Pondělní zprávy o íránském vývozu a čínském zahraničním obchodě nevyzněly pro ropu zrovna nejlépe a černé zlato tak zahájilo další únorový týden ztrátou. Cena severoamerické ropy WTI se po pátečním doslova raketovém růstu o 12 procent propadla zpět pod 30 dolarů za barel. Během dopoledne se však černé zlato přehouplo navzdory nepříznivým zprávám do více než procentních zisků.
Obávaný íránský export
Již od červencové dohody o íránském jaderném programu se globální ropný trh obával nárůstu vývozu černého zlata z Teheránu. Tento strach, který s ropou cloumal již měsíce, se zhmotnil v lednu, kdy byly skutečně zrušeny západní protiíránské sankce. Írán několikrát zopakoval, že hodlá vývoz v řádu několika měsíců navýšit až o 500000 barelů denně. V neděli tanker pro francouzský naložil první dodávku ropy z íránského ostrova Kharg do Evropy. Dle vyjádření íránského ministra pro ropu následoval i náklad dalších dodávek pro španělskou a čínskou společnost.
Írán, který byl před zintenzivněním sankcí v roce 2012 druhým největším producentem ropy v rámci OPEC ve snaze získat zpět svůj původní tržní podíl usiluje o celkové navýšení produkce o až 1 milion barelů denně. Kromě francouzského Totalu si dodávky z Íránu do evropských přístavů objednala i španělská Compania Espanola de Petroleos nebo ruská Lukoil. Írán vyváží 1,3 milionu barelů surové ropy a do počátku nového íránského roku 20. března bude čerpat 1,5 milionu barelů denně. Jen v následujících 24 hodinách Teherán naloží na tankery do Evropy 4 miliony barelů. Dokud nedojde k razantnímu omezování produkce, bude pravděpodobně ropa z Íránu dále tížit globální přesycený trh černého zlata.
Íránský vývoz ropy versus cena ropy Brent
Denní íránská produkce bíle, cena referenční ropy Brent modře.
Mezitím v USA klesl podle údajů Baker Hughes počet funkčních břidlicových vrtů nejníže od ledna 2010. Počet aktivních vrtů se snížil o 28 na 439.
Ropa WTI za letošní rok ztratila více než 20 procent a to i díky prognózám citelnějšího exportu z Íránu. odhaduje, že situace v ropném sektoru zůstane v první polovině roku obtížná a rozkolísaná. Koneckonců globální trh i nadále tíží přebytek milionu barelů ropy denně. Spekulanti nicméně navýšili v týdnu do 9. února dlouhé pozice na americkou ropu WTI na nejvyšší úroveň od června. Naopak objem krátkých pozic spekulujících na pokles ceny černého zlata se o 2,1 procenta snížil.
Čínský dovoz
Data z čínského zahraničního obchodu dnes přinesla pro ropu nemilé zjištění - tamní dovoz ropy v lednu spadl z prosincové rekordní úrovně. V meziměsíčním srovnání tak zaznamenal pokles o zhruba 20 procent. Import černého zlata do druhé největší ekonomiky světa se nachází zdaleka nejníže za poslední 3 měsíce a to hlavně dílem zpomalení operací státních rafinérií kvůli bobtnajícím zásobám paliv. Největší světový konzument energií v lednu meziročně snížil dovoz o 4,6 procenta neboli na přibližně 6,3 milionu barelů denně.
Přízrak dohody OPEC
V pátek ropu podpořila vyjádření ministra pro ropu Spojených arabských emirátů o rostoucí podpoře případné dohody o omezení produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu. V neděli nigerijský ministr pro ropu prohlásil, že se stále více členů OPEC přiklání k dohodě, která by ukončila globální propad cen ropy. Dodal, že bude jednat se svým saudským a katarským protějškem. Za mimořádné zasedání lobbuje již několik týdnů i Venezuela, jejíž ekonomika se nalézá ve stavu nouze. Nelze než dodat, že podobné spekulace se ze strany čím dál více členů OPEC sice množí a hýbají s cenou černého zlata, nicméně reálného výstupu se přezásobený ropný trh zatím nedočkal. Většina analytiků včetně mezinárodní energetické agentury navíc zůstává k variantě, že se OPEC dohodne i s dalšími producenty ropy o držení její produkce na uzdě, značně skeptická.
Zdroj: BBG, RTRS