Aktualizováno Po srpnu také září vykázalo pokles objednávek pro americké průmyslové firmy. Snížení o procento znamená mírně horší výsledek oproti konsensu -0,9 procenta. Jenže srpen byl revidován k horšímu na -2,1 procenta. Negativní zprávy přinesly už objednávky zboží dlouhodobé potřeby, takže dnešní čísla nejsou takovým překvapením. Pokud finančním trhům přitíží, tak spíše jen mírně.
Jak už ukázala dřívější zpráva, v září značně propadly objednávky civilních letadel, kvůli čemuž celá oblast dopravy zaznamenala pokles o 3,1 procenta. Po očištění o tento vliv se průmyslové objednávky snížily "jen" o 0,6 procenta. Také další oblasti ale hlásí pokles poptávky: surové kovy, strojírenství, počítače a elektronika. Růst naopak sledujeme u objednávek kovových výrobků, elektrického vybavení nebo aut. Zboží běžné spotřeby se v září objednalo o 0,8 procenta méně než v předchozím měsíci a jde o třetí pokles v řadě.
Že pokles objednávek není pouze krátkodobé zaváhání, ukazuje meziroční srovnání. Oproti loňskému září jsou celkové průmyslové objednávky o 6,7 procenta níž a objednávky bez dopravních prostředků dokonce o 8,2 procenta. Vedle toho dodávky zákazníkům klesají o 5,1 procenta a zásoby o 1,5 procenta. Poměr zásob a dodávek zůstal meziměsíčně stabilní.
Klesající poptávka je aktuálním problémem amerického průmyslu. Soukromá spotřeba sice vykazuje robustní tempo, investiční aktivita je slušná, ale objednávky přesto váznou. Na firmy doléhá silný dolar, který zvýhodňuje zahraniční konkurenci a podporuje dovozy. V případě exportních odvětví působí i slabší dynamika světové ekonomiky. Průmysl v USA letos dokázal pouze v jednom měsíci zvýšit výrobu. Klesající objednávky mu šanci na růst v nejbližších měsících příliš nedávají. Průzkum ISM za říjen vypovídá pouze o stagnující aktivitě.