Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Rusku v srpnu zrychlilo na 15,8 procenta (viz graf) z červencové hodnoty 15,6 %, konsensus počítal s hodnotou 15,6 % (BBG). Na meziměsíční bázi se ceny zvýšily o 0,4 procenta, což je o polovinu méně, než před měsícem. Od začátku roku vystoupal index CPI na úroveň 9,8 %. Loni v srpnu inflace činila pouze 7,6 %.
Levnější byly v srpnu m/m potraviny (-0,8 %), naopak alkohol, textil, tabákové výrobky a služby podražily. Oproti červenci se snížila dynamika růstu cen pohonných hmot a prakticky se zastavilo zvyšování účtů za energie, zejména dodávky vody. Jádrová inflace, po očištění o ceny potravin a energií, stoupla na 16,6 % (+0,1 p.b. m/m).
Obnovený pokles cen ropy se negativně promítá do vývoje kurzu rublu, který se v polovině srpna propadl dokonce až k úrovni 72 USDRUB, což je hodnota srovnatelná s historickým dnem z měnové krize na přelomu letošního roku. Slabý rubl následně prodražuje import, zvedá inflaci a mimo jiné také ceny zahraniční dovolené (+9,8 m/m, +46,5 % y/y).
Ačkoliv se na začátku léta zdálo, že ruská inflace již dosáhla svého vrcholu a kulminuje, turbulentní vývoj na ropě opět míchá kartami. Slábnoucí rubl obnovuje inflační tlaky a vede k (zatím mírné) akceleraci CPI. Ruská centrální banka se přitom nachází ve fázi uvolňování měnových podmínek a zpomalující inflace byla jedním z hlavních argumentů pro snižování sazeb. Levnější ropa a slabší rubl však mohou situaci otočit a přimět centrální banku ke zpomalení/zastavení měnové expanze.