Index IFO v červnu třetím měsícem v řadě klesl. Důvod pravděpodobně nespočívá ani tak v řecké krizi, jako v klesající poptávce v rozvíjejících se ekonomikách a zejména v Číně. Investoři by tento vývoj měli pozorně sledovat. Pokles této poptávky je, co se týče tržeb německých obchodovaných společností, prozatím vyvažován slabším eurem. Pokud by měl ale trend pokračovat, dotkl by se nejvíce výrobců automobilů a chemického průmyslu.
Pro německé společnosti je nejdůležitějším trhem i nadále samotné Německo a zbytek Evropy. V roce 2015 zde budou podle našeho odhadu generovat v průměru 71 % celkových tržeb. Společnosti zahrnuté v indexu DAX by měly v samotném Německu generovat necelých 25 % tržeb, ve zbytku Evropy necelých 30 % tržeb. Rozvíjející se trhy jsou na tom svým významem podobně jako trh americký. Společnosti zahrnuté v indexu MDAX jsou mnohem více zaměřené na Německo a zbytek Evropy, firmy v indexu DAX jsou zaměřené globálněji – viz graf s podílem tržeb generovaných v Německu, Evropě mimo Německa, USA, rozvíjející se Asii a ve zbytku světa:

Od roku 2003 klesl podíl evropských trhů na tržbách společností indexu DAX o 9 procentních bodů, zatímco podíl Asie a zejména Číny se podobným způsobem zvýšil. Největší posun tímto směrem byl zaznamenán u chemického průmyslu (Linde, K+S) a u výrobců automobilů (například VW).
Co se týče aktuálního vývoje v evropské ekonomice, došlo k překvapení ze strany květnové inflace. Jádrová inflace totiž vyskočila z 0,6 % na 0,9 %. Podle některých názorů jde o důsledek zvyšujících se inflačních tlaků, ale polovina tohoto růstu byla vyvolána mimořádnými položkami a my očekáváme, že v červnu jádrová inflace klesne na 0,8 %. Celková inflace by se pak měla snížit na 0,2 %, protože inflace v oblasti energií se pravděpodobně dostala do záporu.
Zdroj: Commerzbank