Generální ředitel skupiny ČR, Eduard Palíšek, byl nedávno jmenován do představenstva největšího zaměstnavatelského svazu v České republice, totiž Svazu průmyslu a dopravy ČR. A jako hlavní téma, na kterém chce pracovat si vytkl podporu rozvoje digitalizace. „Digitalizace totiž otevírá nové možnosti k udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti českého průmyslu i celého českého hospodářství,“ řekl v rozhovoru pro Patrii Online Eduard Palíšek.
Patria Online: Jaké je postavení společnosti na českém trhu?
Český patří mezi největší elektrotechnické firmy v České republice. Máme zde velmi dlouhou tradici, první zastoupení firmy bylo otevřeno již v roce 1890 a letos slavíme 125. výročí. S více než 9 000 zaměstnanci patříme mezi vůbec největší privátní zaměstnavatele v Česku, jsme v první dvacítce největších plátců daní. Máme zde 7 výrobních závodů, tři centra sdílených služeb, 12 obchodních zastoupení a 9 vývojových center.
Patria Online: Jak se změnilo působení firmy v ČR?
Od konce 19. století se aktivně podílíme na budování českého průmyslu a rozvoji české ekonomiky. Naše technologie, výrobky a služby dodáváme zákazníkům ze soukromého i státního sektoru, naše portfolio pokrývá oblast řešení pro průmysl, energetiky, dopravy a veřejné infrastruktury, technologie budov a zdravotnictví. Ve všech těchto oblastech český zaujímá vedoucí tržní postavení, značka je synonymem technického důvtipu, nejvyšší kvality a spolehlivosti.
Zároveň se aktivně angažujeme na poli udržitelnosti a realizujeme společensky prospěšné programy. Již 11 let prostřednictvím Fondu pomoci podporujeme neziskové organizace: částkou přesahující 16 miliónů korun jsme jich podpořili přes čtyři stovky. Letos jsme rozjeli nový program s názvem Restart@Siemens, ve kterém nabízíme pomoc lidem bez domova, kteří o své zázemí přišli bez vlastního zavinění a mají motivaci a odhodlání vrátit se do běžného života. Důsledně dbáme na to, aby veškerá naše činnost byla co nejšetrnější k životnímu prostředí, a motivujeme všechny zaměstnance, aby s námi tuto filozofii sdíleli.

Zdroj: ČR
Patria Online: Jaké technologie a segmenty mají podle perspektivní budoucnost?
V České republice se chceme zaměřit na posilování pozic v oblastech, ve kterých se do roku 2020 očekává globální růst: digitalizace 7-9 %, automatizace 4-6 % a elektrifikace 2-3 %. Na tyto trendy je úzce napojen koncept s názvem Průmysl 4.0 (nebo 4. průmyslová revoluce), který vychází ze stále silnějšího vlivu internetu a digitalizace na celkový přístup k vývoji a výrobě.
Považuji za důležité, aby Česká republika, vysoce průmyslová země, přínosů konceptu Průmysl 4.0 co nejlépe využívala od samého počátku. Ty totiž mohou být opravdu zásadní, jak dokazují i řešení , která sdružujeme v portfoliu s názvem Digitální podnik. Například využití našeho software může zkrátit dobu uvedení výrobku na trh až na 50 %. Portfolio Digitální podnik, které našim českým zákazníkům již dnes nabízíme, pokrývá celý životní cyklus výrobků včetně průběžné kontroly provozovaných technologií a jejich servisu, podporovaný virtualizací produktů od okamžiku jejich vzniku, simulací jejich vlastností a automatizací jejich výroby.
Patria Online: A ve kterých oborech si chcete udržet svůj vliv?
Digitalizace se netýká pouze průmyslu, nové možnosti se nabízejí i v oblasti energetiky, inteligentní infrastruktury, technologií budov nebo zdravotnictví. Víme, že zavedením tohoto konceptu mohou například budovy být až o 40 % úspornější a zavedením chytrých sítí v energetice můžeme dosáhnout čtyřicetiprocentní úspory nákladů při začleňování vstupů z obnovitelných zdrojů ve velkém rozsahu.
