Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Grexit stále visí ve vzduchu, EU mezitím plánuje prohloubení měnové unie

Grexit stále visí ve vzduchu, EU mezitím plánuje prohloubení měnové unie

22.06.2015 13:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Pět vrcholných představitelů institucí EU dnes nabídlo plán na další prohloubení hospodářské a měnové unie. Materiál, o kterém by měli jednat koncem týdne také prezidenti a premiéři osmadvacítky na summitu, předpokládá dokončení změn nejpozději v roce 2025. Text byl přitom shodou okolností představen v den, kdy má série narychlo svolaných jednání odvrátit hrozbu řeckého odchodu z eurozóny.

Materiál, který má v angličtině 24 stránek, spolupodepsali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve spolupráci s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem, předsedou jednání euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících eurem Jeroenem Dijsselbloemem, šéfem Evropské cenrální banky Mariem Draghim a předsedou europarlamentu Martinem Schulzem.

"Hospodářská a měnová unie byla v posledních letech posílena, v neposlední řadě kvůli finanční a ekonomické krizi. Přesto zůstává nedokončena. Dnešní zpráva nabízí způsoby, jak by ji bylo možné dále postupně v příštích letech posílit," komentoval dnes materiál místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis.

Zpráva předpokládá tři fáze změn. V té první, do léta 2017, by měla EU stavět na stávajících nástrojích a pravidlech tak, aby zajistila odpovědné hospodaření na národní i evropské úrovni. Druhá fáze už by mohla znamenat potřebu změn základních unijních smluv.

Na jaře 2017 plánuje komise představit seznam konkrétních opatření, která budou k dokončení hospodářské a měnové unie potřeba. Už nyní zpráva "pěti prezidentů" zmiňuje možnost společného stabilizování makroekonomických otřesů, které by mohly být jen těžko řešeny na národní úrovni. Už v první fázi by mohl vzniknout Evropský fiskální panel, který by svou prací koordinoval a doplňoval národní rozpočtové rady.

Do evropských smluv by měla být v budoucnu také zakomponována řešení, která byla v minulých letech přijata na základě mezivládních dohod jako součást reakce na ekonomickou krizi, například Evropský stabilizační mechanismus (ESM).

Materiál také zdůrazňuje, že členové eurozóny budou dál rozhodovat o míře zdanění a rozdělování svých rozpočtových výdajů podle národních zájmů a politické volby. "Nicméně, jak se bude eurozóna měnit směrem ke skutečné hospodářské a měnové unii, některá rozhodnutí bude potřeba přijímat kolektivněji při zajištění demokratické odpovědnosti a legitimity," uvádí kromě jiného dokument.

Posílena by podle představ autorů zprávy měla v budoucnu být role euroskupiny, tedy jednání ministrů financí zemí platících eurem.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Řecká krize: Klíčová data na cestě k možnému Grexitu
18.06.2015 14:30
Příští čtyři týdny budou rozhodující. Pět měsíců jednání mezi Řeckem a...
Řecko:
22.06.2015 8:57
Řecký premiér Alexis Tsipras předložil během včerejšího telefonátu s l...
Řecko, měkké indikátory eurozóny, konsolidace telekomunikačního sektoru ve Francii ... týdenní výhled
22.06.2015 11:15
Řecko do nového týdne vstupuje bez kapitálových kontrol. Navíc předlož...

Váš názor
  • ano i ne
    22.06.2015 14:14

    Prohloubení je logickou reakcí na krizi Řecka apod.. Bez fiskální harmonizace se měnová unie nemůže dlouhodobě udržet atd.. Problémem je socialistické a sociálně inženýrské chování Evropské komise.
Aktuální komentáře
04.05.2026
14:02Akciové trhy opět táhne jen hrstka titulů. Extrémně úzká rally zvyšuje šance na korekci  
13:14Dánsko pozastavuje rozšiřování datových center kvůli přetížení sítě
12:37Týdenní výhled: Technologie táhnou výsledky Palantiru a AMD. Sazby ČNB zůstanou stabilní  
12:11Akcie začínají týden smíšeně po dobrých výsledcích a další falešné naději kolem Íránu  
10:49Nový šéf Berkshire Hathaway Greg Abel se představil investorům. Slíbil stabilitu a čeká na příležitosti
9:28Rozbřesk: Česká ekonomika klopýtla, Írán za to ale zatím nemůže
9:15Král meme akcií má nový cíl. GameStop navrhl koupi eBay za 56 miliard dolarů
9:15Primoco hlásí nejlepší první kvartál v historii. Tržby přesáhly 100 milionů
8:38Trump chce doprovázet lodě v Hormuzu, GameStop chce koupit eBay, v Londýně je dnes zavřeno  
6:08Míří Elon Musk k vytvoření Berkshire Hathaway umělé inteligence?
03.05.2026
9:22Víkendář: Proč některé země nedokázaly to, co USA a Anglie?
02.05.2026
9:10Víkendář: Brazilská stagnace a brzda ze strany otroctví
01.05.2026
22:01Akcie na maximech, ropa oslabila díky naději na dohodu USA s Íránem  
18:59Cla zpět na scéně. Trump oznámil 25 procent na dovoz aut z EU
17:33K novým akciovým rekordům výrazně pomáhá i nízká cena za riziko
16:15Bill Ackman k akciím: Existuje mnoho důvodů k optimismu
14:47Perly týdne: OpenAI měla být součástí Tesly a Powell zůstává ve vedení Fedu
14:38Uzavřený Hormuz si vybírá svou daň. Exxon a Chevron evidují prudký pokles zisku
12:16Soláry a svátky. Ceny elektřiny v Evropě klesly na rekordně nízké úrovně
10:55Ziskový výlet mimo historická měřítka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00HU - PMI v průmyslu
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu