Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Růst v eurozóně by měl být překvapivě odolnější než v USA

Růst v eurozóně by měl být překvapivě odolnější než v USA

29.04.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Americká ekonomika šlápla na začátku roku znovu na brzdu a rostla nejpomalejším tempem za poslední dva roky (0,5 % mezikvartálně anualizovaně). Na vině byly především slabé investice a vývozy. Současně ale zeslábl také růst spotřeby domácností - z 2,4 % na 1,9 %. To není dobrá zpráva, protože právě rychlejší růst útrat domácností tažený zlepšující se situací na trhu práce by měl být motorem americké ekonomiky. Trh práce se skutečně dál kontinuálně vylepšuje a překonává očekávání Fedu, domácnostem se ale poměrně překvapivě zatím moc utrácet nechce - částečně proto, že růst mezd při současných nízkých mírách nezaměstnanosti není nijak oslnivý. Na začátku roku ale také vzrostla míra úspor - americké domácnosti tak při takto nízké míře nezaměstnanosti zůstávají překvapivě opatrné ve svých útratách.

Dnešní HDP z eurozóny na druhou stranu může ukázat překvapivou odolnost ekonomiky eurozóny vůči zpomalení Číny a nárůstu globálních rizik na začátku roku. I když meziroční dynamika eurozóny o něco zpomalí, počítáme že mezikvartálně (po sezónním očištění) vzroste eurozóna o slušných 0,4 % (tedy zhruba třikrát rychleji než USA). Růst by měl být tažený zejména spotřebou domácností. Německo poroste pravděpodobně o něco pomaleji, ale měla by ho vykompenzovat o něco rychlejší Francie (již zahlásila 0,5 % q/q) a Itálie. Současně s tím ale poklesne pravděpodobně znovu do záporu (-0,2 %) dubnová inflace v eurozóně. To by však nemuselo ECB v tuto chvíli trápit, protože jádrová inflace zůstává stabilní a na celkové inflaci se podepisuje především meziroční propad cen ropy, který by měl od června začít postupně odeznívat. Mario Draghi může být ale nervózní z jiné věci. A to je síla eura, které ve světle slabých amerických čísel atakuje na frontě s dolarem 1,14 EUR/USD.

Region - forex
Regionální měny měly včera během dne tendenci oslabovat. Výjimkou byl forint, v jehož případě sehrály roli komentáře viceguvernéra MNB Nagyho, který krotil očekávání trhů ohledně dalšího snižování sazeb (my očekáváme ještě dvojí snížení sazeb, přičemž to příští v květnu by mělo hlavní sazbu dostat na 0,9 %). Lehce oslabila i koruna, která se tak posunula dále od hranice EUR/CZK 27,0.

Dnes je hlavní událostí v regionu zveřejnění předběžného odhadu polské inflace za duben. Podle nás ukáže na stagnaci meziroční míry polské inflace na -0,9 %. To je mírně vyšší číslo než čeká trh, nicméně výraznější podporu pro zlotý z titulu jeho zveřejnění nečekáme. Meziměsíčně sice ceny asi vcelku svižně rostly (+0,4 %), k čemuž přispěly vyšší ceny pohonných hmot. Celkově vzato se však inflace i nadále pohybuje hluboko pod cílem centrální banky a návrat k cíli je prozatím podle nás i centrální banky v nedohlednu.

Dluhopisy
Dluhopisy ve včerejší seanci nedoznaly výraznějších změn. Jako by se nemohly rozhodnout, zda sledovat spíše slabé výkony akciových trhů anebo růst cen ropy, který by měl jinak potenciál posunout výnosy bezpečných dluhopisů ještě o něco výše. V odpoledním americkém obchodování ale spíše převažoval efekt slabších makročísel z USA a padajících akcií.

Komodity
Cena ropy Brent včera dále rostla a dostala se nad 48 USD/barel (červnový kontrakt vyprší dnes). K tomu přispěl asi i slabší dolar, jinak se nám ale za vývojem v posledních dnech obtížně hledají fundamentální důvody. To platí, ačkoliv se zdá, že například spotřeba benzínu v USA letos opět velmi solidně roste. Na druhou stranu se však již poměrně běžně objevují zprávy, že producenti v USA využívají vyšších cen ropy a zajišťují si produkci na příští měsíce (průměrná cena americké ropy na příští rok vychází již takřka 50 USD/barel). To je důležitý faktor, který může zpomalovat vyrovnávání trhu, které očekáváme ve druhé polovině roku.

 

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.