo třeba (a naopak by už páchaly více škody než užitku ony). Z tohoto pohledu by tak vlastně mělo docházet k paradoxní situaci – trhy by na zvýšení sazeb měly reagovat pozitivně.

V praxi se tomuto ideálnu asi nepřiblížíme (ale daleko mu být také nemusíme – viz níže). Uvažovat bychom pak mohli tak, že mírné zvýšení sazeb nemá zase takový faktický dopad, z hlediska trhů se bavíme hlavně o tom, zda a případně jakým směrem se roztočí kola sebenaplňujících se proroctví. V případě „taper tantrum“ se tak stalo tím nejhorším způsobem a proto si Fed nyní dává velkou práci s předchozí masáží trhů a jejich přípravou na to, že sazby nemusí být dole donekonečna. Až by se chtělo věřit, že z jejich zvednutí skutečně nemůže být nikdo překvapen a ceny akcií tento krok v sobě musí už dávno reflektovat (čistě z pohledu změny požadované návratnosti je navíc zvednutí o pár měsíců dříve, či později poměrně nevýznamné). Ale opět se nabízí paralely se školáky - zdá se totiž, že i u nich na konci prázdnin přichází obecné překvapení z toho, že se musí do školy (i přesto, že tato změna je poměrně intenzivně dopředu „signalizována“ ze všech stran).

Nepropadejme ale zbytečné skepsi, namísto všeobecných úvah pohlédněme na data. V grafu je vývoj amerických akcií tři měsíce před a tři po zvednutí sazeb, porovnány jsou čtyři historické periody. Akcie podle nich mají až do zvednutí sazeb tendenci růst (hurá. Stále jsou prázdniny), pak je to takové všelijaké. Obecně přichází vyšší volatilita, dvakrát mířily akcie spíše dolů, jednou stagnovaly, jednou pokračovaly prudce nahoru, ale byla doba technologické nekritičnosti. Ale žádné negativní drama se nekonalo a vývoj po zvednutí můžeme asi charakterizovat jako dobu, kdy se čeká na vyjasnění toho, co vyšší sazby s ekonomikou skutečně udělají.

Tak se to blizi.png

Investoři tedy na tom jsou podle uvedeného obrázku nakonec mnohem lépe, než naše dítka školou povinná. Ta naději nemají, v lavicích musí prosedět celý další školní rok a radovat se z toho budou pouze Hujerové a Krhounek. Investoři mají ve srovnání s tím velkou naději, že žádná pohroma nepřijde.


Čtěte více:

Jednání ECB, ISM a trh práce v USA, Řecko, O2 a CETIN ... týdenní výhled
01.06.2015 12:15
Na nejdůležitější data tohoto týdne, ta z amerického trhu práce, si po...
Ropu zachránil od poklesu menší počet aktivních vrtů
01.06.2015 16:03
Ceny ropy měly po většinu minulého týdne sestupnou tendenci, ale díky...
Květen živí šanci na obrat - index ISM poprvé od října roste
01.06.2015 16:21
Index ISM z amerického průmyslu se poprvé od loňského října dokázal zv...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2022
8:52Víkendář: Namísto růstu další pokles cen ropy?
09.12.2022
18:07Zhroucená IS křivka a další vývoj v ekonomice
16:53Dluhopisy na závěr týdne padají, akcie jsou na tom smíšeně  
15:38WEBINÁŘ Makrovýhled na rok 2023 s Janem Burešem. Nejen o Česku, koruně i energiích. 15. 12. v 15:00
14:19Primoco UAV čeká za letošek rekordní výsledky. Příští rok cílí na prodeje za miliardu korun
13:48Španělsko, Portugalsko a Francie se dohodly na stavbě produktovodu pro vodík
13:00Hypoteční banka, a.s.: Oznámení o úrokových sazbách ISIN CZ0002006000
12:47Sektor finančních služeb v Británii čekají největší změny za více než 30 let
12:16Perly týdne: Vlídnější Fed a preference akcií s dividendovou kulturou
12:06Evropské akcie rostou druhý den v řadě. ČEZ se vzpamatovává z osmidenního poklesu  
10:50Výrobní ceny zřejmě zpomalí. Zvednou náladu na konci týdne?  
10:42Slovenský průmysl prohloubil tempo meziročního poklesu výroby na 2,6 procenta
10:40CAAM: Prodej aut v Číně v příštím roce bude pokračovat v mírném růstu
9:22UNICAPITAL Invest III a.s.: Opravná informace k výroční zprávě 2021
9:11Rozbřesk: Studené počasí žene cenu plynu znovu vzhůru
8:56Trhy v Evropě zahájí závěr týdne vzestupem  
08.12.2022
22:02Špatná data z trhu práce podpořila trhy  
18:05Výhled na 2023 podle Jana Bureše: Pokles inflace, ale i HDP. Návrat zpátky může trvat. Na koruně jsme negativní
16:52Akcie a euro se odpoledne vydávají nahoru, zatímco dluhopisy ustupují  
16:46Pozitivní začátek seance v USA, daří se energiím  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data