Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eduard Palíšek, CEO Siemens: Digitalizace otevírá nové možnosti ve výrobě

Eduard Palíšek, CEO Siemens: Digitalizace otevírá nové možnosti ve výrobě

06.12.2015 14:00
Autor: Pavel Daniel

Generální ředitel skupiny Siemens ČR, Eduard Palíšek, byl nedávno jmenován do představenstva největšího zaměstnavatelského svazu v České republice, totiž Svazu průmyslu a dopravy ČR. A jako hlavní téma, na kterém chce pracovat si vytkl podporu rozvoje digitalizace. „Digitalizace totiž otevírá nové možnosti k udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti českého průmyslu i celého českého hospodářství,“ řekl v rozhovoru pro Patrii Online Eduard Palíšek.

Patria Online: Jaké je postavení společnosti Siemens na českém trhu?

Český Siemens patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice. Máme zde velmi dlouhou tradici, první zastoupení firmy bylo otevřeno již v roce 1890 a letos slavíme 125. výročí. S více než 9 000 zaměstnanci patříme mezi vůbec největší privátní zaměstnavatele v Česku, jsme v první dvacítce největších plátců daní. Máme zde 7 výrobních závodů, tři centra sdílených služeb, 12 obchodních zastoupení a 9 vývojových center.

Patria Online: Jak se změnilo působení firmy v ČR?

Od konce 19. století se aktivně podílíme na budování českého průmyslu a rozvoji české ekonomiky. Naše technologie, výrobky a služby dodáváme zákazníkům ze soukromého i státního sektoru, naše portfolio pokrývá oblast řešení pro průmysl, energetiky, dopravy a veřejné infrastruktury, technologie budov a zdravotnictví. Ve všech těchto oblastech český Siemens zaujímá vedoucí tržní postavení, značka Siemens je synonymem technického důvtipu, nejvyšší kvality a spolehlivosti.

Zároveň se aktivně angažujeme na poli udržitelnosti a realizujeme společensky prospěšné programy. Již 11 let prostřednictvím Siemens Fondu pomoci podporujeme neziskové organizace: částkou přesahující 16 miliónů korun jsme jich podpořili přes čtyři stovky. Letos jsme rozjeli nový program s názvem Restart@Siemens, ve kterém nabízíme pomoc lidem bez domova, kteří o své zázemí přišli bez vlastního zavinění a mají motivaci a odhodlání vrátit se do běžného života. Důsledně dbáme na to, aby veškerá naše činnost byla co nejšetrnější k životnímu prostředí, a motivujeme všechny zaměstnance, aby s námi tuto filozofii sdíleli.

Eduard Palíšek-1

Zdroj: Siemens ČR 

Patria Online: Jaké technologie a segmenty mají podle Siemens perspektivní budoucnost?

V České republice se chceme zaměřit na posilování pozic v oblastech, ve kterých se do roku 2020 očekává globální růst: digitalizace 7-9 %, automatizace 4-6 % a elektrifikace 2-3 %. Na tyto trendy je úzce napojen koncept s názvem Průmysl 4.0 (nebo 4. průmyslová revoluce), který vychází ze stále silnějšího vlivu internetu a digitalizace na celkový přístup k vývoji a výrobě.

Považuji za důležité, aby Česká republika, vysoce průmyslová země, přínosů konceptu Průmysl 4.0 co nejlépe využívala od samého počátku. Ty totiž mohou být opravdu zásadní, jak dokazují i řešení Siemens, která sdružujeme v portfoliu s názvem Digitální podnik. Například využití našeho software může zkrátit dobu uvedení výrobku na trh až na 50 %. Portfolio Digitální podnik, které našim českým zákazníkům již dnes nabízíme, pokrývá celý životní cyklus výrobků včetně průběžné kontroly provozovaných technologií a jejich servisu, podporovaný virtualizací produktů od okamžiku jejich vzniku, simulací jejich vlastností a automatizací jejich výroby.

Patria Online: A ve kterých oborech si chcete udržet svůj vliv?

Digitalizace se netýká pouze průmyslu, nové možnosti se nabízejí i v oblasti energetiky, inteligentní infrastruktury, technologií budov nebo zdravotnictví. Víme, že zavedením tohoto konceptu mohou například budovy být až o 40 % úspornější a zavedením chytrých sítí v energetice můžeme dosáhnout čtyřicetiprocentní úspory nákladů při začleňování vstupů z obnovitelných zdrojů ve velkém rozsahu.

Podpora rozvoje digitalizace tedy patří mezi jedno z hlavních témat, na které bych se, jako člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, rád zaměřil. Právě digitalizace totiž otevírá nové možnosti k udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti českého průmyslu i celého českého hospodářství.

