Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Libra jako hlavní finanční oběť teroristických útoků v Bruselu

Libra jako hlavní finanční oběť teroristických útoků v Bruselu

24.03.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Chtělo by se napsat, že reakce finančních trhů v Evropě na teroristické útoky v Bruselu byla až obdivuhodně klidná. Pohled na relativně stabilní evropské akcie či euro je však zavádějící, neboť hlavní finanční obětí útoků v Bruselu je ve skutečnosti libra.

Jak trh totiž dobře ví, tak v červnu proběhne ve Velké Británii referendum, zdali má tato země zůstat v EU. V souvislosti s referendem pak existují dvě velké neznámé: 1. samotný výsledek hlasování; 2. jaké by byly skutečné makroekonomické dopady (škody) při tzv. Brexitu, neboli odchodu Británie z unie.

Vezmeme-li první neznámou, tak vyplývá čistě z toho, že oba názorové tábory jsou v otázce referenda velmi vyrovnané, přičemž existuje masa asi 15-20 % stále nerozhodnutých voličů, kteří nevědí, jak budou v otázce Brexitu hlasovat. Leckdo si pak může říct, že pokud tito nerozhodnutí voliči vidí, že teroristé z Islámského státu iniciují jeden teroristický atak za druhým a to přímo v srdci EU, pak se možná přikloní k volbě pro větší izolaci hrdého Albionu.

Sledování předvolebních průzkumů o Brexitu pak je z mediálního hlediska logicky “zatraktivněno” tím, že v mezidobí se samozřejmě vyrojí řada “seriózních” makroekonomických studií a názorů, které sebevědomě tvrdí, že ví, jaké budou náklady odchodu Británie z unie. Zde je jasné, že pokud bude v důsledku Brexitu poškozen volný obchod mezi britskými ostrovy a kontinentální Evropu, tak bude mít jasné makro náklady pro obě strany. Nicméně zdali k tomu dojde a kolik to bude stát v tuto chvíli nikdo ani náhodou netuší. Nicméně to vůbec nezabrání tomu, aby se v médiích vyrojila plejáda mediálně silných ekonomů, kteří budou sebevědomým hlasem tvrdit, že ví, kolik desetin procenta HDP bude “stát” Brexit.

Takové prostředí je pak samozřejmě ideální pro spekulace ohledně toho, jak referendum o Británii v EU 23. června dopadne. Držet v takové situaci libru, která nenabízí ani vysoké úroky ani bůh ví jak silné makroekonomické fundamenty, tudíž začíná být čím dál riskantnější.

Region

Forint včera zůstal pod tlakem úterního překvapivého snížení sazeb v Maďarsku poté, co viceguvernér centrální banky Nagy potvrdil, že se nejednalo o jednorázovou záležitost. Uvedl, že banka má další prostor pro snižování sazeb a že by preferoval kroky po 15 bps. Forint se tak dostal na osmitýdenní minima.

Jinak rozhodnutí dle očekávání vyvolalo vlny v regionu. Český centrální bankéř Lízal uvedl, že záporné sazby jsou spíše taktickým nástrojem (případně) použitelným ve spojitosti s opuštěním kurzového závazku. K možnosti záporných sazeb se vyjádřili i nově jmenovaní členové Výboru pro měnovou politiku v Polsku (Gatnar, Hardt, Zubelewicz). Všichni přitom byli v otázce případného snižování sazeb zdrženliví. Z našeho pohledu nicméně pravděpodobnost této možnosti vzrostla. Co se týče zlotého, tak se zdá, že chuť zlotého výrazněji testovat hranici EUR/PLN 4,25 není prozatím příliš velká.

Dluhopisy

Klesající ceny ropy a ztráty akcií se včera podepsaly na amerických dlouhých výnosech. I přes sérii jestřábích komentářů, ke kterým se včera přidal i James Bullard, spadl desetiletý výnos asi o 6 bps. Dále klesaly výnosy i v Maďarsku, kde se tak zamýšleným způsobem projevují poslední kroky centrální banky.

Dnes bude trhy zajímat především zveřejnění dat o zakázkách na zboží dlouhodobé spotřeby. Větší pozornost nicméně může trh věnovat ropě, která dnes ráno dále klesá.

Komodity

Cena ropy Brent včera klesala asi o 3,2 %. Ropa se sice dostala pod tlak již krátce po poledni, ale odpoledne ji nepotěšila data EIA o amerických zásobách. Ty totiž v případě surové ropy minulý týden vzrostly o 9,4 miliónu barelů, což bylo ještě více, než naznačila data API v úterý. K růstu zásob sice přispěl významný nárůst dovozů (691 tisíc barelů denně oproti minulému týdnu), ale hlavní číslo zastínilo i poměrně razantní pokles zásob benzínu (-4,6 miliónu barelů). Poptávka po benzínu celkově zůstává vysoká a letos v létě se tak pravděpodobně dočkáme nového rekordu. Právě rostoucí spotřeba ropy v USA by měla významně přispět k postupnému narovnávání tržní bilance ve druhé polovině roku.

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?
8:45EU nebude formálně vyšetřovat investici Microsoftu do OpenAI
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data