Aktualizováno Spotřebitelské ceny ve Spojených státech se za květen zvýšily o 0,4 procenta po 0,1procentním růstu v dubnu. Výsledek je o desetinku nižší než konsensus. Mírně nižší je také meziměsíční růst jádrového indexu, který dosáhl 0,1 procenta.
Podle očekávání k růstu indexu velkou měrou přispěly dražší pohonné hmoty. Benzín oproti předchozímu měsíci zdražil o více než 10 procent, což v podstatě rozhodlo. Další typy energií taková čísla zdaleka nevykázaly. Potraviny zůstaly cenově na úrovni dubna. V rámci jádrových položek se vzhůru posunuly ceny dopravy, kde rovněž můžeme sledovat efekt pohonných hmot. Dále zdražovaly léky, nová auta či náklady na bydlení. Naopak se snížily ceny oděvů.
Meziroční inflace v květnu po přestávce stoupá zpět na nulu, jenže opět hlavně díky vlivu benzínu. Jádrová inflace naopak nepatrně klesá na 1,7 procenta z předchozích 1,8. Samotné ceny energií jsou o 16,3 procenta níž než loni, jenže to je citelně menší propad než v dubnu. Ceny potravin zpomalily, když vykázaly za květen meziroční 1,6procentní zvýšení.
Efekt pohonných hmot, respektive ropy, není nijak překvapivý. Ceny stoupají a jejich velká váha i volatilita s indexem dokáže hodně pohnout. Pokud nedojde na trhu k žádnému nečekanému zvratu a bude se naplňovat náš scénář pomalého zdražování ropy, bude tento faktor táhnout celkovou inflaci vzhůru a to zvláště v poslední fázi roku.
Jiné je to s domácí poptávkou, která sice už není slabá, ale stále negeneruje příliš velké inflační tlaky. I s nízkou nezaměstnaností zatím mzdy zrychlují pouze opatrně a spotřebitelé navzdory jinak příznivým podmínkám překvapivě hodně spoří. Inflační očekávání jsou od počátku roku znatelně výš, ale jejich růst se přerušil někdy začátkem května. Tlaky na mzdy a zrychlení poptávky by sice měly přijít, ale prozatím tento zdroj inflace kulhá, což vidíme na jádrových údajích.
Data jsou celkově mírně pod očekáváními a pozvolné zrychlování jádrové inflace, na které ukazovaly předchozí měsíce, se zadrhává. Čísla tedy podtrhují to, co naznačil včera Fed: Ačkoli zářijový termín stále nelze úplně zavrhovat, úrokové sazby by měly začít růst až v prosinci. Pro dluhopisy je to mírně pozitivní zpráva, pro dolar naopak, tržní reakce však byla nevýrazná.