Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kde bude méně ztrát?

Kde bude méně ztrát?

20.01.2016 17:45

Německé i americké akcie nevstoupily do nového roku zrovna nejlépe a to je ještě slabý výraz. DAX nyní odepisuje asi 8 % (oranžově v následujícím grafu), americký SPX je na tom jen asi o jeden procentní bod lépe:

investice DAX.png

Zdroj: Bloomberg

Jednou z hlavních příčin popsaných akciových problémů je vývoj v Číně a na rozvíjejících se trzích obecně (role nízkých cen ropy je tak trochu schizofrenní – viz mé předchozí úvahy). Je ale namístě, aby se problémy na EM promítaly podobně do evropských i amerických akcií?

Pokud začneme u celé ekonomiky eurozóny a USA, dospějeme k názoru, že zde by Američané měli těžit ze své relativní izolovanosti. Tu jim nezajišťuje nikdo jiný než americký spotřebitel a jeho ochota trávit víkendy v supermarketech. Výsledkem je cca 70 % podíl domácí spotřeby na HDP a ona „spotřební“ izolovanost od zbytku světa. Občas tvrdím, že nejvzácnější komoditou na světě je už delší dobu poptávka a Američané mohou v této souvislosti čerpat z bohatých domácích zdrojů. Eurozóna je naopak závislejší na exportech a v nezanedbatelné míře na exportech do Číny, respektive na EM obecně.

A tím to nekončí. Jedna studie od Natixis nedávno uváděla, že americká ekonomika má výrazně vyšší schopnost tvořit pracovní místa ve službách. Což je další faktor, který zvyšuje americkou imunitu vůči problémům na EM a to i problémům dlouhodobým. A ta samá studie tvrdila, že cenová elasticita poptávky po amerických exportech je nižší, než u poptávky po exportech evropských. Jinak řečeno, u amerického zboží se v zahraničí tolik nestarají o to, jak moc se mění jeho cena (u evropského se o to starají více). Pokud tedy oslabí renminbi, či jiné EM měny, projeví se to obecně více na poptávce po dovozech z Evropy, než z USA. A zhoršující se problémy v Číně a na EM by sebou oslabování jejich měn určitě nesly.

Podle výše uvedeného by tedy měly být imunita USA proti nákaze z EM znatelně vyšší (dávám nyní stranou možnost skutečné EM krize, která by se začala projevovat i jinými kanály). Pokud se pak přeneseme z roviny celé ekonomiky na akciové trhy, tento imunitní rozdíl by se mohl trochu zředit, protože na trhu jsou hojně zastoupeny globální společnosti.


Velký obrat na dohled?

Výše uvedené jde tedy proti tezi, která preferuje evropské akcie na základě jejich relativně nízké ziskovosti (měřeno relativně k jejím předchozím maximům) a tudíž vysokému potenciálu pro zlepšení. K dovršení nejasného výsledku se Evropa v poslední době od USA tempem svého růstu velmi překvapivě a velmi znatelně odtrhla (viz úvaha Gavyna Daviese v „Globální ekonomika popírá pesimismus, objevila se anomálie mezi USA a Evropou“). Pokud by toto odtržení pokračovalo, postavilo by na hlavu řadu investičních tezí, včetně té eurodolarové (která v podstatě dominuje kapitálovým trhům posledních měsíců a dnes už vlastně i let).

Každopádně se dá předpokládat, že pokud budou problémy na EM pokračovat (či prohlubovat), ona růstová anomálie bude jen dočasná a americké akcie budou mít díky vyšší imunitě nakonec navrch. Jenže v praxi by to mohlo vypadat i tak, že už nebudou klesat, zatímco ty evropské ano. Jinak řečeno, možná se nebavíme o tom, kde bude více zisků, ale kde bude méně ztrát. Nerad bych ale skončil mollovým akordem a tak zmíním ještě to, že v tuto chvíli je snad stále pravděpodobnější odpočinek býka (byť i delší), než přímé probuzení medvědů.


 

Čtěte více:

Dnešní černá labuť na padajícím trhu? Akcie ASML rostou o 2,5 %
20.01.2016 11:49
Výsledky za čtvrtý kvartál loňského roku dnes oznámil holandský dodava...
Medvědi letos útočí na akciové trhy
20.01.2016 12:51
Globální akciové trhy od počátku tohoto roku kolísají jako na houpačce...
Goldman Sachs neutrální vyznění
20.01.2016 13:58
Investiční banka Goldman Sachs hospodařila ve 4Q s čistými tržbami ve ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data