Po loňském kolapsu ani letošní rok pro komodity nezačal zrovna šťastně. Vlastně k včerejšímu dni se hodnota Bloomberg Commodity Indexu, který sleduje výnosy 22 surovin, propadla od počátku letošního roku o více než 5 procent, což představuje pro sledované komodity nejhorší start roku nejméně za posledních 23 let. A hedge fondy zaujímají pozice v očekávání dalších ztrát držením zdaleka nejvíce čistých short sázek od roku 2006.
Bloomberg Commodity Index zažil nejhorší start roku vůbec
Procentní změna Bloomberg Commodity Indexu od počátku roku do 12. ledna.
Komoditní výprodeje, které se spustily hned od první obchodní seance tohoto toku, jsou z velké části způsobené stejně jako v roce loňském obavami o zdraví čínského hospodářství. Je to totiž právě Čína, která je hlavním světovým konzumentem většiny komodit. Propady na tamním akciovém trhu hned na samém počátku ledna společně s oslabováním jüanu zvedly další vlnu propadů energetických i zemědělských komodit nebo kovů. Většina těchto komodit je navíc postižena větším či menším přebytkem dodávek nad poptávkou trhu a o to citlivější potom jsou na data, která přinášejí obrázek o stavu čínského hospodářství a tedy i potenciální poptávky po komoditách ze strany druhé největší ekonomiky světa. Nelze se tak divit, že ceny většiny komodit vloni klesaly již pátým rokem v řadě.
Nejistá čínská poptávka?
Navzdory tolika obavám a nejistotě však podle dnes zveřejněných dat o čínském dovozu tamní import ropy, železné rudy nebo sokových bobů dosáhl v roce 2015 rekordní úrovně. Čína, jejíž hospodářství roste nejpomaleji za poslední čtvrtstoletí tak využívá nejslabšího komoditního trhu za posledních 25 let. Největší světový konzument energií, kovů či plodin koupil právě v loňském turbulentním roce rekordní množství ropy, železné rudy, měděného koncentrátu nebo sójových bobů. Jakkoliv však Čína nakupovala opravdu ve velkém, zvýšila zároveň vývoz některých průmyslově vyráběných produktu jako je například ocel a přilila tak jen olej do ohně přezásobeného trhu.
S propadem cen komodit zvýšila Čína jejich nákupy, dovoz některých komodit loni dosáhl rekordní úrovně
Čínský dovoz k 31.12. 2015 - železná ruda žlutě, měď bíle, surová ropa modře, sójové boby fialově. Bloomberg Commodity Index oranžově.
Zprávy z čínského zahraničního obchodu dnes ulevily tlaku, který na komoditách v posledních dnech ulpíval a pomohly konečně k růstu i pošramocené ropě, která po sedmi letošních ztrátových obchodních seancích konečně směřuje k růstu. Právě černé zlato, které se krátce v úterý propadlo i pod 30 dolarů za barel a obchodovalo se i pod hodnotou 12tiletých minim, tak dnes získává až téměř 3 procenta a obchoduje se nad 31 dolary za barel. Zahýbat s cenou ropy však mohou středeční odpolední data o amerických zásobách. Bloomberg Commodity Index dnes ráno mírně rostl, od počátku týdne nicméně stele ztrácí bezmála 3 procenta. Zraky investorů se i nadále upírají na Čínu a právě na ní trh spoléhá i s ohledem na oživení a to, že čínské rekordní nákupy vydrží i letos. Není pochyb o tom, že Čína zvýšila v roce 2015 objem nákupů mnoha komodit právě kvůli nízkým cenám, otázkou však zůstává, zda tento trend vydrží i letos. Jeho motorem byly koneckonců v době, kdy tempo růstu čínské ekonomiky zpomaluje, hlavně tyto atraktivní ceny.
Čínský dovoz ropy v loňském roce stoupl o 8,8 procenta na rekordních 6,7 milionu barelů denně. S propadem cen čím dál tím blíže 30 dolarům za barel Čína totiž uvolnila pravidla pro nakupování dodávek ze zámoří soukromými rafinériemi a zvýšila dovoz za účelem plnění nouzových zásobníků. Import sójových bobů meziročně stoupl o 14,4 procenta a železné rudy o 2,2 procenta. Na zahraniční trhy Čína v roce 2015 poslala 112,4 milionu tun oceli, což je dostatečné množství, které by uspokojilo německou a japonskou poptávku na celý rok a bezmála 9 milionů tun by pořád zbylo.
Zdroj: BBG