Aktuálně se ropa Brent znovu nebezpečně blíží hladině 37 USD za jeden barel. Její cena tak dnes ráno spadla z cen kolem 38 USD za jeden barel, které jsme neviděli od poloviny prosince. V druhé polovině prosince se ceny ropy doslova rozsypaly a atakovaly 11-letá minima.
Důvodem dnešního relativně prudkého poklesu cen ropy v objemu kolem -1,5 % je opakování Íránu, že jeho největší cílem v současné době je zvýšit objem dodávek ropy na trh na úroveň před zavedenými sankcemi. To by v současné situaci představovalo nových 500 tisíc barelů ropy denně na trhu během prvního týdne po skončení sankcí.
Navíc přebytek ropy na trhu by se mohl ještě zvýšit, poté co OPEC minulý měsíc zrušil limity na těžbu ropy. Motivací pro tento krok bylo vypudit s trhu producenty s těmi nejvyššími náklady na těžbu a snížit tak brutální tlak na cenu ropy, který produkuje převis nabídky nad poptávkou. Ceny ropy Brent by tak v roce 2015 mohla skončit s nejnižší průměrnou cenou za celý rok za posledních 11 let.
Pokud skutečně Írán uskuteční to, co zamýšlí, nedá se příliš počítat s tím, že by se ceny ropy měly stabilizovat a následně dosáhnout vyšších úrovní v první polovině roku 2016. Čeká nás pravděpodobně volatilní a nestabilní start roku 2016.
Že by se nic na cenách měnit nemělo v prvních měsících roku 2016, dokládají ceny futures kontraktů expirující v únoru. Ty taktéž ztrácely půdu pod nohama a jejich cena se drží mezi 37 a 38 dolary. Ceny na futures trzích se propadly v prosinci zatím nejvíce od července 2015. Pokles činí dosud 16 %.
Ceny ropy si začínají vybírat svou daň i ve státních pokladnách. Saúdská Arábie oznámila, že bude zvažovat prodej podílu ve státem vlastněných společnostech, aby pomohla zalepit díru ve státním rozpočtu, která dosáhla 20 % HDP.
Spekuluje se také o tom, že by Arábie mohla tato opatření doplnit také škrty v kapitálových výdajích pro další roky a dalšími opatřeními. Nepravděpodné se zatím zdá šetření na zdravotní péči, vzdělání a hlavních projektech v oblasti infrastruktury.
Další variantou jak si může Saúdská Arábie pomoci je možnost vydání dluhopisů, které by měly pomoci financovat státní kasu a další součásti státu v době, kdy jsou ceny ropy dlouhodobě pod tlakem. S otazníkem bude také pokračování válečného tažení Saúdské Arábie proti islamistickým radikálům.
Aktuálně se ropa Brent obchoduje za 37,27 USD za jeden barel. Ropa WTI je na 37,47 USD. Oba typy ztrácí cca. 1,65 %.

Zdroj: Bloomberg, Reuters