Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Možná, že Čína žádný záchranný plán nemá

Možná, že Čína žádný záchranný plán nemá

19.08.2015 11:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Vývoj v Číně sleduji hodně dlouho a většina komentářů, které jsem v souvislosti s její ekonomikou slyšel, vypadá v podstatě stejně: „Ano Čína má problém X. Ale vláda má plán, jak jej vyřešit a centrální banka disponuje řadou nástrojů, které k tomu může použít. Podívejte se na třeba na 3,7 bilionu dolarů rezerv!“ Krásným příkladem podobného uvažování je analýza, kterou provedl Zheng Liu z Federal Reserve Bank of San Francisco. Ta nese název „Je čínský růstový zázrak u konce?“ a na jejím konci se dočteme:

„Čínská vláda zveřejnila v roce 2013 plán na vyřešení strukturálních problémů a dosažení dlouhodobě udržitelného růstu. Reformován by měl být finanční sektor včetně liberalizace sazeb, fiskální politika a zejména posílení záchranných sociálních sítí. K tomu se musí přidat reformy v oblasti státem vlastněných firem a otevírání trhů a liberalizace měnového kurzu a kapitálových toků. Pokud bude Čína v oblasti reforem úspěšná, měla by se vyhnout pasti středních příjmů a dosáhnout rozumného dlouhodobého růstu.“

V některé jiné zemi bychom o pravděpodobnosti úspěšného provedení tak rozsáhlých reforem mohli hodně pochybovat. Ale tady hovoříme o Číně, jejíž vláda dokázala po 37 let navigovat ekonomiku tak, že rostla neuvěřitelným tempem. Víra v úspěšné provedení reforem se může zdát naivní, ale určitě pro ni hovoří dosavadní úspěchy vlády. I když ty určitě nejsou zárukou toho, že vláda bude úspěšná i nadále a v tomto ohledu je současný vývoj v čínské ekonomice velmi zajímavý a dokonce i hrozivý. Množí se totiž známky toho, že vláda žádný velký plán nemá, nebo se na něm není schopna shodnout.

Posledním příkladem je devalvace měnového kurzu. Je pochopitelné, že po několikaměsíčním posilování dolaru a slábnutí čínské ekonomiky vláda zatoužila po uvolnění vazby mezi renminbi a dolarem. Podaná vysvětlení byla ale zmatečná a Kevin Yao z Reuters uvádí, že „ve vládních kruzích se objevují stále hlasitější volání po ještě větším oslabení, které by pomohlo strádajícím exportérům“. Ministerstvo financí prý v této souvislosti bojuje s centrální bankou, která se snaží o to, aby se Čína zbavila své závislosti na exportech.

Podobný zmatek je patrný i na vývoji na akciovém trhu. Jak uvedl WSJ: „V jednu chvíli se regulátor snažil o zvýšení prodejního tlaku, zatímco centrální banka se pokoušela o zvednutí cen akcií.“ To nezní jako dobře koordinovaná vládní politika. Naopak, potvrzuje to úvahy o vnitřních konfliktech, které dříve čínská vláda tak ráda kritizovala u jejích západních protějšků a zejména u USA. Vítejte v klubu! Tím nechci říci, že čínská vláda se najednou stala neschopnou. Řada z nás je například překvapena tím, že zoufalá snaha o zastavení propadu na čínském akciovém trhu je alespoň prozatím v podstatě úspěšná. Čínská ekonomika čelí dlouhé řadě výzev a čínskou vládu tvoří chybující lidé, kteří čelí střetu zájmů a názorů. V tuto chvíli není ani zdaleka jasné, že by tato vláda měla nějaký životaschopný plán, jak pokračovat dále. Ale stále má k dispozici 3,7 bilionu dolarů rezerv!