Patria Online: Podle zaměstnavatelů je citelným problémem dostatek odborníků pro provozy firem?

Český Siemens si za 125 let existence vybudoval pověst spolehlivého a odpovědného zaměstnavatele, který umí odborníky ocenit a nabídnout jim jedinečné kariérní příležitosti. Odborníci, ať technici nebo z jiných profesí, mají zájem pro Siemens pracovat.

Otázka odborníků a jejich uplatnění v České republice je však klíčová nejen pro Siemens, ale pro celou budoucnost země. Zatímco úroveň českého vysokého technického a přírodovědného školství je světově srovnatelná, příležitosti, které talentovaným mladým odborníkům obecně v českých firmách nabízíme, již tak konkurenceschopné nejsou.

Patria Online: Jak nedostatek specialistů řešíte?

Ve společnosti Siemens vynakládáme mimořádné úsilí, abychom dokázali mladým nadějným technikům nabídnout takové pracovní uplatnění, které jim umožní jejich talent plně využít a rozvinout v České republice. Díky soustavné práci v této oblasti mají všechny naše výrobní závody vlastní vývojová centra, v Praze, Brně a Ostravě sídlí koncernová vývojová pracoviště s globální působností a počet vývojových pracovníků neustále roste. Pro technické odborníky má český Siemens unikátní program kariérního rozvoje Expert Career@Siemens, který jim umožňuje dlouhodobě rozvíjet odborné znalosti a kariérně postupovat.

Patria Online: Má podle vás smysl podporovat přímo školy kvůli zajištění budoucí pracovní síly?

Podporu škol a vzdělávání vnímám jako důležitý úkol pro všechny firmy, které v České republice vidí svou dlouhodobou budoucnost. Spolupracujeme s více než třicítkou středních a vysokých technických a přírodovědných škol na vědeckých a vzdělávacích projektech, výuce studijních oborů, studentských praxích, poskytujeme vybavení do škol.

Dlouhodobě usilujeme o zvýšení atraktivity a prestiže technického vzdělávání. V listopadu jsme uzavřeli příjem přihlášek do 18. ročníku Ceny Wernera von Siemense, ve které svými diplomovými, dizertačními a odbornými pracemi soutěží absolventi technických a přírodovědných vysokých škol a mladé vědecké týmy. V tomto ročníku jsme přijali rekordní počet přihlášek, což samo o sobě svědčí o tom, že zájem o techniku v České republice roste.

Patria Online: Jak podporujete odborné školství?

Již počtvrté udělíme také cenu pro pedagoga roku a já věřím, že tímto počinem přispíváme k vyššímu společenskému uznání náročné a důležité pedagogické práce i k návratu prestiže samotných technických oborů. V letošním ročníku představíme také novou kategorii pro studentky a studenty, kteří při studiu museli překonat překážky způsobené jejich zdravotním znevýhodněním, kterou chceme poukázat na potřebu otevřenosti a začlenění.

Patronát Ceně Wernera von Siemense každoročně poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nově nám udělil záštitu i Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, Pavel Bělobrádek.

Ing. Eduard Palíšek, PhD., MBA zastává pozici generálního ředitele skupiny Siemens v ČR od roku 2010 a odpovídá za řízení celé skupiny, pro kterou pracuje v obchodně-administrativních pozicích a sedmi výrobních závodech více jak 9 tisíc zaměstnanců. V letech 1996 – 2009 zastával pozici generálního ředitele závodu na výrobu průmyslových parních turbín, který koupil koncern Siemens od společnosti Alstom v roce 2003 - Siemens Industrial Turbomachinery Brno. Od roku 2003 současně působil ve funkci ředitele rozvoje obchodu parních průmyslových turbín s celosvětovou odpovědností (Görlitz, Německo). Je absolventem Vysokého učení technického v Brně, obor ekonomika a management průmyslových firem, titul MBA získal na Nottingham Trent University (program s Brno Business School) a titul Ph.D. na Vysokém učení technickém v Brně. Od října roku 2015 je členem představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

 

Čtěte více:

Marek Herbst: Dokázali jsme, že PPP projekty mohou fungovat i v Česku
05.12.2015 14:00
Už přes pět let se Škoda Transportation stará o opravy, údržbu a úklid...
Progresivní dividendu udržíme, řekl František Řezáč, CEO Pegas Nonwovens, exkluzivně Patrii Online
03.12.2015 11:00
Rok 2016 má být pro Pegas Nonwovens podle Františka Řezáče, generální...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  
14:37Vstup na burzu by investiční firmu CVC mohl ocenit až na 15 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů