Poté, co včerejší data o amerických zásobách překvapivě ukázala na jejich pokles v minulém týdnu, se cena ropy mírně vzpamatovala a jak Brent tak WTI připisovaly mírné zisky. Snížení amerických zásob surové ropy přineslo záblesk naděje, že nadbytek na trhu černého zlata by se konečně mohl začít zmenšovat.
Ceny ropy v červenci strmě klesaly. Dolů je hnala vysoká americká produkce ruku v ruce s rekordní produkcí některých členů OPEC jako je Saudská Arábie nebo Irák a situaci jen zhoršil masivní výprodej na čínském akciovém trhu. Saudská Arábie chce však ke konci léta údajně omezit produkci a ta by se od září tak mohla snížit na 10,3 miliony barelů denně.
Referenční ropa Brent dnes v Londýně rostla až o 1,7 procenta na 54,3 dolarů za barel. Ropa WTI potom v New Yorku rostla o necelé procento na 49,2 dolary za barel. Oba kontrakty se však oproti jarním vrcholům obchodují se ztrátou více než 20 procent.
Ropa Brent za poslední měsíc.
Americká EIA včera večer zveřejnila data, podle kterých zásoby surové ropy v USA klesly v minulém týdnu o 4,2 miliony barelů. Analytici přitom očekávali, že zásoby zůstanou beze změny a investoři tak trh s ropou viděli hned v o něco lepším světle. Navíc týden předtím zásoby naopak stouply a dostaly se tak nad pětiletý průměr.
Klesla i americká ropná produkce a to o 145000 barelů denně na 9,4 miliony barelů denně. Jedná se tak o největší jednotýdenní pokles od října 2013 a nejvýraznější propad produkce v posledních letech mimo krátkých výpadků dodávek souvisejících převážně s počasím. Vzhledem k tomu, že současný pokles nelze přiřadit k žádným podobným speciálním faktorům, mohl by se ukázat jako udržitelný. Na základě doposud publikovaných výsledků lze předpokládat, že by mohla být americká produkce v druhé polovině roku nižší, nejisté je však přesné načasování tohoto propadu.
Počet ropných vrtných souprav v USA, které jsou jistým indikátorem aktivity v ropném průmyslu, se snížil od října 2013 o zhruba 60 procent. Produkce však doposud zastávala relativně stabilní.
Ropa Brent dnes o půl páté připisovala 0,79 procenta na 53,80 dolarů za barel, ropa WTI odpoledne přidávala 0,45 procenta na 49,01 dolarů za barel. Ceny však pravděpodobně dlouhodobě zůstanou spíše slabší, dokud globální produkce nezpomalí anebo naopak poptávka po černém zlatě nezrychlí.
Zdroj: WSJ, RTRS