Aktualizováno Index ISM z amerického průmyslu se poprvé od loňského října dokázal zvýšit. Přestože jsme tomu příliš nevěřili, květen přinesl růst na 52,8 bodu z dubnových 51,5. Překonal tím náš předpoklad, ale i konsensus trhu na 52 bodech.
Tempo výroby podle průzkumu o něco zvolnilo, zůstává ale kladné. Důležitější je, že začalo rychleji přibývat zakázek. Firmy registrují rychlejší příliv těch nových, ale znovu se jim začaly hromadit také ty rozpracované, což slibuje rozjezd výroby v dalších měsících. Problémy se silným dolarem nadále naznačuje dílčí index sledující exporty. Ukazuje tím také, že zlepšení na poli objednávek je taženo zejména silnější domácí poptávkou.
Zatímco v dubnu se podle průzkumu ISM zaměstnanost v průmyslu snižovala, květen přináší obrat k lepšímu a indikaci mírného nárůstu. Vedle toho už jen nepatrně klesaly ceny, kde bylo v posledních měsících vidět výraznější snižování.
Podle potravinářských firem ekonomika vykazuje známky zlepšení. Výrobci dopravních prostředků konstatují stabilní byznys s rostoucí zaměstnaností. Tento sektor zároveň pomáhá producentům kovových výrobků, pro něž je navíc příznivý pokles cen vstupů. O negativním vlivu dolaru přímo hovoří výrobci počítačů a elektroniky, pro něž jde o faktor poškozující tržby ze zahraničí. Strojírenské firmy pak zmiňují lepší situaci v přístavech na západním pobřeží.
Regionálních průzkumů aktivity vyšla řada už v květnu a příliš optimismu nepřinesly. ISM ale překvapil pozitivně. Jde sice stále o měkký indikátor, ale hodně důležitý. Spolu s jeho solidním růstem tedy dostáváme jeden z prvních signálů, že by se situace mohla začít obracet k lepšímu. Děje se tak až v průběhu druhého kvartálu, který zřejmě celkově nebude nijak skvělý, ale důležité je hlavně potvrzení odrazu vzhůru. Jestli květen opravdu přináší obrat, začnou naznačovat i "tvrdá" čísla v nejbližších týdnech. Už tento pátek máme na programu klíčové údaje z trhu práce.