Podpora rozvoje digitalizace tedy patří mezi jedno z hlavních témat, na které bych se, jako člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR, rád zaměřil. Právě digitalizace totiž otevírá nové možnosti k udržení dlouhodobé konkurenceschopnosti českého průmyslu i celého českého hospodářství.
Patria Online: Podle zaměstnavatelů je citelným problémem dostatek odborníků pro provozy firem?
Český si za 125 let existence vybudoval pověst spolehlivého a odpovědného zaměstnavatele, který umí odborníky ocenit a nabídnout jim jedinečné kariérní příležitosti. Odborníci, ať technici nebo z jiných profesí, mají zájem pro pracovat.
Otázka odborníků a jejich uplatnění v České republice je však klíčová nejen pro , ale pro celou budoucnost země. Zatímco úroveň českého vysokého technického a přírodovědného školství je světově srovnatelná, příležitosti, které talentovaným mladým odborníkům obecně v českých firmách nabízíme, již tak konkurenceschopné nejsou.
Patria Online: Jak nedostatek specialistů řešíte?
Ve společnosti vynakládáme mimořádné úsilí, abychom dokázali mladým nadějným technikům nabídnout takové pracovní uplatnění, které jim umožní jejich talent plně využít a rozvinout v České republice. Díky soustavné práci v této oblasti mají všechny naše výrobní závody vlastní vývojová centra, v Praze, Brně a Ostravě sídlí koncernová vývojová pracoviště s globální působností a počet vývojových pracovníků neustále roste. Pro technické odborníky má český unikátní program kariérního rozvoje Expert Career@Siemens, který jim umožňuje dlouhodobě rozvíjet odborné znalosti a kariérně postupovat.
Patria Online: Má podle vás smysl podporovat přímo školy kvůli zajištění budoucí pracovní síly?
Podporu škol a vzdělávání vnímám jako důležitý úkol pro všechny firmy, které v České republice vidí svou dlouhodobou budoucnost. Spolupracujeme s více než třicítkou středních a vysokých technických a přírodovědných škol na vědeckých a vzdělávacích projektech, výuce studijních oborů, studentských praxích, poskytujeme vybavení do škol.
Dlouhodobě usilujeme o zvýšení atraktivity a prestiže technického vzdělávání. V listopadu jsme uzavřeli příjem přihlášek do 18. ročníku Ceny Wernera von Siemense, ve které svými diplomovými, dizertačními a odbornými pracemi soutěží absolventi technických a přírodovědných vysokých škol a mladé vědecké týmy. V tomto ročníku jsme přijali rekordní počet přihlášek, což samo o sobě svědčí o tom, že zájem o techniku v České republice roste.
Patria Online: Jak podporujete odborné školství?
Již počtvrté udělíme také cenu pro pedagoga roku a já věřím, že tímto počinem přispíváme k vyššímu společenskému uznání náročné a důležité pedagogické práce i k návratu prestiže samotných technických oborů. V letošním ročníku představíme také novou kategorii pro studentky a studenty, kteří při studiu museli překonat překážky způsobené jejich zdravotním znevýhodněním, kterou chceme poukázat na potřebu otevřenosti a začlenění.
Patronát Ceně Wernera von Siemense každoročně poskytuje Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Nově nám udělil záštitu i Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace, Pavel Bělobrádek.
Ing. Eduard Palíšek, PhD., MBA zastává pozici generálního ředitele skupiny v ČR od roku
2010 a odpovídá za řízení celé skupiny, pro kterou pracuje v obchodně-administrativních pozicích a sedmi
výrobních závodech více jak 9 tisíc zaměstnanců.
V letech 1996 – 2009 zastával pozici generálního ředitele závodu na výrobu průmyslových parních turbín, který
koupil koncern od společnosti v roce 2003 - Industrial Turbomachinery Brno. Od roku
2003 současně působil ve funkci ředitele rozvoje obchodu parních průmyslových turbín s celosvětovou
odpovědností (Görlitz, Německo). Je absolventem Vysokého učení technického v Brně, obor ekonomika a management
průmyslových firem, titul MBA získal na Nottingham Trent University (program s Brno Business School) a titul
Ph.D. na Vysokém učení technickém v Brně. Od října roku 2015 je členem představenstva Svazu
průmyslu a dopravy ČR.