Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Padne Schengen? Pokud ano, stejně se nic nevyřeší.

Padne Schengen? Pokud ano, stejně se nic nevyřeší.

12.09.2015 8:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedním z největších úspěchů Evropské unie je vytvoření největšího jednotného trhu na světě. Ten čítá 508 milionů lidí a rozkládá se od Irska až k hranicím Ruska. Od devadesátých let je fungování tohoto trhu podporováno odstraňováním vnitřních hranic EU a překážek, které brání pohybu zboží a lidí uvnitř této unie. Dosažený úspěch ale nyní ohrožuje uprchlická krize. Kvůli ní se objevují hlasy volající po obnovení vnitřních hranic. Přicházejí ze zemí, jako je Velká Británie či Maďarsko i přesto, že vedle omezení pohybu lidí by tento krok negativně dopadl na pohyb zboží a služeb.

Astrid Ziebarth z The German Marshall Fund, který sídlí v Berlíně, tvrdí, že „Schengen je v současné době hodně křehký a nacházíme se v rozhodujícím bodě“. Jen v červenci vstoupilo do EU 100 000 lidí a řada zemí se s touto vlnou uprchlíků vyrovnává jen těžce. Jedná se zejména o Itálii, Řecko a Maďarsko, ale i populární destinace jako Německo a Švédsko. Jen Německo letos očekává 800 000 uprchlíků. Schengenské dohody se týkají většiny zemí EU (mimo Británii, Irsko, Dánsko) a zahrnují i Švýcarsko, Norsko a Island. Nyní čelí útokům ze všech koutů Evropy a jejich kritici tvrdí, že Evropa bez hranic uprchlickou krizi pouze zhoršuje. Podle jejich názoru motivuje uprchlíky ke vstupu do EU, protože ti věří, že se do cílové země dostanou bez větších problémů.

Na reformu Schengenu hodně tlačí Velká Británie. Ale například i bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt před několika dny uvedl, že „uprchlická krize ukázala na nedostatky současného systému podobně, jako finanční krize ukázala na nedostatky eura“. Podle něj nyní neexistují „adekvátní instituce“ a „Evropa je mistrem ve vytváření politik, ke kterým ale už nejsou vytvořena potřebná pravidla a instituce“. Zastánci otevřených hranic nicméně varují před unáhlenou reakcí. Schengen je podle nich viněn neprávem, problém tkví ve skutečnosti v tom, že země EU nejsou schopny vytvořit jednotný systém, který by nakládal s uprchlíky a poskytoval azyl.

Bývalý francouzský velvyslanec v USA Pierre Vimont se domnívá, že řešení by mělo spočívat v rozšíření Schengenských dohod tak, aby bylo současnou krizi možné řešit. „Pokud se Schengenu zbavíme, znamená to, že každá země bude problém řešit po svém a všichni se shodnou na tom, že to by věci jen zhoršilo,“ uvedl Vimont. EU by namísto toho měla vytvořit „koordinovanou a jednotnou správu svých hranic“. K tomu je nutné si uvědomit, že Schengen problémy nevytvořil, v jejich jádru stojí válka a chudoba.

I přes uvedené argumenty je ale jasné, že Schengen se nachází pod rostoucím tlakem. Například Rakousko začalo provádět kontroly na hranicích s Maďarskem. Bavorsko zase požaduje obnovení kontrol po Rakousku a Itálii a kontroly už jsou běžné na hranicích Itálie a Francie. Problém s přílivem uprchlíků měla řešit dohoda z Dublinu, ale například Řecko, které je pod velkým tlakem, ji už začalo ignorovat a pouští uprchlíky dál bez registrací. I Angela Merkelová dnes uznává, že tyto dohody nefungují, protože „nelze chtít po Itálii a Řecku, aby se s problémem vypořádaly samy“. K tomu ale dodala, že to také nelze čekat od Německa, Švédska a Rakouska.

V souvislosti s krizí je často kritizováno Maďarsko, které zase z krize začalo vinit Německo. Jak uvedl maďarský premiér Viktor Orbán: „Nejde o evropský problém, jde o problém německý. Do Maďarska nikdo nechce, všichni chtějí do Německa.“ EU chce problém řešit, ale mezi členskými zeměmi panuje jen malá shoda na tom, jak to učinit. Angela Merkelová přitom varovala, že pokud se řešení nenajde, budou tlaky na obnovení vnitřních hranic dále růst. „Chceme dosáhnout férového rozdělení uprchlíků a pak se nebudeme muset bavit o Schengenu. Nemá smysl se navzájem obviňovat, musíme prostě jasně říci, že současná situace není přijatelná,“ dodala německá kancléřka.

Pokud by Schengen skutečně padl, mělo by to vážné ekonomické důsledky pro země jako Německo, které těží z intenzivního obchodu s jinými evropskými státy. Celá řada evropských ekonomik se spoléhá na volný pohyb zboží a služeb a změn se obávají například dopravní společnosti, kterým by vzrostly náklady. Vysoké náklady by si také vyžádalo i samotné obnovení hranic. Navíc by jejich zavedení samotnou krizi neřešilo a podle některých názorů je tlak tak velký, že uprchlíci by se dovnitř EU nakonec stejně dostali. Amnesty International hovoří o tom, že v Evropě nyní probíhá „nejhorší uprchlická krize od druhé světové války“. Evropa podle ní nepotřebuje ploty, ale musí vytvořit bezpečné oblasti pro uprchlíky a způsob, jak s nimi zacházet s důstojností.

Autorem je Siobhán Dowling.

Zdroj: Handelsblatt


Čtěte více:

Dlouhodobé partnerství ceny a zisku
15.09.2015 15:00
Je všeobecně známo, že pro cenu akcie je v dlouhodobém horizontu důlež...
TopFiveTech - Apple představil nové produkty, Google rozjíždí Android Pay a Dell věstí PC trhu tvrdou budoucnost
11.09.2015 17:06
Apple představil vylepšené produkty. Apple představil na svém eventu a...

Váš názor
 • PRoblem
  14.09.2015 15:09

  Samo, ze hlavny problem je Recko. Tam se hlavne na to vsechno vy..., stejne jako Madarsko. Bez ochrany vnejsich hranic asi tezko muze fungovat neco. To je jako rikat, ze se Praha uzavre, protoze to nekdo na Morave nezvlada. Problem je potreba resit adresne. Je potreba udelat uklid v Recku, nejlepe ten stat zrusit, Turecku zakazat co delaji a adresne posilat pomoc do Syrie. Mam pocit, ze Recko tohle bere jako pomstu. Resenim je i nevracet lode, proste je nepustit na pevninu, ale soucasne udelat poradek v Syrii, Egypte atd. Bez toho se to nikdy nezastavi. To pochopilo i USA a tak Mexiku pomaha aby rostlo.
  sazkar
  • Re: PRoblem
   14.09.2015 15:53

   Taky si myslím, že bez invaze do Sýrie a zřízení protektorátu to nepůjde. Jsem zvědav kolik uprchlíků sem bude muset přijít než po tom bude mezi lidmi poptávka.
   ..
   •  
    14.09.2015 16:33

    Protektorat znas tak max z hodiny dejepisu. Tu jde o to se snazit udelat poradek. Stejne jako to dela USA hlave ve stredni americe a i dale na juhu. Svet je ted hozne male misto aby si clovek myslel, ze se to problem nekoho jineho. Zacit ale musime tu, politici nech reknou jak chranit schengen a ne ho rusit. Co se budovalo tak dlouho a ted za mesic zrusime. Nechapu.
    sazkar
    •  
     14.09.2015 17:59

     Protektorát ve smyslu jako je dnes Bosna a Hercegovina. Co je na tom špatného?
     ..
 • Aktuální stav v DE
  14.09.2015 12:39

  Minulý týden jsem se stavil v Německu na předvánoční nákup (ano, i za 27kč/1Eur se to stále vyplatí). Inu a viděl jsem (oproti loňsku) hodně, ale opravdu hodně zahalených žen a černovlasých výrostků ve sportovních botách, spokojeně se procházející po nákupních centrech, popíjejících kávu, pokuřujících, prostě odpočatí a spokojení lidé. Také využili všechny pohovky/sedačky v obchodním centru, zatímco jejich ženy nakupovaly. Ovšem, hlavní rozdíl mezi multikulti Londýnem a tady je ten, že v Londýně prodávali Pákistánci, Indové atd. - ti stáli za kasou, vytírali podlahy atd. V Německu podlahu vytírala Němka a za pokladnou stáli taky Němci. A to je super, ne?
  sgt.Mike
  • Re: Aktuální stav v DE
   14.09.2015 12:50

   Zas jeden věrohodný příspěvek. Od kdy se smí v německých obchodních centrech kouřit?
   ..
   •  
    14.09.2015 14:44

    I ty jeden věrohodný "gp "- bez ověřeného nicku... Pokuřovali samozřejmě venku, nevím ale co. Jestli chceš, zaplatím ti lístek vlakem, aby se tam jel podívat :-D
    sgt.Mike
   • bez komentáře
    14.09.2015 13:13

    https://www.youtube.com/watch?v=dxfyjKqq-n8 možná to brzy smažou
    mize
 • Kráva angela
  14.09.2015 12:38

  kdyby držela hubu nebo ještě lépe kdyby oznámila, že se do Německa vejde max.10 000 uprchlíků a ostatní budou deportováni tak by zůstali v Jordánsku. Navíc ten problém je v Sýrii a ne v EU
  Mike
 •  
  14.09.2015 9:43

  Nepracuješ Karle v Bruselu? Tvůj návod nemá chybu. Čas ale pokročil , běženci také , tak si Anželína zavřela hranice , co ty na to? Má to z Bruselu povolený ? Není mě známo, že má Brusel komisi pro uzavírání hranic. Jestli si to holka německá nepopletla s hranicemi Schengenu . No není to v tým EU trochu pomatené? Nicméně dobrej podnikatelskej záměr. Kdo otevře rychle fabriku na výrobu " vostnáče " ten rychle zbohatne. Jdu do toho .
  Kníže
 • Pád Schengenu
  12.09.2015 17:50

  Jak by mohl schengen padnout, když je Administrativa EU tak mimořádně pružná a akce schopná . Doporučuji následující postup. 1) Poslanci se sejdou v Bruselu , kdyby tam náhodou nikdo nebyl tak příští měsíc ve Strasburku. 2) tam vytvoří komisi pro zamezení pádu Schengenu. 3) do půl roku tato komise zvolí svého předsedu ( doporučuji povolat do služby pana e e e Filu , kdyby to nechtěl tak pana Randorfa CSc. 4) předseda navrhne a v příslušných orgánech projedná zvýšení platů členů komise . 5) za odstoupivšiho člena komise kooptují našeho soudruha Špidlíka . 6) toho pošlou do Sýrie s úkolem , aby zajistil stabilitu u Asáda . Špidlík po návratu navrhne přijmout Sýrii do EU a problém je vyřešen.
  Karel IV
  • Re: Pád Schengenu
   14.09.2015 10:12

   Já myslím, že by si to zasloužilo přijmout tak 5000 nových úředníků a rozhodně jim zvýšit platy. Náročná práce si to přímo vyžaduje.Jo a ještě by to chtělo zřídit pár komisí pro příchozí, uprchnuvší, zabloudivši atd. Bude nutno rozšířit počet nezávislých iniciativ pro "začleňování" ,přičleňování,a podobných užitečných činností. Určitě jsou to jen střípky toho co by mohla EU v nejbližší době učinit.
   Homo
Aktuální komentáře
25.09.2022
15:06Škodí smartphone vašemu portfoliu? Způsob obchodování může ovlivnit, jak investujete
8:45Víkendář: Další prasklá bublina
24.09.2022
22:50Volby v Česku: Nejvíc zastupitelů mají nezávislí, ze stran lidovci. ANO vede ve městech a první kolo senátních voleb
15:03Co budou italské volby znamenat pro finanční trhy? Průvodce klíčovými sektory
8:39Víkendář: Anomálie amerického finančního sektoru?
23.09.2022
22:00Akcie na Wall Street zakončily slabý týden dalším propadem  
18:10Britská vláda zmasakrovala dluhopisy i libru. Závěr týdne pod tíhou špatných zpráv  
17:56S&P 500 za 9 dní ztrácí 10 %. V rámci DJIA dnes neroste ani jedna akcie  
17:21Mercedes si kvůli možnému přidělování plynu vyrábí součástky do zásoby
17:21IPO Porsche: Složitá transakce s příznivou valuací. Plus jedna výhoda proti konkurenci
15:55IEA: Prodej elektromobilů letos vystoupí na rekord, zvýší se jejich tržní podíl
15:45Dostanou se sazby nad inflaci?
12:57Stratégové hází na evropských akciích ručník do ringu. Rally do konce roku nepřijde
12:07Británie sníží daně nejvíce od roku 1972, na pomoc s energiemi chce dát 60 miliard liber
11:29Evropské výrobní podniky čelí vysokým cenám energií, služby slabé poptávce. Podnikatelská aktivita eurozóny opět klesla
11:19Perly týdne: Firmy budou potřebovat vaše peníze a dolar může dál posilovat
10:30Evropská data podpořila obavy investorů, trhy znovu červené  
9:10Rozbřesk: Máme před sebou volební víkend
9:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu
8:51Evropské burzy mají před indikacemi z průmyslu nakročeno do zelena. Dolar nedaleko maxima  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data