Pár týdnů se mohlo zdát, že ceny ropy se stabilizovaly a černé zlato je z nejhoršího venku. V polovině března tohoto roku se ropa WTI dostala na letošní minima, od té doby si připsala asi 50 procent a postupně šplhala zpět k 60 dolarům za barel. Od prvního týdne v červenci však ropa obnovila ztráty, až vstoupila na medvědí trh. A ceny ropy opět atakují minima.
Ropa WTI za poslefní měsíc.
Dnes se ropa po strmém propadu na čínských akciových trzích podívala až na čtyřměsíční dno. Navíc se objevily další známky globálního přesycení dodávek černého zlata, které za poslední rok snížilo ceny ropy na polovinu.
Ropu táhne dolů Čína
Hlavní čínský akciový index Shanghai Composite dnes odepsal více než 8 procent, propadl se tak na denní bázi nejvíce za posledních 8 let. Ukázalo se tak, že systém čínské vlády na podporu tamního akciového trhu prozatím selhal. Propad čínských akcií se tak následně odrazil i na poklesu cen ropy. Čína je největším světovým spotřebitelem energií a významným dovozcem černého zlata. Investory tak tíží obavy z dopadu případného kolapsu čínského akciového trhu na tamní ekonomiku a potažmo na poptávku po palivech.
Ropa Brent v pátek uzavřela na 54,62 dolarech za barel, nejníže od 19. března. Dnes před třetí hodinou odpoledne ztrácela ropa Brent více než 2 procenta na 53,47 dolarů za barel a klesla tak ještě pod čtyřměsíční minima, ropa WTI odepsala méně než 2 procenta na 47,30 dolarů za barel.
Ropa Brent za poslední 3 dny.
Irák a vrty v USA
Hlavní producenti ropy na Blízkém Východě soupeří o podíl na trhu a globální dodávky ropy jsou v současnosti více než hojné, producenti z oblasti Perského zálivu čerpají asi o 2 až 3 procenta ropy více než je ve skutečnosti potřeba. V Iráku přesáhl doposud za červenec vývoz ropy 3 miliony barelů denně. Druhý největší ropný producent organizace OPEC je tak tento měsíc na cestě k dosažení rekordních dodávek. Navíc páteční týdenní data o aktivitě vrtných souprav v USA ukazují, že přibylo 21 těžních věží, což je nejvíce od dubna 2014. Tento nárůst ukazuje na další možný nárůst ropné produkce v USA.
Kdy se vrátí růst cen ropy a odkud se za současných podmínek na trzích vezme lze jen velmi obtížně odhadnout a to i za předpokladu, že se do ceny plně promítne globální přesycení trhu i sezónní slabost. I v případě ropy vyčkávají investoři na středeční vyjádření amerického Fedu, které by mělo přinést další vodítka s ohledem na nadcházející zvyšování sazeb. Zářijové zvýšení sazeb by se odrazilo na dalším posilování amerického dolaru. Zvýšil by se tak tlak na v dolarech denominované komodity ropu nevyjímaje. Prohlášení naznačující pozdější zvyšování sazeb by naopak mohlo přispět ke zlepšení cenového vývoje nejen u ropy, ale i dalších komodit. Slabší dolar by v americké měně denominované komodity totiž pro spotřebitele platící jinými měnami zlevnil.
Zdroj: RTRS, BI, CNBC