Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Jak se vypořádat se silnou měnou

Víkendář: Jak se vypořádat se silnou měnou

28.06.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hodinové mzdy jsou nyní ve Švýcarsku na téměř nejvyšší úrovni ve světě. Švýcarský frank od počátku devadesátých let posílil o více než 73 % k dolaru i k euru (dříve k německé marce). Na počátku letošního roku se švýcarská centrální banka SNB podvolila tlaku finančních trhů a přestala bránit frank před dalším posilováním. Například výrobce kolejových vozidel Stadler Rail AG si stále vede velmi dobře a jeho výrobky se prodávají po celém světě. Jeho majitel Peter Spuhler neztrácí čas úvahami o tom, že dlouhodobě posilující frank by mohl jeho firmu ohrozit. O nedávném vývoji říká: „Samozřejmě, že prudké posílení franku jsem si nepřál, ale svět kvůli němu nekončí a my jedeme dál.“

Spuhler může být optimistou, ale celková nálada ve Švýcarsku moc optimistická není. Kurzový vývoj dolehl na turistické odvětví a i sami Švýcaři začali v zimě jezdit radši do Rakouska. Obchody, které leží blízko hranic, už nejsou konkurenceschopné, protože zboží v eurozóně je mnohem levnější. Klesly i exporty a nedá se vyloučit, že ekonomika spadne do recese. Silný frank tedy ekonomice jednoznačně škodí, ale je pravděpodobné, že utržené rány se časem zacelí. Švýcarsko je známo tím, že se umí se silnou měnou vyrovnat a jeho odolnost je pro ekonomy až zarážející.

Jan-Egbert Sturm ze Swiss Federal Institute of Technology o švýcarské odolnosti říká: „Tato země byla schopná přežít silnou měnu už dříve a podařilo se jí to mnohem lépe než kterékoliv jiné zemi.“ Lze také najít určitou podobnost s bývalým západním Německem. Německá marka také způsobovala problémy německým firmám, které byly nuceny k optimalizaci výroby, vyhýbaly se prudkému zvyšování mezd a také přesunuly část výroby do zahraničí. Švýcarské firmy nyní sledují úplně stejnou strategii.

Ke švýcarské odolnosti vůči posilující měně ale přispívají i další faktory. Pracovní trh v této zemi je liberalizován a země těží i ze stovek tisíců imigrantů a lidí přicházejících za prací ze zahraničí. Švýcarská ekonomika se svou flexibilitou řadí na přední místa ve světě. Klíčem jejího úspěchu nejsou banky, ale mezinárodní společnosti, které jsou vysoce konkurenceschopné v oblastech jako výroba léků, luxusních hodinek či ve strojírenství. V těchto sektorech cena nehraje primární roli. Ve Švýcarsku také najdeme řadu středně velkých firem, které vyrábí nějaký velmi specifický produkt.

Politická debata ve Švýcarsku se často točí kolem relativní izolovanosti země, její ekonomika se ale spoléhá na exporty. Populace dosahuje přibližně 8 milionů, domácí trh je relativně k celkovému objemu produkce malý a růstu lze dosáhnout pouze přes vývozy. Mezi roky 1993 a 2013 se i přes posilování franku podařilo exporty více než zdvojnásobit. Zahraniční firmy nyní ve Švýcarsku zaměstnávají asi 400 000 lidí, ale švýcarské firmy zaměstnávají v zahraničí asi 3 miliony lidí.

Švýcarské firmy se často zaměřují na nejvyšší segment daného trhu. Mohou tak ovšem činit jen díky velmi vysokým nákladům na výzkum a vývoj. A ty si firmy mohou dovolit i díky tomu, že neplatí všechny náklady spojené se získáváním kvalifikace u zaměstnanců. Země totiž ušetří asi 1 miliardu eur ročně jen na tom, že do ní přichází pracovat tisíce doktorů ze zahraničí. Ve zdravotnickém sektoru dnes například pracuje devět tisíc Němců. Do země také každý den přijíždí za prací tisíce lidí z Francie, Itálie i Rakouska.

Na současný model jsou hrdé i odbory. V čele největšího odborového svazu sedí syn italského imigranta Corrado Pardini. Ten si je vědom toho, že ekonomický úspěch může být prchavý. A věří, že pokud by švýcarskou ekonomiku postihla stagnace, byl by to její konec. Říká tedy, že odbory se nesnaží „zachránit místo topiče v lokomotivě, ale podporují sofistikovanou výrobu“. Neprotestuje tedy ani proti tomu, když některé švýcarské firmy zavedou delší pracovní týden nebo začnou část mezd vyplácet v eurech. Pro německé odboráře může jeho postoj nebezpečně zavánět neoliberalismem, ale Pardini ví, co si přeje švýcarská veřejnost.

V roce 2012 se například konalo referendum o prodloužení délky dovolené ze čtyř na šest týdnů. Výsledek byl pro zastánce této změny katastrofou. Spuhler si nedávno porovnával jednotkové náklady práce ve výrobnách jeho firmy ve Švýcarsku a v Německu. Ukázalo se, že ve Švýcarsku jsou sice dvojnásobné mzdy, ale práce tam dražší není, Švýcaři totiž vyšší mzdy vyváží tím, že pracují o 400 hodin ročně více než Němci.

Autory jsou Sven Böll a Horand Knaup.

Zdroj: Der Spiegel


Čtěte více:

Splaskla v Číně bublina? Shanghai Composite ztratil 7,5 %!
26.06.2015 13:53
Druhý den v řadě čínské akcie prochází výrazným poklesem, index Shangh...
Víkednář: Jsou státní hranice v Evropě věcí minulosti?
27.06.2015 7:00
Současná Evropa je kontinentem hranic – jedná se o druhý nejmenší kont...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data