Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Je Evropa bez Američanů ochromena?

Je Evropa bez Američanů ochromena?

18.02.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropa čelí hned několika těžkým krizím najednou a začíná v ní převažovat názor, že Spojené státy už nejsou ochotny či dokonce schopny jí tyto problémy pomoci řešit. Na nedávné bezpečnostní konferenci v Mnichově se hovořilo zejména o uprchlické krizi, konfliktu v Sýrii, ruské agresi a potenciálním rozpadu struktur Evropské unie. Evropští politici si neustále stěžovali, že tyto problémy se v roce 2015 stále zhoršovaly. Shodovali se také na tom, že v roce 2016 tomu bude podobně. Například německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier hovořil o tom, že se „do Evropy vrátila otázka války a míru“. Nepřímo se tak dotýkal ruských vojenských operací.

Několik evropských politiků mi řeklo, že od amerického prezidenta Obamy se nečeká, že by poslední rok ve funkci nějak výrazně měnil svou politiku, aby tak více pomohl k řešení evropských problémů. Ty jsou ale vnímány jako kritické a nemohou čekat na to, až do Washingtonu přijde nová vláda. Podle některých názorů se současná americká vláda už jen snaží o to, aby za sebou zanechala pozitivní dojem ze svého předchozího vládnutí. Nesnaží se již dosáhnout ničeho dalšího. Problémy se ale mohou ještě zhoršovat.

V soukromí řada evropských diplomatů přiznává, že jejich vlády už ani s větší angažovaností Američanů nepočítají a zároveň se zdá, že stále větší roli hraje v evropských problémech Rusko. Walter Russell Mead z Hudson Institute k tomu říká: „Zdá se, že už s námi nepočítají. Z evropské perspektivy se naopak Putin stal tím, s kým je nutno jednat.“ Americký ministr zahraničí John Kerry ale hovoří optimisticky o tom, že přes hloubku současných problémů se Evropa jistě vrátí zpět silnější, pokud bude táhnout za jeden provaz.

Kerry nedávno řekl, že americko-evropské vztahy neprocházejí krizí tak, jak někteří tvrdí. Poukázal například na společné aktivity zaměřené proti ruské agresi na Ukrajině a na dohodu s Íránem, která je také odrazem společných snah. Zároveň však uznal, že Spojené státy by mohly Evropě více pomoci s miliony uprchlíků, kteří do ní směřují. Kerry hovořil i o americké dohodě s Ruskem týkající se Sýrie, která by měla vést k „ukončení nepřátelství“. Už ovšem nezmínil, že syrský prezident Assad podobné návrhy odmítl a v Evropě převažuje názor, že Spojené státy nemají potřebné páky na to, aby Rusy donutily ke změně jejich strategie v Sýrii.

Derek Chollet, který byl do minulého roku členem Obamovy vlády, mi k americko-evropským vztahům řekl: „Bílý dům se domnívá, že Spojené státy by měly i nadále pomáhat s udržením bezpečnosti v Evropě. Nicméně platí, že Evropané musí udělat více pro to, aby se se svými problémy vypořádali. Je mylné se domnívat, že buď problémy vyřeší Američané, nebo zůstanou nevyřešeny. Od Spojených států chce každý z jejich spojenců víc, ale tyto požadavky nepředstavují žádnou strategii.“ Obama se podle Cholleta snaží o nalezení rovnováhy mezi omezenými zdroji a strategickými zájmy USA a Američané nebudou řešit problémy Evropy za Evropany.

V USA ale nalezneme i opačný pohled, protože řada zástupců armády a členů Kongresu tvrdí, že Spojené státy by měly být aktivnější. Měly by například poskytnout zbraně ukrajinské armádě, vytvořit zóny bezpečí v Sýrii či vyzbrojit syrské rebely moderními zbraněmi. Je ale pravděpodobné, že Obama už skutečně nebude svou politiku výrazněji měnit. A pro Evropu to může být příliš dlouhé čekání na změnu.

Autorem je Josh Rogin.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Technická analýza - Dolar má nakročeno k dosažení EMA200
18.02.2016 9:38
EURUSD: Měnový pár konsoliduje při denním pivotu. Oscilátor relativní...
Levná ropa by mohla vést k výraznému poklesu těžby v Rusku
18.02.2016 9:52
Těžba ropy v Rusku by mohla během několika příštích let klesnout o 14...
Trhy ráno postrádají silné impulsy, jen přesto posiluje
18.02.2016 10:31
Zápis z posledního jednání Fedu odhalil rostoucí obavy z rizik pro ame...
Úvaha: Co když jsou centrální banky žijícími dinosaury?
18.02.2016 10:44
Na serveru Bloomberg publikoval Jonas Cho Walsard článek „Top Nordic S...

Váš názor
  •  
    18.02.2016 13:22

    Je už trápne počúvať Američanov, že sa všetkými problémami je Rusko. Rusov za chvíľu obvinia, že sú zodpovední aj za veľkú zimu, alebo za slabú zimu. Prípadné uvoľňovanie vzťahov s Ruskom štve práve zbrojársku lobby v USA, lebo potrebujú "vystrašeným" Európanom predávať zbrane. Urobia preto všetko , aby na Ukrajine náhodou nenastal mier, čo by veľmi narušilo ich sen dostať sa Rusom "pod okná".
    Petrík
    •  
      19.02.2016 9:14

      USA stáhly roku 2013 z Evropy všechny tanky. A co se nestalo. Rus už opět okupuje sousední zemi a vraždí kde může. A ještě se tu najde dostatek naivních či zlomyslných roztleskávačů kremelských svinstev. Na Ukrajině v dohledné době mír nebude. Putinovi totiž něco takového nevyhovuje. A čím větší ekonomické problémy bude Rusko mít, tím víc bude chtít Kreml odvrátit pozornost vlastního mužictva na problémy okolního světa.
      QEntity
      •  
        23.02.2016 16:18

        Ty by si si veľmi dobre rozumel s našim Šebejom. On by najradšej zariadil , aby ani slnko nevychádzalo na východe , aby náhodou niečo nedonieslo z Ruska.
        petrík
  •  
    18.02.2016 11:56

    Závislost Evropy na Americe je otázkou trvalé psychologické masáže. Až se Evropa odpoutá od Ameriky a bude si své věci řešit sama, pak teprve nastane skutečný rozvoj Evropy.
    juniper
    •  
      19.02.2016 9:17

      Evropa se zjevně chová poněkud nesvéprávně, když očekává řešení nejrůznějších problémů od USA. Ale to je chyba Evropy, nikoli USA. A skutečný rozvoj Evropy nastane, až současné neudržitelné důchodové systémy zkolabují a obyvatelstvo si uvědomí, že je výrazně lepší mít nízké daně a růst než vysoké daně a stagnaci. Ale toho se nejspíš my dva nedožijeme.
      QEntity
    • to zní krásně
      18.02.2016 13:22

      ale jaká bude realita ;)?
      Bob
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y