Obchodování s čínskými akciemi bylo již podruhé v tomto týdnu přerušeno. Na trzích se přestalo obchodovat zhruba po půl hodině, protože akcie se propadly o více než sedm procent. Burzy v Šanghaji i Šen-čenu zůstanou již dnes zavřené. Podobný vývoj v pondělí poslal prudce dolů i akcie na dalších předních světových trzích. Čínský jüan se pak k dolaru propadl nejníže od února 2011.
Index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 7,2 procenta a obchodování zakončil na 3284,74 bodu. Hlavní index Shanghai Composite se snížil o 7,3 procenta na 3115,89 bodu, napsala agentura Reuters.
Čína od nového roku zavedla nový mechanismus nazývaný "jistič", kterým reaguje na loňské masivní výkyvy na domácích trzích. Podle nového pravidla, jakmile se index CSI300 vychýlí o pět procent oproti závěrečné hodnotě z předešlého obchodního dne, obchodování s akciemi a opcemi se přeruší na čtvrt hodiny. Výkyv o sedm procent pak způsobí pozastavení obchodů na celý zbytek obchodního dne.
Finanční analytici varují, že čínské trhy zřejmě budou zažívat extrémní nestabilitu několik měsíců, protože hledají stabilní úroveň po loňském debaklu. Reagují také na postupné rušení mimořádných opatření zavedených po loňském červnovém propadu. Dnes mimo jiné končí šestiměsíční zákaz prodeje akcií pro majitele více než pěti procent akcií firmy. Regulátoři již tento týden oznámili, že tento prodej se omezí jen na soukromé transakce s cílem zabránit dalším výkyvům. Burzovní regulátor po ukončení obchodování oznámil, že velcí akcionáři nebudou moci tři měsíce od 9. ledna prodávat více než jedno procento akcií společnosti.
Investoři jsou podle BBC také nervózní, neboť centrální banka se rozhodla oslabit domácí jüan. To naznačuje, že Peking chce zvýšit vývoz, protože čínská ekonomika zřejmě zpomaluje více, než se čekalo.
Zdroj: ČTK, RTRS