Autorem je Justin Fox.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Buffett, Tepper - jak se legendární investoři vypořádávají s velkými ztrátami?
18.08.2015 15:54
Investoři mají za sebou těžký měsíc. Asi polovina akcií z indexu S&P ...
Philip Morris CR - Komentář analytika k výsledkům za 1H15
19.08.2015 9:52
Společnost Philip Morris CR dnes před trhem zveřejnila své výsledky za...
Eurodolar čekají smíšené zprávy z německého parlamentu a Fedu
19.08.2015 10:21
Dolar dnes na páru s eurem a jenem ztrácí. Eurodolar se zvedá po včere...

Váš názor
  • Čínské "potíže"
    19.08.2015 15:09

    Já bych v tom něco záhadného nehledal. US Dolar posílil od podzimu 2014 o masívních 20 % proti Euru i jiným měnám. Státy ,které mají svou měnu zavěšenu na Dolar tak mají potíže s exportem a Čína není sama. Namátkou- Jižní Korea, Indie, Singapur,...atd. Ale i samotné USA mají nyní o 6 % menší export zboží jak před rokem. Třeba Německo hlásí za červen krásný růst exportu 14 %, ovšem počítaný v Eurech. Počítáno ale v Dolarech , jde o mínus !!! 4 %. Celosvětový obchod se letos poprvé od roku 2009 propadne. Je totiž počítán v Dolarech. A ten je hodně silný. Myslím, že bude nutné oslabit Dolar. A pokud jde o čínský akciový trh. Ano, tam je problém v tom, že na něm spekuluje na zisk asi 90 milionů drobných čínských akcionářů, kteří mají z tamní burzy letadlo. Jejich vliv převažuje nad vlivem výsledků firem a celkovým ekonomickým stavem. Když se těchto 90 milionů rozhodne náhle vybírat zisky, jen těžko se bránit poklesu. Je to horská dráha ,nejdříve prudce nahoru, pak prudce dolů , tím se z burzy stává doslova -"Automat na peníze".
    xiluodu
Aktuální komentáře
10.12.2023
16:13Dočkáme se hodně drahé čokolády? Počasí v Africe ničí kakaovou úrodu
10:03Víkendář: Příliš složité banky a Uber dokazující reálnost svého byznysu
09.12.2023
13:14Nejlepší tradeři všech dob: Ed Seykota...každý dostane od trhu, co si zaslouží  
8:56Víkendář: Kam investuje jeden z nejlepších hodnotových investorů současnosti?
08.12.2023
22:01Americké indexy v závěru týdne posilovaly  
17:35Podle Z-score se výrazně zhoršilo zdraví amerických firem. Jenže…
17:02EUC a.s.: Výplata třetího úrokového výnosu dluhopisu EUC VAR/27
16:28Silný trh práce, ale také propad inflačních očekávání. Americké akcie mírně v zeleném  
15:09Trh práce v USA se postavil do cesty sázkám na brzký pokles sazeb  
14:02Než otevře Wall Street: Lululemon, Carrier Global  
12:53FAO: Světové ceny potravin v listopadu celkově stagnovaly, zlevnily obiloviny
12:46Perly týdne: Na akciích přijde vyšší averze k riziku, Saúdská Arábie může prudce změnit situaci na ropném trhu
11:56Komentář analytika: Broadcom zvedá čtvrtletní dividendu o 14 %  
10:56Trh práce jako klíčové riziko konce týdne. Jaká data si přát a co vše je už v cenách?  
10:31AMD: Hozená rukavice Nvidii v oblasti AI poslala akcie o 10 % vzhůru  
10:14Japonská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla o 2,9 procenta, čekalo se méně
9:53Nezaměstnanost v ČR v listopadu zůstala na 3,5 procenta, volných míst ubylo
9:10Rozbřesk: Pozitivní překvapení v tuzemském průmyslu. Koruna drží dobyté pozice
8:55Evropa před daty o americké zaměstnanosti zahájí pozitivně, jaderný tendr v Česku by mohl mít zpoždění  
8:54Listopadová inflace v Německu je nejníže od června 2021

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data